Midtuge-systemet: Hvem skal videre i Europa?

SpilXpertens Benjamin Leander har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Benjamin Leander har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Crusaders – Caernafon; Under 2,5 mål til odds 2,30. Onsdag d.17/7. Kl.21.00
Crusaders tabte voldsomt skuffende med 0-2 til walisiske Caernafon i første kamp, hvor to af tre skud indenfor rammen gik ind for waliserne, mens Crusaders ingenting skabte selv med sølle et skud indenrora rammen. Nu er nordirerne tilbage på eget græs i Belfast, hvor man er pæne favoritter til sejren, men den manglende, offensive produktion i 1.kamp er en stor bekymring for holdet, som også har mistet sidste sæsons vicetopscorer Paul Heatley. Første kamp i Wales var et frisparksorgie med hele 33 begåede frispark og otte advarsler, og det lugter af en ny, urytmisk kamp, som kan gå i stå ved 2-0 til Crusaders og udsigt til forlænget spilletid.

Isloch – La Fiorita; La Fiorita scorer IKKE til odds 1,83. Torsdag d.18/7. Kl.02.00
Sanmarinesisk fodbold er ikke nogen stor størrelse, slet ikke på fremmed græs. De sidste fire sæsoner har sanmarinesiske hold spillet 12 kampe på fremmed græs, hvoraf de 9 er endt uden scoring til gæsterne. Alt taler da også for, at La Fiorita må vinke farvel og tak til europæisk fodbold denne sæson, når man gæster Isloch på neutral grund i Ungarn, hvor belarussiske Isloch spiller returopgøret mod La Fiorita. Første kamp var en ørkenvandring med 1-0 til Isloch i en grim og chancefattig kamp, hvor La Fiorita ikke havde et eneste skud på mål og hvor Isloch bare forsvarede sin 1-0 føring fra 1. halvleg. Den tendens bør holde stik i returopgøret, så 1,83 på ingen Fiorita scoring er vældig fint. 

Zira – Sheriff Tiraspol; Zira scorer IKKE til odds 2,50. Torsdag d.18/7 Kl. 18.00
Zira havde tre afslutninger i første kamp mod Sheriff Tiraspol, den ene af de tre et langskud fra 25 meter, som strøg utageligt op i hjørnet. Dermed vandt aserbajdsjanerne sensationelt med 1-0 og skal nu prøve at holde stand i returopgøret, når de mangfoldige, moldoviske mestre kommer på besøg. Sheriff er fortsat et pekuliært hold med udelukkende udlændinge i startopstillingen i det omvendte opgør, men også med klart mere kvalitet end Zira, som endte som nummer to i Aserbajdsjan sidste sæson milevidt efter mestrene fra Qarabag. De bør forsvare dybt både ved 0-0 og 0-1, så langt over odds 2 på at de ikke scorer er meget fint.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Sønderjyske – Silkeborg IF



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Benfica – Real Madrid

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FCK-bænken var rasende!

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Endeligt godt nyt om Alexander Bah



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Nartey scorede igen for Lyon

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Salah strålede for Liverpool

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!