OB overvejer Jacob Barrett Laursen

OB har endnu ikke besluttet, om klubben vil udnytte muligheden for at købe Jacob Barrett Laursen fri af Juventus, men sportsdirektør roser backen for hans indsats i klubben hidtil.



OB’s venstreback Jacob Barrett Laursen har været uheldig i denne forårssæson. Tidligere på foråret pådrog han sig en hjernerystelse i en kamp mod Viborg, og senest måtte han udgå af fynboernes opgør mod FC Vestsjælland med en ankelskade, og det er endnu uvist, om han kommer i kamp igen. 

Men det er ikke kun den nære fremtid, der er uvis for venstrebacken. Det er endnu heller ikke afklaret, hvor hans fremtid som fodboldspiller ligger. Jacob Barrett Laursen er udlejet fra Juventus til OB for resten af denne sæson, og på Fyn har man endnu ikke taget stilling til, hvad der skal ske efter sæsonen. OB overvejer således stadig situationen. 

– Inden så længe skal vi have en snak om, hvordan det ser ud med vores spillere. Der er vi ikke endnu, men han har været et frisk pust her, og så har han været uheldig et par gange, men derimellem har han lavet mange gode ting og bidraget meget. Men vi skal huske på, at han er på en lejeaftale fra Juventus, og det er dem, der har råderetten over ham, siger OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

. Selvom Jacob Barrett Laursen kun har været med i seks Superliga-kampe for OB i denne sæson, er fynboerne tilfredse med nordjydens præstationer, men Jesper Hansen slår fast, at der endnu ikke er truffet nogen afgørelse om spillerens potentielle fremtid i OB. 

– Vi skal vende det internt og med spillerne også, inden vi melder noget ud om det. Han har efterladt et positivt indtryk. Han kom nede fra Italien, og der skulle ske noget nyt, men han er jo stadig en helt ung spiller, som har været igennem en udvikling i OB. Det er gået rigtig godt, og så må vi se, hvordan det udvikler sig, siger han.  

OB afventer billeder fra en scanning, der skal afgøre, hvor slemt det står til med Jacob Barrett Laursens ankelskade, og det forventes, at der er en afklaring senere i dag. 





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

– Det er et møghold!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

‘Det er en gave for Danmark’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

– Hele holdet er trygge ved ham



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘FC København var en mulighed’

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Her begynder næste sæson i Superligaen

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Spår: Her ender Mohamed Salah

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Kæmpe nyhed i udlandet

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten