Mandag kl. 17.00
Skive Trav
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk
Freeze har indtil videre kunne betegnes som en “vind eller forsvind” hest, idét den har sejret i de tre af karrierens foreløbige fem starter, hvor den har gået fejlfrit. Ifølge hestens træner, Jeppe Juel, skyldtes galoppen senest ikke manglende stabilitet, men derimod fokus. Og han tror da også på hurtig revanche i mandagens indledende løb på Skive Trav.
– Alt ser fint ud med ham. Det var ren utur sidst, at han tog let på opgaven, og jeg kunne bare have holdt ham fokuseret og kørt afsted i bedre tempo. Han er en klassehest, og alt har været vel med ham siden sidste start, og jeg tror uforandret meget på ham. Han skal være en stor chance her igen, siger Jeppe Juel, der også er optimist på vegne af Danny E P, som han kører i mandagens 4. Løb.
– Startsporet (7, red.) er selvfølgelig lidt yderligt, men han må løbe sig ind i matchen. På Lunden sidst gik han godt, for da jeg angreb med ham, kørte de andre vildt stærkt, og jeg var meget tilfreds med ham. Han møder ikke konkurrenter, der er bedre end ham, og har han tur med positionerne, har han også chance for at ende helt fremme.
Lidt mere forbeholden er Jeppe Juel med Follow Me Now, som han bringer til start i 5. løb. Den har endnu karrierens første sejr til gode, men med baggrund i stabile resultater har den fået det officielle programs vindertip.
– Han var fin sidst, hvor han sad fast hele vejen. Han har et startspor, som passer til nyt godt rygløb, og den er mindst trioaktuel igen. Han skal have noget selvtillid i kroppen, og jeg kommer til at køre et roligt rygløb igen, og ser om hullet kommer i slutfasen. God triochance synes jeg, han har.
—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk
Sådan spiller du på heste
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
DAGENS SPILFORSLAG
BIF kan overraske mod ærkerival
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
NYHEDER
