Mandag kl. 17.00
Skive Trav
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk
Freeze har indtil videre kunne betegnes som en “vind eller forsvind” hest, idét den har sejret i de tre af karrierens foreløbige fem starter, hvor den har gået fejlfrit. Ifølge hestens træner, Jeppe Juel, skyldtes galoppen senest ikke manglende stabilitet, men derimod fokus. Og han tror da også på hurtig revanche i mandagens indledende løb på Skive Trav.
– Alt ser fint ud med ham. Det var ren utur sidst, at han tog let på opgaven, og jeg kunne bare have holdt ham fokuseret og kørt afsted i bedre tempo. Han er en klassehest, og alt har været vel med ham siden sidste start, og jeg tror uforandret meget på ham. Han skal være en stor chance her igen, siger Jeppe Juel, der også er optimist på vegne af Danny E P, som han kører i mandagens 4. Løb.
– Startsporet (7, red.) er selvfølgelig lidt yderligt, men han må løbe sig ind i matchen. På Lunden sidst gik han godt, for da jeg angreb med ham, kørte de andre vildt stærkt, og jeg var meget tilfreds med ham. Han møder ikke konkurrenter, der er bedre end ham, og har han tur med positionerne, har han også chance for at ende helt fremme.
Lidt mere forbeholden er Jeppe Juel med Follow Me Now, som han bringer til start i 5. løb. Den har endnu karrierens første sejr til gode, men med baggrund i stabile resultater har den fået det officielle programs vindertip.
– Han var fin sidst, hvor han sad fast hele vejen. Han har et startspor, som passer til nyt godt rygløb, og den er mindst trioaktuel igen. Han skal have noget selvtillid i kroppen, og jeg kommer til at køre et roligt rygløb igen, og ser om hullet kommer i slutfasen. God triochance synes jeg, han har.
—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk
Sådan spiller du på heste
LIVE
LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
MEDIE
