Trav: Jeppe kan blive dagens mand i skysovs

Aalborg-træner Jeppe Juel har et par gode vinderchancer ved mandagens løb på Skive Trav.



Mandag kl. 17.00
Skive Trav
Livestreaming:
derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk 

Freeze har indtil videre kunne betegnes som en “vind eller forsvind” hest, idét den har sejret i de tre af karrierens foreløbige fem starter, hvor den har gået fejlfrit. Ifølge hestens træner, Jeppe Juel, skyldtes galoppen senest ikke manglende stabilitet, men derimod fokus. Og han tror da også på hurtig revanche i mandagens indledende løb på Skive Trav.

– Alt ser fint ud med ham. Det var ren utur sidst, at han tog let på opgaven, og jeg kunne bare have holdt ham fokuseret og kørt afsted i bedre tempo. Han er en klassehest, og alt har været vel med ham siden sidste start, og jeg tror uforandret meget på ham. Han skal være en stor chance her igen, siger Jeppe Juel, der også er optimist på vegne af Danny E P, som han kører i mandagens 4. Løb.

– Startsporet (7, red.) er selvfølgelig lidt yderligt, men han må løbe sig ind i matchen. På Lunden sidst gik han godt, for da jeg angreb med ham, kørte de andre vildt stærkt, og jeg var meget tilfreds med ham. Han møder ikke konkurrenter, der er bedre end ham, og har han tur med positionerne, har han også chance for at ende helt fremme.

Lidt mere forbeholden er Jeppe Juel med Follow Me Now, som han bringer til start i 5. løb. Den har endnu karrierens første sejr til gode, men med baggrund i stabile resultater har den fået det officielle programs vindertip.

– Han var fin sidst, hvor han sad fast hele vejen. Han har et startspor, som passer til nyt godt rygløb, og den er mindst trioaktuel igen. Han skal have noget selvtillid i kroppen, og jeg kommer til at køre et roligt rygløb igen, og ser om hullet kommer i slutfasen. God triochance synes jeg, han har.

—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Irak – Norge

Argentina – Algeriet

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Solbakken har blandede følelser

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job