Spilforslag til SL: Højt odds på velspillende Kusk

Søndag kl. 14.00 SønderjyskE – AaB Kasper Kusk laver en assist 5,00 @ Bet25 Kasper Kusk leverede en af sine bedste kampe for AaB, da man i sidste runde slog AC Horsens med 1-0 i en kamp, som nordjyderne burde have vundet større. Nu gælder det så den første chance for revanche mod SønderjyskE, der…



Søndag kl. 14.00
SønderjyskE – AaB
Kasper Kusk laver en assist
5,00 @ Bet25

Kasper Kusk leverede en af sine bedste kampe for AaB, da man i sidste runde slog AC Horsens med 1-0 i en kamp, som nordjyderne burde have vundet større. Nu gælder det så den første chance for revanche mod SønderjyskE, der som bekendt slog nordjyderne i sidste sæsons pokalfinale.

SønderjyskE har siden da blot vundet én kamp i Superligaen. Det var til gengæld over mestrene fra FC Midtjylland, mens man har indkasseret seks mål i de tre øvrige kampe. AaB-offensiven har spillet godt men manglet skarpheden i sæsonens første to kampe. Det sidste taler naturligvis ikke for en assist her. Det gør til gengæld Kasper Kusks stærke spil sidst samt hans hjørnespark, der alle lå millimeterpræcist imod AC Horsens og havde fortjent en bedre behandling, end de fik fra Jores Okore & Co.

Kasper Kusk har leveret 19 assist i 84 kampe, siden han vendte retur til AaB fra FC København. Odds 5,00 på et måloplæg fra en velkørende Kusk imod slingrende SønderjyskE ligner et tilbud i den høje ende.

Søndag kl. 18.00
Vejle – FC København
Over 2,5 mål
1,73 @ Betfair

Det har bestemt ikke været kedeligt at se Vejle spille, hvis mål er et afgørende parameter for underholdning. Der er scoret henholdsvis seks og fem mål i rødblusedes første to kampe, og nu venter så en duel mod FC København, som har tabt 2-3 og 1-2.

Det virker derfor rimeligt at formode, at Løverne har vildskab i øjnene, mens det samtidig må være på sin plads at give Vejle en vis chance for at komme på tavlen mod et gavmildt FCK-forsvar. FC København vandt torsdag med 3-0 over Piast Gliwice i Europa League-kvalifikationen, og i al fairness har Løverne gjort det godt i Europa, mens pointene er udeblevet i den hjemlige liga.

Kamil Wilczek har allerede vist sig som den ventede forstærkning offensivt, mens Vejle kan glæde sig over, at man har fået fire forskellige spillere på måltavlen. FC København vandt 3-1, da de sidst besøgte Vejle Stadion – og 9 af de sidste 10 udekampe mod hold fra rækkens nederste halvdel er gået over linjen på 2,5 mål. Jeg tager derfor chancen her til markedsledende odds 1,73.





– Det kan vi bruge fire sekunder på at tude over




TOPNYHED

Andreas Christensen afviste Danmark

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Engelsk legende til Wrexham?

Hjulmand: FCK skubber barren for dansk klubfodbold

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Wow, FCK – ny driblekonge på vej!

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Elkjær jubler over Frank



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Holdt på stor hemmelighed

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Kæmpestjerne fremhæver dansker

OB – FC Fredericia

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

FC Midtjylland – Viborg FF

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Vanvittige comebacks i Champions League

Prøvede at lokke Eriksen

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

– En drøm, der gik i opfyldelse

FC København smider kæmpe sejr efter selvmål

Skuffet: ‘Jeg har aldrig hørt om ham’

Michael Laudrup hylder FCK: ‘Det er klasse’

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

‘Så var jeg sgu nok gået til badminton’

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Storklub vil hente Thomas Kristensen

– Det bliver skamredet