Spil: Tottenham skal prøves

Manchester United bankede Tottenham tilbage i september, men revanche kan komme på tale tirsdag aften.



Tirsdag 21.00
Manchester United – Tottenham X2
Odds 1,90 Danske Spil

Da Manchester United og Tottenham mødtes i september i ligaen, hos Tottenham, var der ingen tvivl om resultatet, United var ganske enkelt det bedste hold, og vandt med 3-1. Både derfor, og af så mange andre grunde, er de favoritter, når holdene igen mødes tirsdag aften i Carling Cup’en, men det behøver ikke at gå samme vej denne gang.

Alex Ferguson har benyttet, som vanligt, denne turnering til at prøve yngre kræfter og reserver af, og de har sejret over Barnsley og Wolves. I Spurs venter en modstander af en lidt anden kaliber, men Ferguson ændrer næppe koncept til kampen her, og det bør være Tottenhams chance.

United har stillet med en lang række reserver i deres to seneste Champions League-kampe, og på egen bane kun fået et point mod CSKA Moskva og Besiktas. Måske bredden ikke er helt lige så stor, som den nogle gange er i United, og Tottenham er ikke ligefrem ligaens dårligste hold. De ligger trods alt nummer 3 lige nu.

Harry Redknapp ændrer sikkert også lidt i startopstillingen, men næppe så meget som United, for det er en langt større prestige-kamp for Spurs end for hjemmeholdet, og ikke mindst er det revanche for finalen i denne turnering tilbage i marts. Her endte kampen 0-0, men United vandt på straffe.

Tottenham er ikke “plaget” af masser af midtugekampe som følge af europæisk deltagelse, og bør have mere overskud, om de så kan udnytte det, får vi se, men til dette odds på, at de kan undgå nederlag i de første 90 minutter, er jeg ikke i tvivl; så skal Tottenham bare prøves.

Følg kampen live her

Du kan følge med i Jacob Hansens mange spilforslag på tipsbladet.dk’s spilside. Klik!







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Leverkusen – Bayern

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC København – OB

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Nedtur for Højlund og Napoli

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk