SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Tyrkiet – Georgien; Første kort inden 30:00 til odds 1,83. Tirsdag 18/6. Kl.18.00
I skrivende stund er der spillet ni kampe ved denne EM-slutrunde og der er blevet givet 27 kort, hvilket vil sige tre i snit. I fire af de ni kampe er der givet kort før stadionuret viste 30:00 og i åbningskampen blev det første givet i det 31. min.
Her har vi at gøre med to hold der generelt får en del kort og linjen for kort i kampen er da også det hidtil højeste med 4,5. De to hold er nabolande og så ledes kampen i øvrigt af den eneste ikke-europæiske dommer, nemlig argentinske Facundo Tello. Ved VM i 2018 skulle der næsten et overgreb til før dommerne ville give et tidligt kort, hvilket slet ikke er tilfældet ved denne slutrunde. Der er kun givet eet kort for brok af spillere, som ikke var holdets anfører, en regel som UEFA offentliggjorde før EM.
I kval´en fik de to hold 27 gule kort hver og Georgien fik også et rødt kort. Georgien spillede 10 kampe og Tyrkiet otte.
Portugal – Tjekkiet; Portugal under 1,5 kort til odds 1,72. Tirsdag 18/6. Kl.21.00
Portugal var suveræne i EM-kval´en med lutter sejre og kort fik de heller ikke mange af med blot 11 (gule) i 10 kampe. De er store favoritter i selve kampen og kort-snittet har generelt ligget relativt lavt i turneringen. Selv hvis Portugal skulle skuffe her, så bør de ikke have nogen problemer med at gå videre, eftersom de to andre hold i puljen tæller Tyrkiet og Georgien. Indtil videre har halvdelen af holdene modtaget max et kort i deres første kamp. Kampens dommer er Marco Guida fra Italien der i sine seneste 10 internationale kampe blot har givet 2,6 kort pr. kamp.
Kroatien – Albanien; Over 2,5 mål (asian) til odds 2,02. Onsdag 19/6. Kl.15.00
Begge hold tabte i første runde, så nu skal der jagtes tre point her, især set i lyset af, at de to andre hold i puljen er Spanien og Italien, så ingen nem sidsterunde kamp for nogen af dem. Kroatien tilmed skidt målscore på 0-3. I Kroatiens kamp mod Spanien var der langt over fire i xG og kroaterne undrer sig nok stadig over, hvordan de ikke kunne få scoret i den kamp. Albanien skabte ikke meget mod Italien, men kom dog foran allerede i det første minut. Her bliver de nødt til at komme lidt længere frem på banen før eller siden. Med tanke på hvor meget Kroatien skabte mod Spanien, så kan Kroatien formentlig selv sørge for mindst tre mål i kampen, derudover så deres defensiv langt fra stærk ud.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Andreas Christensen roser FC København
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Chok i OB – siger op efter seks dage
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
Superliga-profil får trænerlicens
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Landstræner uenig med Ronaldo
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Kæmpestjerne angrer