JETZT GEHT’S LOS! Slut med prøverne – nu venter EM-eksamen…
Forhåbentlig har Kasper Hjulmand fået de svar, han har søgt – og under alle omstændigheder, så må tanken med selvtillid være blevet fyldt godt op efter de to sejre over Sverige og Norge.
Ikke mindst fordi, at begge sejre kom hjem efter opløftende, aggressivt og positiv fodbold.
Derfor er EM-optimismen, der ellers var noget i kulkælderen inden disse to testkampe, blomstret voldsomt op. Ja, nu kan vi da tillade os at have pæne forventninger til det danske landshold.
Med andre ord, så tager landsholdet afsted på en høj tone, hvilket er voldsomt fedt.
SKAL VI STARTE i den sure ende, så viste Simon Kjærs indhop med al tydeligt, at han står langt nede på listen over duelige midterforsvarer på det danske landshold. Han så ikke godt ud ved Erling Haalands flotte scoring – og leverede en stor fejl i minutterne senere.
Der bør ikke være tvivl om, at Andreas Christensen, Joachim Andersen og Jannik Vestergaard alle tre er et godt stykke foran Simon Kjær, ja måske også Rasmus Nissen Kristensen – og så er det lige gyldigt om vi taler om to eller tre midterforsvarere.
Der er næppe tvivl om, at Danmarks modstandere håber, at Kjær bliver valgt som starter, men det bør han bestemt ikke være – og han må nøjes med at være kaptajnen udenfor banen. Kasper Hjulmands forlængede arm i truppen – og når man hørte Kjær efter kampen, så lød det da også som om, at han har accepteret den position.
Så kan andre spillere selvfølgelig undre sig over, at en af de dyrebare EM-pladser bliver givet til en mand, der skal agere hyggeonkel, indpisker og pædagog, men ro på. Turneirngen kan være lang – og man kan jo ikke afvise, at han kan nå i nogenlunde kampform, selvom der ikke er meget, der tyder på det.
NÅ, LAD OS så få et større smil på, for testkampenes store åbenbaring er selvfølgelig Morten Hjulmand. Som midtbanemakker til Pierre Emile Højbjerg, så står Danmark med en midtbaneduo med power som en hel vindmøllepark. Fysik, involvering, men også med et godt blik for holdets balance og medspillernes positioner.
Læg så oven i, at Pierre Emile Højbjerg er ved at blive en rigtig goalgetter, der kommer i de rigtige positioner. Vanvittigt vigtigt – og også at han udstråler masser af overskud og spilleglæde.
Selvfølgelig er Morten Hjulmand i skarp konkurrence med Thomas Delaney om pladsen, men den bør Hjulmand vinde på kampform – og så skal Pierre Emile Højbjerg og Morten Hjulmand have Eriksen som makker på midtbanen.
TIL GENGÆLD, SÅ overbeviste omdiskuterede Mikkel Damsgaard ikke kritikerne om, at han skal starte inde. Fin begyndelse på kampen, men fik aldrig rigtig så farlig som man kunne håbe og forvente.
Det samme med Andreas Skov Olsen, der ellers gik i fint samarbejde med Alexander Bah og også virkede veloplagt i den første del af kampen. Så kantprojektet var ikke uden besværligheder, så buddet herfra er, at Hjulmand går tilbage til Rasmus Højlund og Jonas Wind som de to angribere til den første kamp mod Slovenien med.
HVAD HJULMAND måske bør være allermest glad for, er måske bredden på det danske landshold.
Han har virkelig mange muligheder med de udtagne spillere – og kan tillade sig at være meget fleksibel med systemerne. Han har – hvis han tør – masser af muligheder for at ændre et kampbillede undervejs.
Det er måske ikke en bredde som hos de danske håndboldherrer, men alligevel. Det ligner en kapabel slutrundetrup.
Lige nu kan vi i hvertfald sagtens skrue op for EM-forventningerne!
LIVE
LIVE: Startopstillingerne er klar
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
Afviser mesterskabssnak
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM