Spilforslag: Målrigt opgør med United

Folk der har fulgt nøje med i Manchester Uniteds ligaresultater vil måske nok vare sig for at hoppe med på dette forslag



For de er altså sande mestre i at køre en 1-0 sejr i hus. Men der synes nu alligevel at være kommet en smule sprækker United-rustningen på det seneste, hvilket heller ikke er så sært, det enorme antal kampe, som de er i færd med at gennemføre, taget i betragtning.

Det her er kamp nummer 16 siden 3. januar, og det burde altså kunne mærkes, selv i trup som Uniteds. Ifølge visse engelske medier mangler Alex Ferguson efterhånden 12 seniorspillere, der er ude med skader.

Bevares, deres trup er bred, og de kan til hver en tid stille et klassemandskab, men det forringer Fergusons muligheder for at rotere i startopstillingen.

Deres to seneste kampe er endt »over«, primært fordi de har ladet modstanderen komme til fadet, og på et eller andet tidspunkt ryger deres serie af »clean sheets« også i ligaen. De står lige nu på 10 i træk.

Nogle vil så spørge, hvorfor det lige skulle blive West Bromwich, der bryder serien, men West Bromwich har kun forladt hjemmebanen to gange i denne sæson uden at have scoret. Ud af 13 mulige. Deres 16 scoringer i eget hus er kun ét mindre end Liverpool har præsteret.

Ni af de 13 hjemmekampe har mindst haft tre scoringer, og de har i denne sæson spillet otte kampe mod de hold, der udgør top seks i ligaen. Seks af disse er endt »over«, her iblandt mødet med United, der blev tabt 0-4.

De sidste tre gange United har været på besøg på The Hawthorns, har der mindst været tre scoringer. Odds 1,88 hos Centrebet på fire på stribe.

Tirsdag 20.45
West Bromwich – Manchester U. over 2,5 mål
Odds 1,88 Centrebet

Følg kampen live her

Få masser af spilforslag fra Tipsbladets Spilekspert – klik her!







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Klapper i om stor Superliga-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Brasilien – Norge

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Paraguay – Frankrig

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FCK tjener millioner på ung stopper

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er prisen på Aral Simsir

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne