Midtuge-systemet: Tre EM-kampe på programmet

SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser - tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Tyrkiet – Georgien; Første kort inden 30:00 til odds 1,83. Tirsdag 18/6. Kl.18.00
I skrivende stund er der spillet ni kampe ved denne EM-slutrunde og der er blevet givet 27 kort, hvilket vil sige tre i snit. I fire af de ni kampe er der givet kort før stadionuret viste 30:00 og i åbningskampen blev det første givet i det 31. min. 
Her har vi at gøre med to hold der generelt får en del kort og linjen for kort i kampen er da også det hidtil højeste med 4,5. De to hold er nabolande og så ledes kampen i øvrigt af den eneste ikke-europæiske dommer, nemlig argentinske Facundo Tello. Ved VM i 2018 skulle der næsten et overgreb til før dommerne ville give et tidligt kort, hvilket slet ikke er tilfældet ved denne slutrunde. Der er kun givet eet kort for brok af spillere, som ikke var holdets anfører, en regel som UEFA offentliggjorde før EM. 
I kval´en fik de to hold 27 gule kort hver og Georgien fik også et rødt kort. Georgien spillede 10 kampe og Tyrkiet otte. 

Portugal – Tjekkiet; Portugal under 1,5 kort til odds 1,72. Tirsdag 18/6. Kl.21.00
Portugal var suveræne i EM-kval´en med lutter sejre og kort fik de heller ikke mange af med blot 11 (gule) i 10 kampe. De er store favoritter i selve kampen og kort-snittet har generelt ligget relativt lavt i turneringen. Selv hvis Portugal skulle skuffe her, så bør de ikke have nogen problemer med at gå videre, eftersom de to andre hold i puljen tæller Tyrkiet og Georgien. Indtil videre har halvdelen af holdene modtaget max et kort i deres første kamp. Kampens dommer er Marco Guida fra Italien der i sine seneste 10 internationale kampe blot har givet 2,6 kort pr. kamp. 

Kroatien – Albanien; Over 2,5 mål (asian) til odds 2,02. Onsdag 19/6. Kl.15.00
Begge hold tabte i første runde, så nu skal der jagtes tre point her, især set i lyset af, at de to andre hold i puljen er Spanien og Italien, så ingen nem sidsterunde kamp for nogen af dem. Kroatien tilmed skidt målscore på 0-3. I Kroatiens kamp mod Spanien var der langt over fire i xG og kroaterne undrer sig nok stadig over, hvordan de ikke kunne få scoret i den kamp. Albanien skabte ikke meget mod Italien, men kom dog foran allerede i det første minut. Her bliver de nødt til at komme lidt længere frem på banen før eller siden. Med tanke på hvor meget Kroatien skabte mod Spanien, så kan Kroatien formentlig selv sørge for mindst tre mål i kampen, derudover så deres defensiv langt fra stærk ud. 



City betaler 560 millioner for ny stjerne

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Raser over Rasmus Højlund-episode

– Lange forhandlinger med FC København

Brentford har gjort det igen

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Bach Bak i svime over Uhre

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Superliga-klub i forhandlinger om salg

Superliga-klub tæt på salg til Japan

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Storklub vil have Filip Jörgensen

Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt

Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen

Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Liverpool-træner er ked af prædikat

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer

Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller

Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre

Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet

– Så kan det ikke være et svært valg

Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad

Storklub vil købe Tochi Chukwuani

Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’

Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse

Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’

Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’

Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre