Spil: Tottenham skal prøves

Manchester United bankede Tottenham tilbage i september, men revanche kan komme på tale tirsdag aften.



Tirsdag 21.00
Manchester United – Tottenham X2
Odds 1,90 Danske Spil

Da Manchester United og Tottenham mødtes i september i ligaen, hos Tottenham, var der ingen tvivl om resultatet, United var ganske enkelt det bedste hold, og vandt med 3-1. Både derfor, og af så mange andre grunde, er de favoritter, når holdene igen mødes tirsdag aften i Carling Cup’en, men det behøver ikke at gå samme vej denne gang.

Alex Ferguson har benyttet, som vanligt, denne turnering til at prøve yngre kræfter og reserver af, og de har sejret over Barnsley og Wolves. I Spurs venter en modstander af en lidt anden kaliber, men Ferguson ændrer næppe koncept til kampen her, og det bør være Tottenhams chance.

United har stillet med en lang række reserver i deres to seneste Champions League-kampe, og på egen bane kun fået et point mod CSKA Moskva og Besiktas. Måske bredden ikke er helt lige så stor, som den nogle gange er i United, og Tottenham er ikke ligefrem ligaens dårligste hold. De ligger trods alt nummer 3 lige nu.

Harry Redknapp ændrer sikkert også lidt i startopstillingen, men næppe så meget som United, for det er en langt større prestige-kamp for Spurs end for hjemmeholdet, og ikke mindst er det revanche for finalen i denne turnering tilbage i marts. Her endte kampen 0-0, men United vandt på straffe.

Tottenham er ikke “plaget” af masser af midtugekampe som følge af europæisk deltagelse, og bør have mere overskud, om de så kan udnytte det, får vi se, men til dette odds på, at de kan undgå nederlag i de første 90 minutter, er jeg ikke i tvivl; så skal Tottenham bare prøves.

Følg kampen live her

Du kan følge med i Jacob Hansens mange spilforslag på tipsbladet.dk’s spilside. Klik!







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

UEFA med vild ændring

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Snart sker det

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham