SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Malmø FF – Elfsborg; 1-tal og over 2,5 mål til odds 2,00. Tirsdag 28/5. Kl.19.00
12. runde i Allsvenskan, hvor danskerklubben Malmø FF – de har fire danskere i truppen – indtager førstepladsen med 28 af 33 mulige point. Elfsborg er placeret midt i rækken. Fælles for Malmøs og Elfsborgs kampe er at de holder sig et højt snit med 3,27 mål i Malmøs kampe og 3,36 i Elfsborg. For begges vedkommende er 7 af 11 kampe hver især gået over 2,5 mål. Malmø har været helt suveræne på hjemmebane med 5 ud af 5 kampe vundet. Malmø har kun marginal spillere ude til dette opgør, mens Elsborg har deres faste forsvarer Hult ude med skade. Ud af Malmøs 9 sejre er 5 af dem gået over 2,5 mål. 4 ud af Elfsborgs 5 nederlag har haft mindst 3 mål.
De to hold mødtes for under fire uger siden på Borås Arena i Elfsborg, her vandt hjemmeholdet med 3-1, men dels var det på kunstgræs og dels formåede Elfsborg at vinde trods kun 20% i boldbesiddelse. Der er lagt op til revanche for de lyseblå hjemme på Elada stadion med naturgræs og over 20.000 tilskuere i ryggen.
Hartberg – Austria Wien; 1-tal +0,25 til odds 1,85. Tirsdag 28/5. Kl.19.00
Hvis Hartberg vinder kampen får vi odds 1,85, hvis kampen ender uafgjort får vi 1,425.
Kamp om Ceonference League-pladsen, som vi kender det var Superligaen, men i Østrig spilles der over to kampe. Det her er returen. Austria Wien vandt første opgør på hjemmebane med 2-1, hvor holdet var hovedstaden fortjent tog en smal sejr. I den ordinær sæson sluttede Hartberg i mesterskabsspillet og Austria i nedrykningsspillet, selvom kun eet point skilte dem. Dette bliver 4. kamp for Austria Wien på 11 dage, mens Hartberg kun har spillet to kampe siden d.13. Maj. For en uge siden spillede Austria Wien semifinale een kamp) om om Conference – her var Hartberg seedet. Da mødte Austria Wolfsberger på udebane, hvor Austrria vandt 2-1 på et mål i 94. min. Dette bliver 4. gang Hartberg og Austria mødes i denne sæson. I den ordinære sæson vandt de begge hjemmekampen.
Det taler også for spillet at uafgjort er alt rigeligt for Austria til at sikre sig Conference League-pladsen i denne sidste kamp i Østrig i denne sæson.
Wehen SV – Jahn Regensburg; Ingen mål inden 29:00 til odds 1,83. Tirsdag 28/5. Kl.20.30
Første kamp endte 2-2, men det var nu ikke fordi den var voldsom chancerig i forhold til hvad den endte. Nu skal det hele afgøres og den står helt lige samlet når kampen starter. Regensburg kommer ligesom i første opgør på hjemmebane til at stå langt tilbage og fokusere på at forsvare sig. Der kom de i øvrigt foran i det 27. min. Det andet mål blev først scoret i det 66. min.
Wehens Wiesbadens kampe i 2. Bundesligaen havde laveste målsnit med 2,53. Regensburgs kampe havde næstlaveste målsnit i 3. Bundesligaen med 2,45.
Selvsagt en meget vigtig kamp for begge hold og når den står helt lige, når kampen starter plus at udeholdet vil stå meget defensivt, så skal der være fine muligheder for, at stadionuret har rundet 29:00 før første mål scores.
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER