Tidligere FCK-emne varm i dansk klub

Den norske midtbanespiller Harmeet Singh tiltrækker sig interesse fra en dansk klub. Han var for år tilbage et emne i FC København.



Den danske Superliga kan blive en norsk profil rigere i løbet af det igangværende transfervindue. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger viser en dansk klub konkret interesse for den 25-årige midtbanespiller Harmeet Singh, der i 2015 tørnede ud for Molde.

Ved årsskiftet udløb Singhs kontrakt med Molde, og han er nu på jagt efter en ny klub. Foruden en dansk klub tiltrækker nordmanden sig også interesse fra den tyrkiske storklub Galatasaray, der ser Harmeet Singh som en fin tilføjelse til truppen – især med tanke på, at han kan erhverves kvit og frit.

Harmeet Singh er bedst på den defensive midtbane, og han var tidligere en spiller, man havde meget store forventninger til i Norge. Disse har han haft svært ved at indfri, og han kan blandt andet skrive et kikset ophold i Feyenoord på CV’et.

Det er uvist, hvilken dansk klub der bejler til Harmeet Singh, men helt tilbage i 2010 var han et brandvarmt emne i FC København. Ståle Solbakken talte meget varmt om den dengang 19-årige nordmand, og Singh havde ligeledes et godt øje til FCK.

– Det er en god klub, og hvilken som helst fodboldspiller kunne tænke sig at spille der, sagde Harmeet Singh i 2010 til BT.

Med tanke på, hvor godt besat FC København er på den centrale midtbane, hvor både Daniel Amartey, Thomas Delaney, Youssef Toutouh og William Kvist huserer, er det dog næppe Ståle Solbakken og co., der har snøren ude denne gang.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Harmeet Singhs agent, Jim Solbakken.





Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Gaveregn over FC Midtjylland



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Vil ikke juble i Parken

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afslører Brøndbys transferplaner

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh