Spilforslag til Fyens Væddeløbsbane

Travekspert Vagn Honums spilanbefalinger til mandagens løb på Fyens Væddeløbsbane. Løbsdagen kan følges LIVE på derby25.dk samt fasttrackracing.dk fra kl. 16.40.



Mandag kl. 17.00
1. løb: 7 D J O’kay
Spilanbefaling: Vinder
Spil med på derby25.dk 

D J O’Kay har ikke startet siden den svenske Sprintermesterdag på Halmstad. Her havde den spor otte yderst på startbilens vinge, og i forbindelse med at kusken ville gasse fra start, blev det for meget for D J O’kay, der galopperede og satte uhyre mange meter til. Over den næste halvanden omgang kom hesten frem til bagenden af feltet, og det var en stærk præstation i sig selv, for man havde kørt de første 1500 meter i 14-fart, og da havde den vel hentet 60-70m terræntab ind.

I starterne forinden var D J O’kay helt overlegen i Danmark, og jeg tror den er klar til at vinde direkte selv fra et yderligt startspor. Han er af naturen starthurtig, og kommer den tidligt frem, kan det tænkes at konkurrenterne har respekt og slipper den frem til føringen. Han har en stor vinderchance.
—–
Mandag kl. 17.36
3. løb: 7 Elvis Bork
Spilanbefaling: Vinder
Spil med på derby25.dk 

Det har ikke været nogen helt let opgave at få den store og stærke Elvis Bork til at makke helt ret. Han har skullet vokse færdigt samtidigt, som han har været forsøgt i årgangsløbene med jævne mellemrum. Den sammenblanding har givet lidt frustrationer hos hesten, der ganske givet ikke har været helt klar til de ting endnu.

Han har stort talent, og ved dens eneste sejr i karrieren hidtil vandt den trods en stor galop midtvejs i løbet. I sidste start galoperede han inden startbilen havde sluppet feltet, men efter galoppen gik den noget af det bedste, den hidtil har leveret.

Skulle lykkedes Morten Friis at holde hesten i trav – fra et for den godt yderligt startspor – denne gang, skal man ikke blive overrasket, hvis den kommer og sejler udenom alle konkurrenterne. Jeg anbefaler et lidt chancebetonet vinder- og pladsspil.

Sådan spiller du på heste







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

De vil have Rashford



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Medie: FC København jagter Michael Parker

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Vind et gavekort til Unisport