Spilforslag: Målrigt opgør med United

Folk der har fulgt nøje med i Manchester Uniteds ligaresultater vil måske nok vare sig for at hoppe med på dette forslag



For de er altså sande mestre i at køre en 1-0 sejr i hus. Men der synes nu alligevel at være kommet en smule sprækker United-rustningen på det seneste, hvilket heller ikke er så sært, det enorme antal kampe, som de er i færd med at gennemføre, taget i betragtning.

Det her er kamp nummer 16 siden 3. januar, og det burde altså kunne mærkes, selv i trup som Uniteds. Ifølge visse engelske medier mangler Alex Ferguson efterhånden 12 seniorspillere, der er ude med skader.

Bevares, deres trup er bred, og de kan til hver en tid stille et klassemandskab, men det forringer Fergusons muligheder for at rotere i startopstillingen.

Deres to seneste kampe er endt »over«, primært fordi de har ladet modstanderen komme til fadet, og på et eller andet tidspunkt ryger deres serie af »clean sheets« også i ligaen. De står lige nu på 10 i træk.

Nogle vil så spørge, hvorfor det lige skulle blive West Bromwich, der bryder serien, men West Bromwich har kun forladt hjemmebanen to gange i denne sæson uden at have scoret. Ud af 13 mulige. Deres 16 scoringer i eget hus er kun ét mindre end Liverpool har præsteret.

Ni af de 13 hjemmekampe har mindst haft tre scoringer, og de har i denne sæson spillet otte kampe mod de hold, der udgør top seks i ligaen. Seks af disse er endt »over«, her iblandt mødet med United, der blev tabt 0-4.

De sidste tre gange United har været på besøg på The Hawthorns, har der mindst været tre scoringer. Odds 1,88 hos Centrebet på fire på stribe.

Tirsdag 20.45
West Bromwich – Manchester U. over 2,5 mål
Odds 1,88 Centrebet

Følg kampen live her

Få masser af spilforslag fra Tipsbladets Spilekspert – klik her!





Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Storklub har kontaktet Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Han afløser Mourinho



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

FCK henter svensk talent

Supercomputer: De vinder VM

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bud på 1,12 milliard afvist

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM