Av: Hold ham væk fra startopstillingen!

– Simon Kjærs rolle ligger udenfor banen, men ellers peger EM-formen klart den rigtige vej, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



JETZT GEHT’S LOS! Slut med prøverne – nu venter EM-eksamen…

Forhåbentlig har Kasper Hjulmand fået de svar, han har søgt – og under alle omstændigheder, så må tanken med selvtillid være blevet fyldt godt op efter de to sejre over Sverige og Norge.

Ikke mindst fordi, at begge sejre kom hjem efter opløftende, aggressivt og positiv fodbold.

Derfor er EM-optimismen, der ellers var noget i kulkælderen inden disse to testkampe, blomstret voldsomt op. Ja, nu kan vi da tillade os at have pæne forventninger til det danske landshold.

Med andre ord, så tager landsholdet afsted på en høj tone, hvilket er voldsomt fedt.

SKAL VI STARTE i den sure ende, så viste Simon Kjærs indhop med al tydeligt, at han står langt nede på listen over duelige midterforsvarer på det danske landshold. Han så ikke godt ud ved Erling Haalands flotte scoring – og leverede en stor fejl i minutterne senere.

Der bør ikke være tvivl om, at Andreas Christensen, Joachim Andersen og Jannik Vestergaard alle tre er et godt stykke foran Simon Kjær, ja måske også Rasmus Nissen Kristensen – og så er det lige gyldigt om vi taler om to eller tre midterforsvarere.

Der er næppe tvivl om, at Danmarks modstandere håber, at Kjær bliver valgt som starter, men det bør han bestemt ikke være – og han må nøjes med at være kaptajnen udenfor banen. Kasper Hjulmands forlængede arm i truppen – og når man hørte Kjær efter kampen, så lød det da også som om, at han har accepteret den position.

Så kan andre spillere selvfølgelig undre sig over, at en af de dyrebare EM-pladser bliver givet til en mand, der skal agere hyggeonkel, indpisker og pædagog, men ro på. Turneirngen kan være lang – og man kan jo ikke afvise, at han kan nå i nogenlunde kampform, selvom der ikke er meget, der tyder på det.

NÅ, LAD OS så få et større smil på, for testkampenes store åbenbaring er selvfølgelig Morten Hjulmand. Som midtbanemakker til Pierre Emile Højbjerg, så står Danmark med en midtbaneduo med power som en hel vindmøllepark. Fysik, involvering, men også med et godt blik for holdets balance og medspillernes positioner.

Læg så oven i, at Pierre Emile Højbjerg er ved at blive en rigtig goalgetter, der kommer i de rigtige positioner. Vanvittigt vigtigt – og også at han udstråler masser af overskud og spilleglæde.

Selvfølgelig er Morten Hjulmand i skarp konkurrence med Thomas Delaney om pladsen, men den bør Hjulmand vinde på kampform – og så skal Pierre Emile Højbjerg og Morten Hjulmand have Eriksen som makker på midtbanen. 

Danmark slog Norge og Erling Haaland med 3-1. Foto: Alamy

TIL GENGÆLD, SÅ overbeviste omdiskuterede Mikkel Damsgaard ikke kritikerne om, at han skal starte inde. Fin begyndelse på kampen, men fik aldrig rigtig så farlig som man kunne håbe og forvente.

Det samme med Andreas Skov Olsen, der ellers gik i fint samarbejde med Alexander Bah og også virkede veloplagt i den første del af kampen. Så kantprojektet var ikke uden besværligheder, så buddet herfra er, at Hjulmand går tilbage til Rasmus Højlund og Jonas Wind som de to angribere til den første kamp mod Slovenien med.

HVAD HJULMAND måske bør være allermest glad for, er måske bredden på det danske landshold.

Han har virkelig mange muligheder med de udtagne spillere – og kan tillade sig at være meget fleksibel med systemerne. Han har – hvis han tør – masser af muligheder for at ændre et kampbillede undervejs.

Det er måske ikke en bredde som hos de danske håndboldherrer, men alligevel. Det ligner en kapabel slutrundetrup.

Lige nu kan vi i hvertfald sagtens skrue op for EM-forventningerne!





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Nu er Dreyer historisk

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

631 millioner kroner

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Bo Henriksen lander TV-job

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Chokpris på Victor Froholdt

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Hasteindkaldt til ‘krisemøde’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Dansk drømmehug i Serie A

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Henter kæmpe Superliga-flop

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Tottenham straffes for nazihilsner

VM-billetter på vild himmelflugt

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’

Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det

Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her

FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!

Boro deprimerer Blues