Kenneth Emil Petersen er foreløbig den af de to Petersen-sønner, der er nået længst i sin karriere, da den 23-årige forsvarsspiller er fast mand på sit SAS Liga-mandskab, AC Horsens. Christian Emil Petersen er til gengæld den af de to sønner, der slægter sin far mest på fodboldmæssigt – alene af den grund at den 24-årige er målmand ligesom far Palle – hos Lolland-Falster Alliancen i 1. division.
De to sønner har det til fælles, at de begge har været involveret i en kontroversiel epsiode indenfor det sidste års tid. Kenneth Emil Petersen kom op at skændes med sin træner Jesper Hansen i Herfølge i januar 2007 og valgte, at det var bedst at forlade klubben. Agent Frank Hansen satte ham i forbindelse med Horsens, og det skulle gå hurtigt med forhandlingerne op til transferdeadline. Herfølge skulle overtales til at slippe ham, så papirerne kørte først igennem kort tid før midnat den 31. januar. “Jeg nåede næsten ikke at tænke over, at jeg nu skulle forlade både familie og venner for at være mutters alene i Horsens. Jeg måtte bare prøve kræfter med SAS Ligaen, og det har jeg ikke fortrudt siden,” siger Kenneth Emil Petersen om handlen fra telefonen i Horsens.Christian Emil Petersen er derimod til stede på Sportscaféen i Parkan til at kunne fortælle om en chokerende oplevelse fra sidste år. Her blev han udsat for et angreb af en Roskilde-fan under LFA’s kamp mod dem i sidste sæsons 2. division øst. Roskilde-fan’en stormede ind på banen og sprøjtede Christian Emil Petersen i øjnene med en peberspray. Christian Emil Petersens reaktion: At jagte gerningsmanden, fange ham, tvinge ham til jorden og foretage en civil anholdelse.”Jeg kunne kun skimte ham, fordi han løb. Ellers kunne jeg ikke se noget. I starten troede jeg, at det var en kniv, men når man så finder ud af, at det var spray, så tænker man, at man må have fat i ham, om man så skal sidde over de næste kampe med karantæne. Det skete så heldigvis ikke…”.Lolland-Falster Alliancen appellerede nemlig DBU’s karantænedom til deres målmand og fik medhold.
Fodboldfamilie
Under Kent Nielsen har Kenneth Emil Petersen udviklet sig til et af de mest lovende talenter på pladsen i SAS Ligaen, og i oktober 2007 forlængede parterne kontrakten med tre et halvt år.
“Selvom jeg startede på bænken i Horsens, blev Kent Nielsen ved med at sige til mig, at min chance nok skulle komme, og jeg tvivlede heller ikke selv på mine egne evner. Ambitionerne på sigt rækker også videre end til SAS Ligaen, men lige nu har jeg ikke travlt,” bedyrer Kenneth Emil Petersen, der har spillet i forsvaret hele sin tid som fodboldspiller.Omvendt var Christian Emil Petersen en meget sen starter som målmand. Først for tre et halvt år siden besluttede han sig for at satse fuldt ud på målmandsgerningen. Inden da var han markspiller.”Interessen har altid været der for at stå på mål, men én af grundene til, at jeg ventede så længe med at gå på mål var fordi, at jeg ikke ville sammenlignes med min far. Jeg har altid haft det sådan, at det han lavede var hans, mens min karriere er noget andet. Men han følger da med i det, jeg laver og giver mig gode råd. Jeg følger også med i Kenneths karriere, så på den måde er vi én samlet fodboldfamilie,” siger Christian Emil Petersen.En vurdering, som lillebror Kenneth Emil Petersen deler.”Det er faktisk ikke noget, jeg tænker over til daglig, for jeg har aldrig prøvet anderledes. Jeg har jo været med på stadion, fra jeg var helt lille og se min far spille og kommet ind i miljøet på den måde. Palle har da også hjulpet og vejledt mig, når jeg har haft brug for det, men det er lidt noget andet at være markspiller end stå på mål. Mest af alt er han en interesseret tilskuer.”
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
FCK-bænken var rasende!
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
Ny Superliga-spiller i venteposition i London