Midtuge-systemet: Hvem skal videre i Europa?

SpilXpertens Benjamin Leander har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Benjamin Leander har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Crusaders – Caernafon; Under 2,5 mål til odds 2,30. Onsdag d.17/7. Kl.21.00
Crusaders tabte voldsomt skuffende med 0-2 til walisiske Caernafon i første kamp, hvor to af tre skud indenfor rammen gik ind for waliserne, mens Crusaders ingenting skabte selv med sølle et skud indenrora rammen. Nu er nordirerne tilbage på eget græs i Belfast, hvor man er pæne favoritter til sejren, men den manglende, offensive produktion i 1.kamp er en stor bekymring for holdet, som også har mistet sidste sæsons vicetopscorer Paul Heatley. Første kamp i Wales var et frisparksorgie med hele 33 begåede frispark og otte advarsler, og det lugter af en ny, urytmisk kamp, som kan gå i stå ved 2-0 til Crusaders og udsigt til forlænget spilletid.

Isloch – La Fiorita; La Fiorita scorer IKKE til odds 1,83. Torsdag d.18/7. Kl.02.00
Sanmarinesisk fodbold er ikke nogen stor størrelse, slet ikke på fremmed græs. De sidste fire sæsoner har sanmarinesiske hold spillet 12 kampe på fremmed græs, hvoraf de 9 er endt uden scoring til gæsterne. Alt taler da også for, at La Fiorita må vinke farvel og tak til europæisk fodbold denne sæson, når man gæster Isloch på neutral grund i Ungarn, hvor belarussiske Isloch spiller returopgøret mod La Fiorita. Første kamp var en ørkenvandring med 1-0 til Isloch i en grim og chancefattig kamp, hvor La Fiorita ikke havde et eneste skud på mål og hvor Isloch bare forsvarede sin 1-0 føring fra 1. halvleg. Den tendens bør holde stik i returopgøret, så 1,83 på ingen Fiorita scoring er vældig fint. 

Zira – Sheriff Tiraspol; Zira scorer IKKE til odds 2,50. Torsdag d.18/7 Kl. 18.00
Zira havde tre afslutninger i første kamp mod Sheriff Tiraspol, den ene af de tre et langskud fra 25 meter, som strøg utageligt op i hjørnet. Dermed vandt aserbajdsjanerne sensationelt med 1-0 og skal nu prøve at holde stand i returopgøret, når de mangfoldige, moldoviske mestre kommer på besøg. Sheriff er fortsat et pekuliært hold med udelukkende udlændinge i startopstillingen i det omvendte opgør, men også med klart mere kvalitet end Zira, som endte som nummer to i Aserbajdsjan sidste sæson milevidt efter mestrene fra Qarabag. De bør forsvare dybt både ved 0-0 og 0-1, så langt over odds 2 på at de ikke scorer er meget fint.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA

Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark

Han er på vej væk fra AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Benjamin Schmedes med transfer-udmelding

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Per Frimann hylder Brøndby

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afviser kæmpebud

Klart svar om Tonni Adamsen

Officielt: Karim Benzema skifter klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forlader AGF – lægetjek booket

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Topscorer kritiserer Silkeborg

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

AGF forsøgte at hente Celtic-angriber

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Jakub Trefil skifter til Danmark

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Viborg præsenterer ny spiller

Afsløring: Superliga-klub sælger angriber

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff

Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga

Bertelsen afslører: Det jagter vi

Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian

Tipsbladets transfershow: Se det her!

Superliga-klub tæt på ny angriber

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’