SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Tyrkiet – Georgien; Første kort inden 30:00 til odds 1,83. Tirsdag 18/6. Kl.18.00
I skrivende stund er der spillet ni kampe ved denne EM-slutrunde og der er blevet givet 27 kort, hvilket vil sige tre i snit. I fire af de ni kampe er der givet kort før stadionuret viste 30:00 og i åbningskampen blev det første givet i det 31. min.
Her har vi at gøre med to hold der generelt får en del kort og linjen for kort i kampen er da også det hidtil højeste med 4,5. De to hold er nabolande og så ledes kampen i øvrigt af den eneste ikke-europæiske dommer, nemlig argentinske Facundo Tello. Ved VM i 2018 skulle der næsten et overgreb til før dommerne ville give et tidligt kort, hvilket slet ikke er tilfældet ved denne slutrunde. Der er kun givet eet kort for brok af spillere, som ikke var holdets anfører, en regel som UEFA offentliggjorde før EM.
I kval´en fik de to hold 27 gule kort hver og Georgien fik også et rødt kort. Georgien spillede 10 kampe og Tyrkiet otte.
Portugal – Tjekkiet; Portugal under 1,5 kort til odds 1,72. Tirsdag 18/6. Kl.21.00
Portugal var suveræne i EM-kval´en med lutter sejre og kort fik de heller ikke mange af med blot 11 (gule) i 10 kampe. De er store favoritter i selve kampen og kort-snittet har generelt ligget relativt lavt i turneringen. Selv hvis Portugal skulle skuffe her, så bør de ikke have nogen problemer med at gå videre, eftersom de to andre hold i puljen tæller Tyrkiet og Georgien. Indtil videre har halvdelen af holdene modtaget max et kort i deres første kamp. Kampens dommer er Marco Guida fra Italien der i sine seneste 10 internationale kampe blot har givet 2,6 kort pr. kamp.
Kroatien – Albanien; Over 2,5 mål (asian) til odds 2,02. Onsdag 19/6. Kl.15.00
Begge hold tabte i første runde, så nu skal der jagtes tre point her, især set i lyset af, at de to andre hold i puljen er Spanien og Italien, så ingen nem sidsterunde kamp for nogen af dem. Kroatien tilmed skidt målscore på 0-3. I Kroatiens kamp mod Spanien var der langt over fire i xG og kroaterne undrer sig nok stadig over, hvordan de ikke kunne få scoret i den kamp. Albanien skabte ikke meget mod Italien, men kom dog foran allerede i det første minut. Her bliver de nødt til at komme lidt længere frem på banen før eller siden. Med tanke på hvor meget Kroatien skabte mod Spanien, så kan Kroatien formentlig selv sørge for mindst tre mål i kampen, derudover så deres defensiv langt fra stærk ud.
LIVE
LIVE: Reagerer på FCK-bombe
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Klar på chokskifte
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
Sendt hjem fra FC København-træning
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte