Trav: Jeppe kan blive dagens mand i skysovs

Aalborg-træner Jeppe Juel har et par gode vinderchancer ved mandagens løb på Skive Trav.



Mandag kl. 17.00
Skive Trav
Livestreaming:
derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk 

Freeze har indtil videre kunne betegnes som en “vind eller forsvind” hest, idét den har sejret i de tre af karrierens foreløbige fem starter, hvor den har gået fejlfrit. Ifølge hestens træner, Jeppe Juel, skyldtes galoppen senest ikke manglende stabilitet, men derimod fokus. Og han tror da også på hurtig revanche i mandagens indledende løb på Skive Trav.

– Alt ser fint ud med ham. Det var ren utur sidst, at han tog let på opgaven, og jeg kunne bare have holdt ham fokuseret og kørt afsted i bedre tempo. Han er en klassehest, og alt har været vel med ham siden sidste start, og jeg tror uforandret meget på ham. Han skal være en stor chance her igen, siger Jeppe Juel, der også er optimist på vegne af Danny E P, som han kører i mandagens 4. Løb.

– Startsporet (7, red.) er selvfølgelig lidt yderligt, men han må løbe sig ind i matchen. På Lunden sidst gik han godt, for da jeg angreb med ham, kørte de andre vildt stærkt, og jeg var meget tilfreds med ham. Han møder ikke konkurrenter, der er bedre end ham, og har han tur med positionerne, har han også chance for at ende helt fremme.

Lidt mere forbeholden er Jeppe Juel med Follow Me Now, som han bringer til start i 5. løb. Den har endnu karrierens første sejr til gode, men med baggrund i stabile resultater har den fået det officielle programs vindertip.

– Han var fin sidst, hvor han sad fast hele vejen. Han har et startspor, som passer til nyt godt rygløb, og den er mindst trioaktuel igen. Han skal have noget selvtillid i kroppen, og jeg kommer til at køre et roligt rygløb igen, og ser om hullet kommer i slutfasen. God triochance synes jeg, han har.

—- —–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 







LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

AGF har holdt fri inden FCM-brag