Guingamp: Holder øje med flere danskere

Guingamp har hentet Lars Jacobsen, er tæt på at købe Jonas Lössl, men flere danskere kan være på vej til de franske pokalvindere.



Evian var en regulær danskerkoloni i 2012, hvor Stephan Andersen, Daniel Wass, Christian Poulsen og Thomas Kahlenberg alle var i klubben. Nu er kun Wass tilbage, mens målmand Jesper Hansen er stødt til.

Klubben ved Geneve-søen er altså stadig den største danskerkoloni i fransk fodbold, men de kan få hård konkurrence af Bretagne-klubben Guingamp. De har allerede skrevet kontrakt med Lars Jacobsen,og interesserer sig for flere danskere.

Guingamp scouter flittigt i Danmark, og succeshistorierne fra Evian, Simon Kjær i Lille, Martin Braithwaite i Toulouse og Mads Albæk i Reims har banet vejen.

– Jeg tror, der er rigtig mange klubber hernede, der kigger meget efter spillere i Danmark. Det gør vi også. Vi scouter i mange lande, og Danmark er ét af de lande, vi scouter meget. Alle danskerne i Frankrig gør det godt og er gode spillere, og det baner måske nok vejen for de næste, siger Guingamps chef for rekruttering Stéphane Carnot til tipsbladet.dk.

– Der er mange interessante spillere i Danmark. Nu kommer Lars hertil, og Jonas er en god målmand, men der er også andre danske spillere, der interesserer os. Når det er sagt, vil jeg sige, at hvis vi ser en god spiller, så skeler vi ikke så meget til, hvilken nationalitet han har, 

Daniel Wass, Jesper Hansen, Simon Kjær, Martin Braithwaite og Mads Albæk bliver fra næste sæson ikke bare suppleret i Ligue 1 af Lars Jacobsen og formentlig Jonas Lössl. Også Kian Hansen kommer til den franske liga, idet han har skrevet kontrakt med Nantes.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

PSG – Bayern München

Atletico Madrid – Arsenal

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Skidt nyt om Lukas Lerager