-Han er faktisk en ret flot fyr.
Tipsbladet har det seneste døgns tid talt med flere end en håndfuld kilder for at blive klogere på, hvad det er for en spiller og person, FCK mandag kan præsentere.
Én af kilderne fremhæver som noget af det første, at vi har med en temmelig pæn ung mand at gøre.
Men nu er 21-årige Akos Markgraf jo ikke kommet til Danmark for at få pigerne i Nyhavn til at vende sig om efter ham – selv om han formentlig lever fint med det også, skulle det ske.
Det er spillet på banen, det handler om, og her beskriver ungarske kilder ham som enormt hårdtarbejdende, aggressiv og rigtig god mod bolden – ikke særlig prangende med bolden. Han løber heller ikke fra ret mange.
Markgrafs helt store force er hans alsidighed – han kan både spille venstre back og midtstopper. Flere nævner, at en position som venstrestopper i en treback-kæde vil passe ham noget nær perfekt. Kan han udvikle sine tekniske færdigheder i FCK, står man med en spiller, der kan nå rigtig langt, lyder dommen.
Godt begavet og god til engelsk
En anden faktor, som bestemt ikke er uvæsentlig, er Akos Markgrafs sprogkundskaber.
Ifølge Tipsbladets oplysninger taler Markgraf “perfekt” engelsk, hvilket alt andet end lige betyder en hel del – både for spillet på banen og integrationen uden for grønsværen. Han forstår alle taktiske dessiner fra Bo Svensson og kan uden problemer kommunikere med sine holdkammerater – hvis de vel at mærke taler engelsk naturligvis.
Kilder i den ungarske sportspresse beretter i øvrigt om en ung mand, der er ganske åben over for medierne. Står der én med et kamera, er han ikke typen, der søger mod nærmeste udgang. Tværtimod.
Flere beskriver ham i øvrigt som godt begavet.
-Jeg ved ikke, hvordan det er med danske fodboldspillere, men her i Ungarn er der mange spillere, om hvem man tænker “det er godt nok heldigt for dig og din fremtid, at du er god til at spille fodbold”, lyder det fra én kilde
-Her har vi med en fodboldspiller at gøre, der absolut IKKE er dum som en dør, fastslår en anden kilde.
FCK betaler 11 millioner
Akos Markgraf landede i Danmark natten til mandag, og i løbet af formiddagen skal han gennemgå det obligatoriske lægetjek, før han sætter sin signatur på en kontrakt.
Ifølge Tipsbladets oplysninger betaler FC København 11 millioner kroner for forsvarsspilleren, der skifter fra FC Ujpest.
Det gør ham til det næststørste salg i den ungarske klubs historie – kun overgået af Enis Bardhi, som i øvrigt har en fortid i Brøndby IF. Han blev solgt til Levante i 2017 for 14 millioner.
Agos Markgraf nåede blot at være Ujpest-spiller i halvanden måned, inden FCK bankede på døren.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
NYHEDER