Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Polsk journalist giver en kryptisk melding om Niels Frederiksens fremtid og spekulerer i et stort skifte.



Niels Frederiksen er på vej mod at blive den første mand til at føre Lech Poznan til to mesterskaber i træk i 33 år. 

Men det kan også være det sidste, han gør i Lech Poznan.

Til sommer udløber hans kontrakt med den polske klub, og selvom klubben tidligere har bekræftet at være i dialog med Niels Frederiksen, er der endnu intet på plads. 

Ovenpå weekendens storsejr over Legia Warszawa udtalte Niels Frederiksen, at han ikke har truffet en beslutning enig, og at det stadig kan gå begge veje. 

Det får insideren Dawid Dobrasz fra mediet Meczyki til at spekulere i, om den danske succestræner kan skifte til eksempelvis en tysk klub.  

– Når jeg analyserer hans ord, tror jeg, han har noget i tankerne. Han sagde, at han ‘kan lide at gribe muligheder og udfordringer ‘. Det her er ikke nødvendigvis et spil, der udelukkende spilles på Lech Poznańs banehalvdel. Sejre som disse (over Legia Warszawa) giver Niels Frederiksen mulighed for at sætte nogle betingelser eller komme med modtilbud til klubben, siger han ifølge Meczyki og spørger retorisk: 

– Ville du blive overrasket, hvis Niels Frederiksen efter to mesterskaber og en meget hæderlig præstation i Europa fik tilbud fra Bundesligaen eller 2. Bundesliga?

Derudover har Dawid Dobrasz givet en anden kryptisk melding på X tirsdag morgen, efter at han har beskrevet, at Lech Poznan beholder en af sine nøglespillere.

– Jeg ved for lidt om Niels Frederiksens og Ali Gholizadehs mulige afgange til at kunne rapportere om det. De nye oplysninger er ikke klar til offentliggørelse på nuværende tidspunkt, skriver han i et opslag.

Niels Frederiksen, 55 år, har stået i spidsen for Lech Poznan i 85 kampe med et pointsnit på 1.85. Med fire runder igen har klubben et forspring på tre point ned til andenpladsen Gornik Zabrze i Ekstraklasa.

Tidligere har den danske træner været i Lyngby, Esbjerg fB og Brøndby IF.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Smider Salah-bombe

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Bo Svensson svært utilfreds

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Afvist – Brøndby undrer sig

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Overbevisende: To chok i Parken