Ryan Johnson Laursen: Superglad for at komme til OB

Den 24-årige danske back Ryan Johnson Laursen er skiftet til OB på en aftale, der gælder frem til sommeren 2020. Og det er han glad for.



OB har tirsdag lavet klubbens første transfer denne januar.

Klubben fra Fyn har netop offentliggjort, at Ryan Johnson Laursen, højre back, skifter til klubben på en aftale, der løber frem til sommeren 2020.

Dermed er Laursen færdig i Esbjerg, som han har spillet for siden 2013.

I OB skal Ryan Johnson Laursen i denne sæson være med til at sikre, at klubben ikke rykker ud. Aktuelt er OB næstsidst i Superligaen og går et forår i møde, hvor klubben skal have flere sejre og flere point, end det blev til i et skuffende efterår.

Og Laursen ser frem til udfordringen.

– Jeg er superglad og glæder mig til at komme til OB, som har vist stor interesse. Det er en klub med et stort og uforløst potentiale, som jeg glæder mig til at være med til at indfri. For mit vedkommende ser jeg frem til at tage de næste skridt, og der passer OB’s spillestil rigtig godt til mig. Jeg håber selvfølgelig at komme til at spille regelmæssigt og lægge mere på mit spil, siger Ryan Johnson Laursen i en pressemeddelelse fra OB.

Også Kent Nielsen er tilfreds med tilgangen af den stærke back, der har vist store kvaliteter og tidligere har været tæt på at skifte til Æresdivisionen.

– Der er ingen tvivl om, at Ryan Johnson Laursen er en dygtig højreback, som også har sine forcer i angrebsopbygningen. Han er meget hurtig, og vi ser ham som et godt supplement til vores trup. Ryan har tidligere spillet for Esbjerg og Lyngby, så han har et godt kendskab til ligaen, og det er en spiller, vi glæder os til at få i truppen, siger han.

Jesper Hansen, sportsdirektør i OB, indikerer, at klubben har været i konkurrence med andre klubber om Ryan Johnson Laursens signatur.

– Ryan Johnson Laursen er en spændende spiller, og vi er glade for at være nået til enighed med både Esbjerg fB og spilleren. Han er en spiller i en god alder med et spændende udviklingspotentiale, og det er der en del klubber, som har fået øjnene op for. Derfor er vi glade for, at han valgte os, og vi ser frem til at følge hans udvikling i OB, siger OB’s sportsdirektør.

Laursen nåede 73 kampe for Esbjerg, som han skiftede til fra Lyngby BK i september 2013.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Derfor kommer han IKKE til FC København

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF