Med fire mål i 14 forårskampe viste Darko Bodul glimt af sit potentiale, da han for et år siden kom til OB, men siden har østrigeren med Balkan-rødderne haft svært ved at leve op til forventninger,
Efteråret var lige så ujævnt som en brostensbeklædt landevej, for Bodul røg ind og ud af holdet med ustablie præstationer til følge. Lavpunktet kom i en hjemmekamp mod FC Vestsjælland, hvor han startede inde, men blev taget ud efter bare 36 minutter.
Nu ser angriberen frem til en ny start i OB, for han er endnu ikke tilfreds med sin egen indsats i klubben.
– Da jeg kom til klubben, havde jeg store forventninger. Jeg startede med at score nogle mål, og i begyndelsen var jeg meget glad. Jeg er tilfreds med at være i klubben og i Danmark, for jeg føler mig godt tilpas i OB, men jeg er ikke tilfreds med min egen indsats endnu. Jeg har haft problemer med anklen. Det er ikke en undskyldning, men jeg ved, at jeg kan blive bedre, og jeg ved, at jeg i den kommende halvsæson kan hjælpe opad i tabelle, siger Darko Bodul til tipsbladet.dk.
Han er overbevist om, at han stadig kan blive en profil i Superligaen.
– Selvfølgelig. Jeg kender mine kvaliteter. Jeg har talt med trænerne, og jeg tror også, at spillerne tror på mine evner. Jeg giver aldrig op, og selvom jeg har haft nogle nedture i efteråret, hvor jeg ikke var klar, men nu træner jeg godt, og jeg håber, at jeg kommer godt igennem opstartsfasen, så jeg er stærk i foråret. Jeg ved, at det kan lade sig gøre for mig, siger Bodul, der før sæsonen mente, at .
Indtil videre er det kun blevet til en enkelt scoring, og selvom der er konkurrence om pladserne i front fra både Mustafa Abdellaoue, Morten Skoubo og flere andre, er Darko Bodul fortrøstningsfuld.
– Det er godt med meget konkurrence, for der sker altid noget med angribere. Der kan være skader, og det er godt at have nogle stærke angribere på holdet. Det er kun godt, og vi har også en god angrebstræner, der hjælper os. Alle kommer til at kæmpe om en plads i startopstillingen – jeg er en af dem, men vi må se, hvad der sker. Alle vil spille, men træneren kan kun vælge 11 spillere, siger Bodul.
Han er kommet sig over den førnævnte downperiode, der kulminerede med udskiftningen efter 36 minutter, og han har derfor kun lyst til at se fremad.
– Vi ved alle sammen, hvad der er sket, og jeg har ikke lyst til at snakke om det. Jeg har ikke brug for at undskylde, for vi i klubben ved, hvad der skete for mig i den periode. Jeg har lagt sidste sæson bag mig, og jeg ser kun fremad. Vi går en god tid i møde, for vi forbereder os godt mod den kommende sæson, fastslår Darko Bodul.
Efter den tidlige udskiftning mod FC Vestsjælland i 15. spillerunde fik Bodul et indhop ugen efter, men i efterårets to sidste kampe kom han slet ikke på banen for OB.
Måske venter bedre tider for angriberen i det kommende forår.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
MEDIE
Offentliggøres i dag
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
