Optakt: Fiorentina og Verona deler i porten

Vi går endnu engang på bonus-jagt hos spilselskabet ComeOn, ligesom vi endnu engang stiller 250 kroner i udsigt til en heldig vinder, når vi ser nærmere på tre kampe til weekenden



Det bliver målet for Fiorentina, når de søndag gæster Hellas Verona til et Serie A-opgør på Stadio Artemio Franchi.
Værterne Fiorentina ligger på 11.-pladsen med seks point for seks kampe. Fiorentina blev besejret 2-1 i deres sidste Serie A-kamp på Stadio Renato Dall’Ara mod Bologna, hvilket udvidede deres sejrsløse stime til fem (W0 D3 L2).
Hellas Verona led et 2-0-nederlag mod Lazio på Stadio Olimpico i deres sidste Serie A-kamp, hvilket efterlader dem på 14. pladsen med fem point.
Da de to hold sidst mødtes i Serie A, spillede de 1-1 uafgjort på Stadio Artemio Franchi i 2021/2022. Krzysztof Piatek scorede Violas enlige mål i det 10. minut. Gianluca Caprari scorede det eneste mål for Gialloblu i det 20. minut fra pletten.
Fiorentina har fået det bedre af Verona på det seneste, ubesejret i deres seneste fem Serie A-kampe (W1 D4 L0). Verona er på udkig efter deres første ligasejr i kampe mellem de to hold siden november 2019. Viola har scoret Gialloblu 6-5 i løbet af deres ubesejrede stime.
Trioen Lucas Martínez, Christian Kouamé og Giacomo Bonaventura har leveret markante øjeblikke for Fiorentina i denne sæson. De er holdets fælles topscorere med et mål.
Thomas Henry har været den førende angrebstrussel for Verona og nettet to gange.
I tre Serie A-kampe på hjemmebane i denne sæson er Fiorentina ubesejret med en sejr og to uafgjorte. Viola har en fem-kamps ubesejret stime på hjemmebane (W3 D2 L0) fra 9. maj mod Roma. Verona vil være på udkig efter deres første sejr i denne sæson i udekampe i ligaen, da de har et nederlag og to uafgjorte på vejen. Gialloblu er på en sejrsløs stime på fire kampe på udebane (W0 D3 L1). Sidste gang de vandt på udebane var 30. april mod Cagliari.
I deres seneste seks ligakampe har Fiorentina vundet én, spillet tre uafgjort og tabt to. Verona har i mellemtiden vundet en, spillet to uafgjort og tabt tre i deres seneste seks.





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City