Tirsdag aften måtte Leicester City se katastrofen i øjnene.
Efter 2-2 mod Hull City skal mestrene fra 2016 nu en tur i League One – det er den anden nedrykning på to sæsoner, efter man for bare få år siden pressede på for at fastgøre sig i subtoppen af Premier League.
Med på den knap så sjove rejsen har den danske duo Jannik Vestergaard og Victor Kristiansen været.
De kan se frem til at gå markant ned i løn, da deres kontrakter, ligesom ved nedrykningen fra Premier League, indeholder klausuler om lønnedgang ved nedrykning.
Tipsbladet har talt med The Athletics Leicester-reporter, Rob Tanner, om den danske duo, som han vurderer færdige i klubben.
– De skal videre. Der kommer store ændringer i truppen, og jeg forestiller mig, at begge gerne vil ud, lyder den umiddelbare vurdering.
– Victor har været igennem tre nedrykninger. Han har brug for en ny start. Det står uden for enhver tvivl. Han kan ikke fortsætte.
Rob Tanner beretter herefter om det, han oplevede omkring danskeren efter tirsdagens absolutte fiasko.
– Jeg stod i mixed zone, og Victor var faktisk den første til at komme ud. Han blev overfuset med nogle væmmelig ord fra fansene. Jeg forestiller mig ikke, at han vil fortsætte, og jeg ser for mig, at det er bedst for alle parter at gå hver til sit.
Victor Kristiansen, 23 år, har spillet i Leicester i snart 3,5 år og har i en enkelt sæson været udlejet til Bologna. Han har to år tilbage af sin aftale, mens Jannik Vestergaard, der netop har annonceret sit landsholdsstop, har et år igen.

Problemerne går flere år tilbage
Rob Tanner vurderer, at der findes flere årsager til klubbens aktuelle tilstand.
En af dem starter med det tragiske helikopterstyrt i 2018, der så klubbens thailandske ejer Vichai Srivaddhanaprabha afgå ved døden.
– Han var instrumental, nådesløs og kunne træffe stærke beslutninger, og hans søn skulle så forsøge at tage over efter ham. Han skulle ikke kun tage hånd om Leicester, men også om hele King Power-imperiet.
King Power er Thailands førende butikskæde, som led et alvorligt knæk i årene efter Vichai Srivaddhanaprabhas død.
– På den anden side af det brød coronapandemien ud, hvilket betød rigtigt meget for King Powers økonomi. Det påvirkede også på flere måder Leicester, som allerede var gået i gang med et nyt træningsanlæg til 100 millioner pund. Priserne til det steg på grund af corona.
– Samtidig ønskede klubben under Brendan Rodgers at etablere sig i toppen af Premier League, så de begyndte at afvise salg af deres bedste spillere i sommeren 2021 efter sejren i FA Cuppen. De havde ellers altid solgt spillere om sommeren og geninvesteret dem.

Overambitiøse på transfermarkedet
Leicester begyndte at betale flere penge for nye spillere, der kom ind på større og længere kontrakter, men det endte med at bide dem i halen, vurderer Rob Tanner.
– De var overambitiøse, selvom man prøvede at sætte sig i fansenes sted efter FA Cup-triumfen i 2021, som kom på bagkant af en 5.-, 5.-, og 8.-plads i Premier League. Ingen så nedrykning som en mulighed, så man forsøgte at skubbe på og investere.
– Leicester blev fanget med spillere på store kontrakter, som de ikke kunne sælge videre, fordi andre klubber ikke havde råd til dem.
– Coronapandemien ændrede også dynamikkerne på transfermarkedet, så Leicester fik ikke de beløb, som de selv mente, spillerne var værd. Youri Tielemans er et eksempel på det, som endte med at gå på en fri transfer til Aston Villa.
Altimens forsøgte klubben sig med flere forskellige trænere, efter Chelsea kom og købte Enzo Maresca i 2024. Ingen har siden fået samme succes som italieneren, men ifølge Rob Tanner fritager det ikke spillerne fra deres ansvar.
– Jeg har ikke ondt af spillerne, da de har underpræsteret helt ekstremt. Men de må alligevel tænke, hvad pokker sker der. Ændringer hele tiden.
– Det er en trup fuld af store navne, som bare har spillet under niveau, og mange fans har også fået indtrykket af, at nogle spillere har været ligeglade, da de alligevel smutter til sommer.
Nyheden om Leicesters deroute trækker overskrifter i hele verden, og Rob Tanner har også travlt med opkald fra Italien, Brasilien, Frankrig og Østrig.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
EKSKLUSIVT