Kenneth Emil Petersen er foreløbig den af de to Petersen-sønner, der er nået længst i sin karriere, da den 23-årige forsvarsspiller er fast mand på sit SAS Liga-mandskab, AC Horsens. Christian Emil Petersen er til gengæld den af de to sønner, der slægter sin far mest på fodboldmæssigt – alene af den grund at den 24-årige er målmand ligesom far Palle – hos Lolland-Falster Alliancen i 1. division.
De to sønner har det til fælles, at de begge har været involveret i en kontroversiel epsiode indenfor det sidste års tid. Kenneth Emil Petersen kom op at skændes med sin træner Jesper Hansen i Herfølge i januar 2007 og valgte, at det var bedst at forlade klubben. Agent Frank Hansen satte ham i forbindelse med Horsens, og det skulle gå hurtigt med forhandlingerne op til transferdeadline. Herfølge skulle overtales til at slippe ham, så papirerne kørte først igennem kort tid før midnat den 31. januar. “Jeg nåede næsten ikke at tænke over, at jeg nu skulle forlade både familie og venner for at være mutters alene i Horsens. Jeg måtte bare prøve kræfter med SAS Ligaen, og det har jeg ikke fortrudt siden,” siger Kenneth Emil Petersen om handlen fra telefonen i Horsens.Christian Emil Petersen er derimod til stede på Sportscaféen i Parkan til at kunne fortælle om en chokerende oplevelse fra sidste år. Her blev han udsat for et angreb af en Roskilde-fan under LFA’s kamp mod dem i sidste sæsons 2. division øst. Roskilde-fan’en stormede ind på banen og sprøjtede Christian Emil Petersen i øjnene med en peberspray. Christian Emil Petersens reaktion: At jagte gerningsmanden, fange ham, tvinge ham til jorden og foretage en civil anholdelse.”Jeg kunne kun skimte ham, fordi han løb. Ellers kunne jeg ikke se noget. I starten troede jeg, at det var en kniv, men når man så finder ud af, at det var spray, så tænker man, at man må have fat i ham, om man så skal sidde over de næste kampe med karantæne. Det skete så heldigvis ikke…”.Lolland-Falster Alliancen appellerede nemlig DBU’s karantænedom til deres målmand og fik medhold.
Fodboldfamilie
Under Kent Nielsen har Kenneth Emil Petersen udviklet sig til et af de mest lovende talenter på pladsen i SAS Ligaen, og i oktober 2007 forlængede parterne kontrakten med tre et halvt år.
“Selvom jeg startede på bænken i Horsens, blev Kent Nielsen ved med at sige til mig, at min chance nok skulle komme, og jeg tvivlede heller ikke selv på mine egne evner. Ambitionerne på sigt rækker også videre end til SAS Ligaen, men lige nu har jeg ikke travlt,” bedyrer Kenneth Emil Petersen, der har spillet i forsvaret hele sin tid som fodboldspiller.Omvendt var Christian Emil Petersen en meget sen starter som målmand. Først for tre et halvt år siden besluttede han sig for at satse fuldt ud på målmandsgerningen. Inden da var han markspiller.”Interessen har altid været der for at stå på mål, men én af grundene til, at jeg ventede så længe med at gå på mål var fordi, at jeg ikke ville sammenlignes med min far. Jeg har altid haft det sådan, at det han lavede var hans, mens min karriere er noget andet. Men han følger da med i det, jeg laver og giver mig gode råd. Jeg følger også med i Kenneths karriere, så på den måde er vi én samlet fodboldfamilie,” siger Christian Emil Petersen.En vurdering, som lillebror Kenneth Emil Petersen deler.”Det er faktisk ikke noget, jeg tænker over til daglig, for jeg har aldrig prøvet anderledes. Jeg har jo været med på stadion, fra jeg var helt lille og se min far spille og kommet ind i miljøet på den måde. Palle har da også hjulpet og vejledt mig, når jeg har haft brug for det, men det er lidt noget andet at være markspiller end stå på mål. Mest af alt er han en interesseret tilskuer.”
LIVE
LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Supercomputer spår FCM-nedtur
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
NYHEDER
Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København
INTERVIEW
Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’
Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’
DAGENS SPILFORSLAG
Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub
Tullberg tror på overraskelsen
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
NYHEDER