FCK-topscorer er Forårets Profil

Dame N’Doye scorer maksimum-point fra samtlige trænere i Tipsbladets kåring af Superligaens bedste spiller i foråret 2011.



FC København har sat rekord på rekord i denne sæson, og nu bidrager holdets og ligaens topscorer Dame N’Doye til mere: Superligaens trænere har enstemmigt kåret FCK-angriberen til Forårets Profil i ligaen.

Samtlige trænere har N’Doye øverst på listen, og det er aldrig sket før igennem de mere end 15 år, Tipsbladet har kåret profilen i hver halvsæson.

Dame N’Doye scorer 55 point fra de 11 trænere i Superligaen, der har haft mulighed for at stemme på ham. Reglerne siger, at en træner ikke må stemme på egne spillere, så Ståle Solbakken har i stedet Niels Lodberg fra Horsens på førstepladsen.

Lodberg slutter som samlet treer i afstemningen, mens Dame N’Doyes holdkammerat i FC København, Christian Bolanos, bliver en flot nummer to.

– Det er altid en stor ting for en spiller at vinde en sådan pris. Alle spillere vil gerne have noget på cv’et, når de stopper karrieren, og jeg er glad for at have vundet. Jeg har arbejdet hårdt, fået god hjælp fra holdet og gjort hvad jeg kunne for at ramme målet her i foråret, siger Dame N’Doye til Tipsbladet om kåringen.

Senegaleseren, der har scoret fantastiske 12 mål i forårets 12 Superliga-kampe, tror dog ikke, at han nået sit absolutte topniveau.

– Jeg kan gøre mere. Jeg bliver bedre og bedre jo mere jeg arbejder, bedyrer Forårets profil, der ikke kan sætte dato på, hvornår han forlader den danske Superliga til fordel for en klub i en af de store ligaer.

– Det ved kun Gud, slutter angriberen.

Dame N’Doye sørger med sin nyvundne status for at profil-titlen bliver i FC København. William Kvist blev senest kåret som efterårets profil 2010.





LIVE

VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Optakt: Mexico – Sydafrika

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Supercomputer: De vinder VM

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

‘Det er slut’

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard