RYST POSEN! Sådan lyder det, når bankospillerne ikke er tilfredse med de udtrukne numre – og sådan har det lydt mod skiftende landstrænere, fra Morten Olsen til Kasper Hjulmand.
Heldigvis ser det ud til, at Brian Riemer har givet posen en ordentlig rystetur. Selvfølgelig, fristes man til at sige. For enhver ny landstræner skal finde sin egen vej, lægge lidt afstand til den foregående – og signalere nye vinde.
Helt klassisk – og vi så det også med Åge Hareide og Kasper Hjulmand, indtil de krøb tilbage til det velkendte.
SÅ SELVFØLGELIG ligger der også en lille taktisk tanke bag Brian Riemers trup. Et opgør mod Kasper Hjulmands Superliga-boykot pynter – og udtagelserne af Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er til den absolut modige side.
Brian Riemer siger også en masse rigtige ting. Tør forholde sig til Rasmus Højlunds svimlende måltørke – og er heller ikke bange for at sætte ord på de spillere, der har trukket et kort strå. Tak for det. Forhåbentlig varer det ved.
HAN HAR NATURLIGVIS også forstået at udnytte den appelsin, der er dumpet lige ned i turbanen på ham, nemlig Mika Biereths sensationelle målform i franske Monaco.
Og lad os da bare tage den med det samme. Selvfølgelig skal han starte på toppen og vælges frem for Højlund.
Du kan ganske enkelt ikke have så brandvarm en målscorer – og så ikke give ham chancen fra start. Angribere lever på selvtillid og bølger, hvor målene bare tordner ind. Sådan har Mika Biereth ramt lige i røven – og når alternativet er en Højlund, der ganske vist fik scoret i søndags, men ellers ligner en, hvor selvtillidstanken er tom, så bør den ikke være meget længere.
OP HVOR SOLEN aldrig skinner med relationer og at han er debutant. Lige nu ligger han med den højeste rate i topligaerne for, hvor mange afslutninger, der bliver til mål. Det kan og skal Brian Riemer naturligvis ikke se bort fra.
Tidligere på ugen gav jeg dette bud på en dansk startopstilling – og hvorfor ikke.

Ja, det er da røvkontroversielt, at Christian Eriksen må tage en tur på bænken. Det seneste årtis klart største og vigtigste danske landsholdsspiller, men altså, argumentet er jo, at Mikkel Damsgaard er i blændende form – og skal han spille, så lad det være som 10’er og ikke på kanten.
Klart, Eriksen er en vigtig brik på det danske landshold, men som med Højlund, så er der intet over præstationerne i Manchester United, der tilsiger en startplads på landsholdet.
VALGET AF LINDSTRØM og Isaksen på kanterne giver den nødvendige fart mod et portugisisk hold, der, stjernebesat som det er, godt kan li’ at stå med en høj bagkæde.
Eneste bekymring er klart et midterforsvar uden voldsomt meget fart. Derfor kan Victor Nelsson være oplagt som erstatning for Jannick Vestergaard. Begge slider i øvrigt voldsomt med spilletid på klubholdene, så klart et svagt punkt hos Danmark.
NÅ, VIGTIGST AF ALT bliver at se, hvilket udtryk Brian Riemer kommer med. Hjemme i en udsolgt Parken bliver det forhåbentlig et aggressivt, idérigt, hurtigt spillende – og offensivt dansk landshold.
Ingen forventer, at Danmark over to kampe slår Portugal ud af Nations League, så uden at være naiv, så er det en gylden mulighed for Brian Riemer at vise, hvad han står for.
SÅ KAN DET GODT være, at han bliver den første danske landstræner siden Rudi Strittich i de tidlige 70’ere, der ikke får en sejr i sine tre første kampe… Sådan er livet, men vigtigere kan sagtens være, at vi får set en fremtid for det danske landshold!
Hvem skal starte på toppen mod Portugal?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Eksperter raser: Hvad med Messi?