Randers – OB: Bedst og værst

Hvem stjal opmærksomheden i Randers? Kom lidt tættere på opgøret mellem Randers FC og OB.



Randers FC – OB 0-2 (0-1)
0-1 Emil Larsen (34)
0-2 Lasse Nielsen (68)

Kampens bedste:

Randers FC

Johnny Thomsen var en af de spillere, der udgjorde grundfundamentet for Randers FC i dag, og den dygtige højreback leverede igen og igen gode offensive aktioner og solidt defensivt arbejde. Han var én af de spillere, der gjorde sit til, at kronjyderne burde have vundet kampen. Thomsen leverede blandt andet en fremragende aflevering til Djiby Fall, der på det skammeligste sendte bolden forbi.

OB

Ari Skulason blev skiftet ud efter 80 minutters spil, men hvilken arbejdsindsats OB-anføreren havde lagt for dagen før udskiftningen. Et stabilt og velfungerende omdrejningspunkt har Skulason udviklet sig til, og det kan ikke overvurderes, hvor vigtig han er for OB’s balancespil på midtbanen.

Kampens værste:

Djiby Fall var så tæt på at kunne lade sig krone som kampens konge, for han havde bestemt chancerne til at sætte de afgørende scoringer i kassen. Og da han kort inde i anden halvleg brændte en kæmpe mulighed blanko foran mål, anede man, at det bare ikke var Falls dag. Colin Todd tog også konsekvensen og tog den store angriber ud efter en times spil – vel vidende, at holdet nu skulle i gang med at lægge et stort pres på OB-spillerne. Det kunne Fall heller ikke bruges til.

Kampens detalje:

OB-sejren blev grundlagt på fremragende fight, og i spidsen stod Martin Spelmann. Midtbanespilleren var faktisk så meget oppe at køre, at han flere gange lod temperamentet løbe af med sig i starten af første halvleg. Først havde han en række bataljer med Alexander Fischer, og han var også indblandet i et par voldsomme tacklinger. Men Spelmann fik kontrolleret sig selv og var med til at holde styr på tropperne, da Randers virkelig indledte et stort pres i anden halvleg.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Det vil være en stor ting i FCK’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Skyder Brøndby-transfer ned

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

AGF – Brøndby IF

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Køb, køb, køb!

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona