Brøndby (Tipsbladet): Alexander Zorniger var lige efter slutfløjt ikke glad for sin tidligere profil Max Ejdum. Faktisk var han decideret sur over, at den tidligere OB-spiller ikke havde skrevet til ham.
Tidligere på ugen skiftede den 21-årige til Brøndby fra OB, men fynboernes cheftræner havde intet hørt fra manden, der også scorede i testkampen lørdag.
Over for Tipsbladet og den resterende presse sætter Max Ejdum nu ord på det hele.
– Selvfølgelig ved han godt inderst inde, hvor meget han har betydet for mig. Vores samarbejde har været virkelig godt, han har hjulpet mig med at komme igennem nogle ting, jeg har haft det rigtig svært med. Nu har jeg lige været ude at give ham et stort kram – vi er på god fod igen.
– Jeg skal nok sørge for ikke at lade være med at sende ham en besked i en hel uge efter, fordi, som sagt, ved han godt, hvor meget han har skubbet mig, fortæller han.
Hvad de to talte om i den stund, løfter Max Ejdum også lidt af sløret for.
– Jeg sagde bare til ham, at jeg er ked af, at jeg ikke har skrevet til ham, fordi jeg håber, han ved, at jeg har sat virkelig meget pris på vores samarbejde. Han har helt sikkert gjort mig til en meget bedre fodboldspiller og styrket mig. Han skal ikke gå med den følelse af, at jeg ikke har tænkt på ham.
Det var første kamp i Brøndby-trøjen, og det er få dage siden, at midtbanespilleren var på kontrakt hos dagens modstander. Derfor blev tiden efter slutfløjt brugt på at tale med flere kendte ansigter fra OB.
– Det er specielt, ja, fordi jeg ikke havde ordentlig tid til at sige farvel til dem. Selvfølgelig lidt specielt, men jeg er glad for, at jeg lige har sagt ordentligt farvel til de fleste nu.
Den officielle debut for Brøndby kan Max Ejdum få den 25. juli, når Brøndby i deres første kamp skal møde AGF på udebane i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
Pressede på for FC København-exit
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT