DBU-regler har bremset supertalenter i Danmark

Danmark kunne have haft sin egen version af norske Martin Ødegaard, der fik landsholdsdebut som 15-årig. Men DBU’s regler foreskriver, at spillere ikke må få Superliga-debut, før de er fyldt 16 år.



Det norske stortalent Martin Ødegaard skrev historie mandag aften, da han fik landsholdsdebut i en alder af bare 15 år – få måneder efter sin debut i den bedste norske række. Superligaen og FC København kunne have haft sin egen danske Martin Ødegaard for flere år siden, men på grund af DBU’s regler og manglende dispensation har ingen spillere fået Superliga-debut, før de er fyldt 16 år. 

I Danmark ville det således ikke kunne lade sig gøre at give en 15-årig spiller debut i den bedste liga, som det ellers er sket med Martin Ødegaard i Norge, hvor man i dag glæder sig over debuten til den unge spiller landsholdsspiller. 

Det scenario ville være utænkeligt i Danmark, for reglerne for Superligaen foreskriver, at en spiller skal være fyldt 16 år, før han må optræde i landets bedste række – eller i divisionerne for den sags skyld. Det fremgår af DBU’s proporsitioner for Herre DM.

Under reglerne for spilleberettigelse står der således i §12.2 følgende:

”Kun spillere, der på kampdagen er fyldt 16 år, er berettigede til at deltage i kampene.”

Reglerne foreskriver, at der er mulighed for at give dispensation, så en spiller kan spille som 15-årig, men i årenes løb er flere klubber blevet afvist i forsøget på at give en spiller debut som 15-årig, erfarer tipsbladet.dk.

En af de klubber, der ikke har fået lov at bruge en 15-årig spiller, er FC København. Da Kenneth Zohore i 2009 begyndte at røre på sig i FC København, søgte klubben dispensation for at give spilleren Superliga-debut allerede som 15-årig. Zohore blev betragtet som et supertalent dengang, men DBU sagde nej til en tidlig debut, og derfor måtte Zohore og FC København vente til spilleren var fyldt 16.

Kenneth Zohore fik derfor først Superliga-debut som 16-årig, da han fik 18 minutter på banen i FCK’s 5-0-sejr over AGF den 7.marts 2010. Det var forårssæsonens første spillerunde. På det tidspunkt var Zohore 16 år og 35 dage, men allerede i efteråret 2009 ville FCK gerne have benyttet ham. 

Administrationen og reglementet for Superligaen og divisionerne har indtil for få år siden været i DBU-regi, men nu er ansvaret for turneringsadministrationen overført til Divisionsforeningen. 





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Nægtet Brøndby-skifte

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Dansk målsluger skifter til topklub

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Forventer kæmpe jobtilbud



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

‘Ronaldo vinder kampen’

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Viaplay hæver priserne

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Black Cats kan tage point mod Reds

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Como kan vinde i Napoli

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen