SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Malmø FF – Elfsborg; 1-tal og over 2,5 mål til odds 2,00. Tirsdag 28/5. Kl.19.00
12. runde i Allsvenskan, hvor danskerklubben Malmø FF – de har fire danskere i truppen – indtager førstepladsen med 28 af 33 mulige point. Elfsborg er placeret midt i rækken. Fælles for Malmøs og Elfsborgs kampe er at de holder sig et højt snit med 3,27 mål i Malmøs kampe og 3,36 i Elfsborg. For begges vedkommende er 7 af 11 kampe hver især gået over 2,5 mål. Malmø har været helt suveræne på hjemmebane med 5 ud af 5 kampe vundet. Malmø har kun marginal spillere ude til dette opgør, mens Elsborg har deres faste forsvarer Hult ude med skade. Ud af Malmøs 9 sejre er 5 af dem gået over 2,5 mål. 4 ud af Elfsborgs 5 nederlag har haft mindst 3 mål.
De to hold mødtes for under fire uger siden på Borås Arena i Elfsborg, her vandt hjemmeholdet med 3-1, men dels var det på kunstgræs og dels formåede Elfsborg at vinde trods kun 20% i boldbesiddelse. Der er lagt op til revanche for de lyseblå hjemme på Elada stadion med naturgræs og over 20.000 tilskuere i ryggen.
Hartberg – Austria Wien; 1-tal +0,25 til odds 1,85. Tirsdag 28/5. Kl.19.00
Hvis Hartberg vinder kampen får vi odds 1,85, hvis kampen ender uafgjort får vi 1,425.
Kamp om Ceonference League-pladsen, som vi kender det var Superligaen, men i Østrig spilles der over to kampe. Det her er returen. Austria Wien vandt første opgør på hjemmebane med 2-1, hvor holdet var hovedstaden fortjent tog en smal sejr. I den ordinær sæson sluttede Hartberg i mesterskabsspillet og Austria i nedrykningsspillet, selvom kun eet point skilte dem. Dette bliver 4. kamp for Austria Wien på 11 dage, mens Hartberg kun har spillet to kampe siden d.13. Maj. For en uge siden spillede Austria Wien semifinale een kamp) om om Conference – her var Hartberg seedet. Da mødte Austria Wolfsberger på udebane, hvor Austrria vandt 2-1 på et mål i 94. min. Dette bliver 4. gang Hartberg og Austria mødes i denne sæson. I den ordinære sæson vandt de begge hjemmekampen.
Det taler også for spillet at uafgjort er alt rigeligt for Austria til at sikre sig Conference League-pladsen i denne sidste kamp i Østrig i denne sæson.
Wehen SV – Jahn Regensburg; Ingen mål inden 29:00 til odds 1,83. Tirsdag 28/5. Kl.20.30
Første kamp endte 2-2, men det var nu ikke fordi den var voldsom chancerig i forhold til hvad den endte. Nu skal det hele afgøres og den står helt lige samlet når kampen starter. Regensburg kommer ligesom i første opgør på hjemmebane til at stå langt tilbage og fokusere på at forsvare sig. Der kom de i øvrigt foran i det 27. min. Det andet mål blev først scoret i det 66. min.
Wehens Wiesbadens kampe i 2. Bundesligaen havde laveste målsnit med 2,53. Regensburgs kampe havde næstlaveste målsnit i 3. Bundesligaen med 2,45.
Selvsagt en meget vigtig kamp for begge hold og når den står helt lige, når kampen starter plus at udeholdet vil stå meget defensivt, så skal der være fine muligheder for, at stadionuret har rundet 29:00 før første mål scores.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED