Spil: Tottenham skal prøves

Manchester United bankede Tottenham tilbage i september, men revanche kan komme på tale tirsdag aften.



Tirsdag 21.00
Manchester United – Tottenham X2
Odds 1,90 Danske Spil

Da Manchester United og Tottenham mødtes i september i ligaen, hos Tottenham, var der ingen tvivl om resultatet, United var ganske enkelt det bedste hold, og vandt med 3-1. Både derfor, og af så mange andre grunde, er de favoritter, når holdene igen mødes tirsdag aften i Carling Cup’en, men det behøver ikke at gå samme vej denne gang.

Alex Ferguson har benyttet, som vanligt, denne turnering til at prøve yngre kræfter og reserver af, og de har sejret over Barnsley og Wolves. I Spurs venter en modstander af en lidt anden kaliber, men Ferguson ændrer næppe koncept til kampen her, og det bør være Tottenhams chance.

United har stillet med en lang række reserver i deres to seneste Champions League-kampe, og på egen bane kun fået et point mod CSKA Moskva og Besiktas. Måske bredden ikke er helt lige så stor, som den nogle gange er i United, og Tottenham er ikke ligefrem ligaens dårligste hold. De ligger trods alt nummer 3 lige nu.

Harry Redknapp ændrer sikkert også lidt i startopstillingen, men næppe så meget som United, for det er en langt større prestige-kamp for Spurs end for hjemmeholdet, og ikke mindst er det revanche for finalen i denne turnering tilbage i marts. Her endte kampen 0-0, men United vandt på straffe.

Tottenham er ikke “plaget” af masser af midtugekampe som følge af europæisk deltagelse, og bør have mere overskud, om de så kan udnytte det, får vi se, men til dette odds på, at de kan undgå nederlag i de første 90 minutter, er jeg ikke i tvivl; så skal Tottenham bare prøves.

Følg kampen live her

Du kan følge med i Jacob Hansens mange spilforslag på tipsbladet.dk’s spilside. Klik!







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton