FC Vestsjælland havde en kort overgang den nigerianske angriber Edward Ofere tilknyttet, og han nåede at score to Superliga-mål for Slagelse-klubben, inden han tog videre, og den nu konkursramte fodboldklub rykkede ned. Siden har Ofere primært slået sine folder i skotsk fodbold, og det har han gjort med pæn succes. Han har blandt andet vundet den skotske pokalturnering.
Tidligere i karrieren har Edward Ofere scoret masser af mål for Malmö FF og nogle enkelte for Lecce i Serie A, så han kan mønstre et ganske fint CV. Nu er han fri på markedet efter senest at have tørnet ud for Dundee United, og et skifte til en dansk klub står højt på ønskelisten.
– Jeg er uden klub i øjeblikket, så jeg holder mine muligheder åbne. Jeg vil gerne tilbage til Danmark eller Skandinavien. Jeg husker tilbage på en god tid i FC Vestsjælland og i Superligaen, hvor jeg scorede to mål mod Randers FC og FC Nordsjælland. Desværre rykkede klubben ned, men jeg har kun gode minder fra Danmark, siger Edward Ofere til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg ved ikke, om der er interesse. Den del lader jeg min agent om. Jeg har sagt til ham, at jeg holder alle døre åbne.
Efter tiden i FC Vestsjælland, som sluttede i sommeren 2014, drog Ofere videre til et ophold i norske Sogndal, der ikke kastede meget succes af sig. Succes var der til gengæld masser af i Skotland efterfølgende.
– Jeg har haft en fin tid i Skotland. Først med Inverness, hvor jeg var med til at vinde pokalturneringen. Jeg scorede en del mål for klubben – blandt andet to mod Celtic – men vi kunne desværre ikke blive enige om at fortsætte samarbejdet. I Dundee United kæmpede vi hårdt for overlevelse, men endte desværre med at rykke ned, fortæller Ofere.
Angriberen, der står noteret for tre landskampe for Nigeria, har i dele af sin karriere været plaget af skader, men han melder sig helt klar til en ny klub.
– Jeg er 100% fit. Det er kun en måned siden, at turneringen sluttede i Skotland, og jeg har holdt formen ved lige med et hold fra de lavere divisioner. Så jeg er, hvor jeg skal være konditionsmæssigt, fastslår Edward Ofere.
Tipsbladet.dk har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Edward Oferes agent, Romadi Kidane.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
AVIS
