OB:
Der rumsterer fortsat masser af rygter omkring Rasmus Falks forventede exit denne sommer, og kantspilleren har da også gjort sit til at holde de interesserede klubber tæt på. Indtil videre lader det dog til, at Falk fortsat er OB-spiller i de kommende dage og derfor også vil være klar mod AGF fredag aften.
Kennet Zohore måtte udgå af torsdagens træning efter vrøvl med det ene knæ, og den store anmgriber er mere end tvivlsom til kampen mod AGF, mens Mikkel Desler med sikkerhed sidder ude til engang senere på efteråret.
AGF:
AGF vendte 0-2 til 3-2 på en halvleg mod Randers, og nok var flere diskutable domme på aarhusianernes side, da både straffespark og til dels det første røde kort til Randers FC kunne diskuteres. Men indstillingen og sulten efter succes var der og bar med en Kim Aabech i sprudlende spillehumør festen frem i Aarhus.
Syv point efter tre kampe havde ikke ret mange regnet med, inden sæsonen startede i AGF, men træerne vokser fortsat ikke ind i himlen, for marginalerne har flere gange været på AGF’ernes side – ikke kun i kampen mod Randers. Båden i kampene mod Brøndby og Viborg kunne udfaldet sagtens have været anderledes og havde skæbnen været hård, kunne AGF sagtens have haft blot et point på kontoen.
Men selvtillid kan som bekendt bære meget, og den har de fået i AGF, selv om spillet i perioder ikke har været prangende i nogle af enderne, kan ingen tage en solid pointhøst fra aarhusianerne.
Den kroatiske højre back Dino Mikanovic udgik af kampen mod Randers med en skade og er tvivlsom til fredags-kampen.
Karantæne:
Vidste du at…:
OB har en solid hjemmebanestatistik mod AGF – i hvert fald samlet. Af 30 Superliga-kampe spillet i Odense har OB vundet de 19 og AGF bare syv. Men af de seneste fire besøg på Højstrupvej har AGF faktisk vundet de tre – senest det vanvittige 6-3-opgør i august 2013.
Dom:
Godt nok har AGF et point mere end OB inden fredagens kamp, men OB har vist noget flottere spil og har til tider været direkte sprudlende i offensiven, hvor Falk, Festersen og Larsen har gjort livet svært for modstanderne. Den stil kommer formentlig til at fortsætte mod et AGF-hold, der grundet skader og karantæner endnu ikke har fundet kontinuitet i den bagerste kæde forskellige konstellationer har været benyttet i sæsonens første kampe. Det bliver straffet af OB, der kan sætte hjemmesejr nummer 20 over AGF ind på kontoen. OB vinder opgøret i Odense med 2-0.
Seneste indbyrdes kampe, form og tabel:
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TRANSFER
– Han virker frustreret!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
