FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Élias Ólafsson har stået en brandgod sæson for FC Midtjylland, og nu begynder han at åbne op for, hvor han drømmer om at komme hen næste gang.



Élias Ólafsson har haft en stor sæson i FC Midtjylland, hvor det er blevet til en finaleplads i Pokalturneringen, en tredjeplads i Europa League-ligaspillet og en fortsat drabelig duel med AGF i Superligaen.

Han er i øjeblikket afsted med Islands A-landshold i landsholdspausen, og i den forbindelse har han udtalt sig til det islandske medie Fotbolti.net.

Han fortæller blandt andet, hvor meget han glæder sig til den forestående pokalfinale mod FC København, og at han selvfølgelig ikke er tilfreds med, at sommerens VM-slutrunde bliver uden islandsk deltagelse.

Derudover fortæller han også, at han har en helt særlig drømmedestination, når han en dag forlader de midtjyske ‘ulve’.

– Det er alle fodboldspilleres drøm at spille i Premier League. Jeg tænker ikke over det lige nu. Jeg skal slutte sæson af med stil og vinde to trofæer med Midtjylland, og så kan vi se på det, siger Élias Ólafsson.

Midtjylland-keeperen har generobret pladsen som førstemålmand på det islandske landshold, efter den 25-årige islænding i en periode kæmpede med Brentfords Hákon Valdimarsson om pladsen. Den et år yngre Premier League-reserve havde ellers siddet tungt på posten i længere tid.

Ólafsson har i denne sæson stået 38 kampe for FC Midtjylland, hvor det er blevet til 17 clean sheets. Fem af dem kom i de ti kampe, han stod i Europa League.

Island møder lørdag aften klokken 18.00 Canada i en venskabskamp på udebane i Toronto, mens den anden kamp i denne landsholdsperiode spilles mod den tidligere Superliga-spiller Jeppe Simonsen og Haiti – også i Toronto – tirsdag den 31. marts.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’