Vardy og Schmeichel kan ryste Chelsea på Broen

Der bydes ind med 13 forskellige spil til onsdagens tre kampe i Premier League, hvor Leicester blandt andet er på besøg i London hos Chelsea



Chelsea har endnu ikke sikret tredjepladsen i Premier League, men det kan gøres, når Leicester City tager turen til Stamford Bridge torsdag aften. The Blues led endnu et hjerteskærende nederlag i en pokalfinale til Liverpool i weekenden, mens Brendan Rodgers og hans mænd moste Watford på Vicarage Road.
Tre måneder efter at de blev besejret af Liverpool i EFL Cup-finalen via straffesparkskonkurrence, gentog klubberne seancen på Wembley i FA Cup-finalen. Cesar Azpilicueta og Mason Mounts missede deres spark, og tabte dermed endnu en finale.
Klub-VM og UEFA Super Cup repræsenterer derfor Chelseas sølvtøj i denne sæson, men Arsenals nederlag til Newcastle United mandag aften betyder, at Thomas Tuchels hold er garanteret i top fire. Uafgjort er også nok til at sikre tredjepladsen.
Stamford Bridge har ikke været venlig over for ”The Blues” i de seneste måneder, hvor Tuchels mænd kun har vundet fire af deres sidste 12 foran deres egne fans. Leicester kommer ikke til at konkurrere på kontinentet i den kommende sæson, men går forbi Wolverhampton Wanderers til en ottendeplads med en sejr på Stamford Bridge. En placering i den øverste halvdel, som nu er minimumskravet for resten af kampagnen.
At møde Southampton hjemme på den sidste spilledag er en ideel måde for Leicester at runde en turbulent sæson af på. Leicester har i øvrigt ikke vundet deres sidste udekamp i en Premier League-sæson i 25 år.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Overvejer AGF-forlængelse

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Massiv kritik efter skandaløse scener

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco