Midtuge-systemet: Tre EM-kampe på programmet

SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser - tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Stefan Lind finder hver midtuge spændende fiduser – tre spiltips og sætter dem sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Tyrkiet – Georgien; Første kort inden 30:00 til odds 1,83. Tirsdag 18/6. Kl.18.00
I skrivende stund er der spillet ni kampe ved denne EM-slutrunde og der er blevet givet 27 kort, hvilket vil sige tre i snit. I fire af de ni kampe er der givet kort før stadionuret viste 30:00 og i åbningskampen blev det første givet i det 31. min. 
Her har vi at gøre med to hold der generelt får en del kort og linjen for kort i kampen er da også det hidtil højeste med 4,5. De to hold er nabolande og så ledes kampen i øvrigt af den eneste ikke-europæiske dommer, nemlig argentinske Facundo Tello. Ved VM i 2018 skulle der næsten et overgreb til før dommerne ville give et tidligt kort, hvilket slet ikke er tilfældet ved denne slutrunde. Der er kun givet eet kort for brok af spillere, som ikke var holdets anfører, en regel som UEFA offentliggjorde før EM. 
I kval´en fik de to hold 27 gule kort hver og Georgien fik også et rødt kort. Georgien spillede 10 kampe og Tyrkiet otte. 

Portugal – Tjekkiet; Portugal under 1,5 kort til odds 1,72. Tirsdag 18/6. Kl.21.00
Portugal var suveræne i EM-kval´en med lutter sejre og kort fik de heller ikke mange af med blot 11 (gule) i 10 kampe. De er store favoritter i selve kampen og kort-snittet har generelt ligget relativt lavt i turneringen. Selv hvis Portugal skulle skuffe her, så bør de ikke have nogen problemer med at gå videre, eftersom de to andre hold i puljen tæller Tyrkiet og Georgien. Indtil videre har halvdelen af holdene modtaget max et kort i deres første kamp. Kampens dommer er Marco Guida fra Italien der i sine seneste 10 internationale kampe blot har givet 2,6 kort pr. kamp. 

Kroatien – Albanien; Over 2,5 mål (asian) til odds 2,02. Onsdag 19/6. Kl.15.00
Begge hold tabte i første runde, så nu skal der jagtes tre point her, især set i lyset af, at de to andre hold i puljen er Spanien og Italien, så ingen nem sidsterunde kamp for nogen af dem. Kroatien tilmed skidt målscore på 0-3. I Kroatiens kamp mod Spanien var der langt over fire i xG og kroaterne undrer sig nok stadig over, hvordan de ikke kunne få scoret i den kamp. Albanien skabte ikke meget mod Italien, men kom dog foran allerede i det første minut. Her bliver de nødt til at komme lidt længere frem på banen før eller siden. Med tanke på hvor meget Kroatien skabte mod Spanien, så kan Kroatien formentlig selv sørge for mindst tre mål i kampen, derudover så deres defensiv langt fra stærk ud. 





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Hylder Manchester United-stjerne

De 10 største handler i vinterens transfervindue

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

AGF og OB var enige om at spille søndag



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Medier fælder hård dom

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

– Han virker frustreret!

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Brian Riemer på plads til topkamp

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Brøndby IF – Randers FC

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Officielt: Her spilles AGF-OB

De vil have Martin Braithwaite



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Tottenham boykotter Viaplay

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Spændende OB-nyhed

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Tror på overraskelse i startopstilling

Han kan blive den næste store profil!

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf