Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Bundesliga-klubben Hamburger SV er i øjeblikket på træningslejr i Helsingør. Klubben vil i endnu højere grad satse på det danske marked frenadrettet, skriver lokalmedie.



Yussuf Poulsen og Albert Grønbæk har været på Marienlyst Strandhotel mange gange med landsholdet, og i disse dage er danskerduoen også at finde på hotellet i Helsingør.

Denne gang er det dog med klubholdet, at de to danske profiler er indlogeret på det luksuriøse hotel. Hamburger SV har nemlig valgt at bruge tre dage i Helsingør, hvor Bundesliga-klubben har en lille træningslejr forud for den kommende sæson.

Ifølge lokalmediet Hamburger Abendblatt er det ikke kun på grund af de gode træningsfaciliteter i Helsingør, at Hamburger SV har valgt at afholde en træningslejr i Danmark.

– HSV sigter efter at udvide klubbens forbindelse til Skandinavien, hvor det danske marked bliver stadig mere relevant, skriver avisen, der peger på, at Hamburger SV efter returen til Bundesligaen igen har fået en større profil i Danmark:

– Det kommer især til udtryk i form af salg af billetter, men også i form af salg af merchandise samt på sociale medier.

Hamburger Abendblatt skriver, at de fleste af Hamburger SV’s udenlandske fans kommer fra Danmark, hvor den største officielle fanklub ‘HSV Vikinger DK’ har over 135 medlemmer.

– Danske fans er lukrative for HSV, fordi de anses for at være fans, der bruger mange penge ifølge en intern undersøgelse. Skandinaverne er interesseret i merchandise, stadionrundvisninger og museumsbesøg, så de bruger en hel del penge på Volksparkstadion.

Hamburger Abendblatt skriver endvidere, at den nordtyske klub også rent sportsligt kigger mod Danmark, hvor Hamburger SV’s sportsdirektør Claus Costa ifølge avisen rejser til Danmark flere gange om året for at se kampe.

Historisk har 14 danske spillere været på kontrakt i Hamburger SV – kun overgået af Holland, der har haft 17 spillere på kontrakt i klubben. Forbindelsen til Danmark går tilbage til halvfjerdserne, hvor der jævnligt blev organiseret busture til Volksparkstadion. I halvfemserne og nullerne var danske stjerner som Stig Tøfting og Thomas Gravesen fanfavoritter i klubben.

Førstnævnte vil være til stede under den igangværende træningslejr i Helsingør for at mødes med medlemmer af Hamburger SV’s forretningsnetværk, lyder det.

Samtidig har Hamburger SV også en forbindelse til FC København, hvor de to klubbers fangrupper har et venskabeligt forhold. Sidste år havde den tyske klub 8000 fans med til en træningskamp i Parken.

– For HSV peger alle disse omstændigheder mod en yderligere udvikling af et potentiale, der langt fra er udnyttet til fulde. Derfor arbejder klubben på at styrke dens tilstedeværelse i Danmark. Udover sponsoraftaler planlægger HSV flere fanaktiviteter på dansk grund, skriver Hamburger Abendblatt og tilføjer, at der også er overvejelser om at udvide klubbens ungdomsakademi til Danmark.

Hamburger SV sluttede i den forgangne sæson som nummer 13 i Bundesligaen.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

FC København jagter Romane Amane

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Markant ændring i Silkeborg

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen