Av: Hold ham væk fra startopstillingen!

– Simon Kjærs rolle ligger udenfor banen, men ellers peger EM-formen klart den rigtige vej, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



JETZT GEHT’S LOS! Slut med prøverne – nu venter EM-eksamen…

Forhåbentlig har Kasper Hjulmand fået de svar, han har søgt – og under alle omstændigheder, så må tanken med selvtillid være blevet fyldt godt op efter de to sejre over Sverige og Norge.

Ikke mindst fordi, at begge sejre kom hjem efter opløftende, aggressivt og positiv fodbold.

Derfor er EM-optimismen, der ellers var noget i kulkælderen inden disse to testkampe, blomstret voldsomt op. Ja, nu kan vi da tillade os at have pæne forventninger til det danske landshold.

Med andre ord, så tager landsholdet afsted på en høj tone, hvilket er voldsomt fedt.

SKAL VI STARTE i den sure ende, så viste Simon Kjærs indhop med al tydeligt, at han står langt nede på listen over duelige midterforsvarer på det danske landshold. Han så ikke godt ud ved Erling Haalands flotte scoring – og leverede en stor fejl i minutterne senere.

Der bør ikke være tvivl om, at Andreas Christensen, Joachim Andersen og Jannik Vestergaard alle tre er et godt stykke foran Simon Kjær, ja måske også Rasmus Nissen Kristensen – og så er det lige gyldigt om vi taler om to eller tre midterforsvarere.

Der er næppe tvivl om, at Danmarks modstandere håber, at Kjær bliver valgt som starter, men det bør han bestemt ikke være – og han må nøjes med at være kaptajnen udenfor banen. Kasper Hjulmands forlængede arm i truppen – og når man hørte Kjær efter kampen, så lød det da også som om, at han har accepteret den position.

Så kan andre spillere selvfølgelig undre sig over, at en af de dyrebare EM-pladser bliver givet til en mand, der skal agere hyggeonkel, indpisker og pædagog, men ro på. Turneirngen kan være lang – og man kan jo ikke afvise, at han kan nå i nogenlunde kampform, selvom der ikke er meget, der tyder på det.

NÅ, LAD OS så få et større smil på, for testkampenes store åbenbaring er selvfølgelig Morten Hjulmand. Som midtbanemakker til Pierre Emile Højbjerg, så står Danmark med en midtbaneduo med power som en hel vindmøllepark. Fysik, involvering, men også med et godt blik for holdets balance og medspillernes positioner.

Læg så oven i, at Pierre Emile Højbjerg er ved at blive en rigtig goalgetter, der kommer i de rigtige positioner. Vanvittigt vigtigt – og også at han udstråler masser af overskud og spilleglæde.

Selvfølgelig er Morten Hjulmand i skarp konkurrence med Thomas Delaney om pladsen, men den bør Hjulmand vinde på kampform – og så skal Pierre Emile Højbjerg og Morten Hjulmand have Eriksen som makker på midtbanen. 

Danmark slog Norge og Erling Haaland med 3-1. Foto: Alamy

TIL GENGÆLD, SÅ overbeviste omdiskuterede Mikkel Damsgaard ikke kritikerne om, at han skal starte inde. Fin begyndelse på kampen, men fik aldrig rigtig så farlig som man kunne håbe og forvente.

Det samme med Andreas Skov Olsen, der ellers gik i fint samarbejde med Alexander Bah og også virkede veloplagt i den første del af kampen. Så kantprojektet var ikke uden besværligheder, så buddet herfra er, at Hjulmand går tilbage til Rasmus Højlund og Jonas Wind som de to angribere til den første kamp mod Slovenien med.

HVAD HJULMAND måske bør være allermest glad for, er måske bredden på det danske landshold.

Han har virkelig mange muligheder med de udtagne spillere – og kan tillade sig at være meget fleksibel med systemerne. Han har – hvis han tør – masser af muligheder for at ændre et kampbillede undervejs.

Det er måske ikke en bredde som hos de danske håndboldherrer, men alligevel. Det ligner en kapabel slutrundetrup.

Lige nu kan vi i hvertfald sagtens skrue op for EM-forventningerne!






Rasmus Højlund revser konkurrent




LIVE

LIVE: Nedtur for FCK – stjerne stadig ude

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

FC København – FC Fredericia

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Millionregn over FC Midtjylland

Topchef får nyt job i FCK

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afslører vild transfer-historie

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Benhård Brian Riemer-melding

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Barcelona – Rayo Vallecano



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

“Ingen er uerstattelige”

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

FC København-talent har truffet stor beslutning

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

‘Det er dramatisk!’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’