Når OB søndag møder FC Nordsjælland, skal fynboerne forsøge at rejse sig oven på 1-2-nederlaget til SønderjyskE inden landsholdspausen. OB var ellers på vej ind i en god periode, men nederlaget til SønderjyskE holdt Ove Pedersens tropper under stregen til stor ærgrelse for træner Ove Pedersen.
Nu venter en ny kamp mod FC Nordsjælland, men SønderjyskE-opgøret fylder stadig noget på Fyn.
– Jeg har først set SønderjyskE-kampen noget tid efter den blev spillet, og jeg er stadig lige så ærgerlig som jeg var lige efter slutfløjt. Vi skulle have haft point, og det er ærgerligt at tabe på to standardsituationer. Vi havde håbet at få point, men kampen er ikke i samme kategori som mod Esbjerg og Randers, hvor vi også tabte. Vi spillede bedre end mod Silkeborg, for vi havde ikke en naiv tilgang til kampe. Vi mødte et forsigtigt SønderjyskE-hold, og vi vidste godt, at kampen ville blive som den blev, siger Ove Pedersen til tipsbladet.dk.
OB er stadig uden sejr på udebane under Ove Pedersen, men til gengæld har holdet vundet to hjemmekampe ud af to mulige, siden Pedersens ankomst. Den stime vil træneren gerne fortsætte mod FC Nordsjælland.
– Vi skal følge op på de to sejre, vi har fået på hjemmebane. Det er vores lille positive historie. Vi har vundet to hjemmekampe i træk efter at have været det dårligste hjemmehold i Superligaen. Det er positivt, og vi har et håb om og en tro på, at vi er inde i en positiv cirkel. Det kan være svært at bryde en negativ spiral, men en positiv spiral kan være lige så svær at bevare, siger Ove Pedersen, der endnu ikke vil afsløre, om OB vil spille 4-4-2, 3-4-3 eller 3-5-2 mod FC Nordsjælland.
– Hvordan vi skal tackle kampen, vil jeg ikke sige noget om endnu, men vi spillede med tre midtstoppere mod Werder Bremen, og det kommer man også til at se OB spille i løbet af sæsonen. Det gik rigtig fint mod Werder Bremen, og det så bedre ud end jeg havde forventet. Det var heller ikke så defensivt, som man har set andre steder, siger han.
Kampen mellem OB og FC Nordsjælland spilles søndag klokken 14.00.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
