Fredag 21.00
Athletic Bilbao – Granada
2-tal, odds 13 hos Nordicbet
Pokalvinderne fra Bilbao er gjort til for store favoritter her og eftersom ingen af holdene kan bruge et point her, så forsøger jeg med det helt frække 2-tal.
Granada fik ny træner for tre kampe siden, da de efter en lang dårlig periode valgte at fyre uruguayanske Mediana og i stedet ansætte Sandoval. Under ham har tabte de ganske vist de to første kampe med to gange 1-0, men klar fremgang at spore fra kamp til kamp og senest vandt de så fortjent 2-0 hjemme over Alaves, som er lidt under midten og stadig i nedrykningsfare. Granada kan i teorien stadig nå at overleve, men det vil kræve sejre i de resterende syv kampe. Uanset ser de markant bedre ud nu og med selvtillid. Athletic Bilbao var dårlige sidst hjemme mod Villarreal, hvilket var ugen efter pokaltriumfen. De har sådan set stadig noget at spille for, da 4. pladsen er fire point fra dem og den giver CL, hvor de nu kun er sikret Europa League pba af Copa del Rey-sejren. Begge hold kan stille i stærkeste opstilling. Kun tre hold kampe i La Liga i 2024 har der været større underdogs end Granada er i denne – det synes jeg ikke giver mening.
Lørdag 14.00
Celta Vigo – Las Palmas
1-tal, odds 1,83 hos Nordicbet
Motivationsforskel i Vigo i hjemmeholdetsfavør. Las Palmas har stort set nået målet for sæsonen: ikke at rykke ned. De har 12 point ned med syv kampe tilbage. De har tabt deres seneste fire kampe. De har to faste spillere i karantæne; Marvin på midtbanen og Coco i forsvaret. Den stærke forsvarsspiller, der har været skadet en lille måned er tvivlsom.
Celta i tæt på stærkeste og har markant mere på spil, da de kun er tre point over nedrykningsstregen. De fik ny træner for tre kampe siden, hvor det i første kamp blev til sejr under Giraldez og i forrige kamp 0-0 ude mod Rayo og senest et knebent nederlag ude til Betis. Spillemæssigt har der været fin fremgang og det her er en must-win for de lyseblå fra Galicien.
Lørdag 16.00
Rotherham – Birmingham
Under 2,5 mål, odds 1,90 hos Bet365
Rotherham er rykket ud for længe siden og de scorer stort set ingen mål: de har kun scoret i én af deres seneste ni kampe! Deres kampes målsnit er markant lavere på hjemmebane i forhold til udebane, hvor det på hjemmebane blot er 2,14, mens det på udebane er et godt stykke over 3! For Birmingham er dette en yderst vigtig kamp, da de blot er et point over nedrykningsstregen med tre runder tilbage, hvilket også taler for få mål. Deres kampe snitter 2,60 mål pr. kamp, men markant færre i takt med vi har nærmet os sæsonafslutningen; i de seneste ni kampe er seks af kampene gået under 2,5 mål og i de tre der er gået over, har der været præcis tre mål.
Da de mødste tilbage i December blev det 0-0. Birmingham har noget bedre målscore end de omkring liggende hold, så for dem handler det først og fremmest ´bare´ om at vinde og når det samtidig, mildt skrevet, virker svært for Rotherham at score, så skal under 2,5 mål til næsten en fordobling være fin.
Lørdag19.00
Annecy – Grenoble;
1-tal -0,5 (Asianhcp), odds 2,02 hos Bet365
Vi tager en tur til den næstbedste franske række: Ligue 2, hvor der mangler seks runder. Annecy er trods status som rækkens klart mest formstærke hold status som nedrykningstruet, idet de er fire point over nedrykning. De har vundet deres seneste fem kampe med en samlet målscore på 13-3! De tager imod Grenoble der er tre point foran Annecy i tabellen og dermed næppe når hverken det ene eller andet. De har blot hentet to point tilsammen i deres seneste ni kampe! De har fem nederlag på udebane i træk. Derudover er kampen vigtigere for Annecy. En mulig fordobling af indsatsen virker som en flot betaling her.
Søndag 15.00
Torino – Frosinone
X efter 1. halvleg, odds 2,32 hos Unibet
Torino er det helt store 1. halvlegs-X-hold i denne sæson i Serie A, hvor hele 23 af 32 kampe har stået uafgjort ved pausen, naturligvis langt størstedelen 0-0. Alene i deres seneste seks hjemmekampe har cifrene vist 0-0 efter 1. halvleg. Frosinone kun 12 af 32 1. halvlegs-remis´er. De ligger lige under stregen med et point op til tre hold, der alle har 28 point mod Frosinones 27. Da de mødtes hos Frosinone i December stod den 0-0 ved pausen. Jeg satser på en gentagelse her, hvor der er meget på spil for især Frosinone, hvor deres seneste fire af fem kampe har stået uafgjort halvvejs.
Søndag 20.45
Monza – Atalanta
1-tal +0,5 (asianhcp), odds 2,02 hos Bet365
Monza kan stadig nå de nederste europæiske pladser. De har klaret sig bedre hjemme end Atalanta har ude. Det der taler mest for spillet på Monza er dog, at Atalanta tre døgn før denne kamp har spillet mod Liverpool i Europa League og tre døgn efter kampen i Monza skal spille returopgør i Copa Italia-semifinalen hjemme mod Fiorentina, hvor de er bagud 1-0 fra første opgør i Firenze. Der er de to kampe før og efter altså vigtigere end Monza-kampen og det bør også komme til udtryk i valget af startopstillingen for Atalanta. Atalanta der i forvejen kun har vundet én af deres seneste syv Serie A-kampe. Det skal med, at Monza ikke har gjort det så godt på det seneste, hverken spillemæssigt eller pointmæssigt, hvor det er blevet til et point de seneste tre kampe.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
I svime over Højlund
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Medie peger på FC København
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
INTERVIEW