Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

- Mika Biereth er glohed, så selvfølgelig skal han starte inde mod Portugal. Debutant eller ej, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



RYST POSEN! Sådan lyder det, når bankospillerne ikke er tilfredse med de udtrukne numre – og sådan har det lydt mod skiftende landstrænere, fra Morten Olsen til Kasper Hjulmand.

Heldigvis ser det ud til, at Brian Riemer har givet posen en ordentlig rystetur. Selvfølgelig, fristes man til at sige. For enhver ny landstræner skal finde sin egen vej, lægge lidt afstand til den foregående – og signalere nye vinde.

Helt klassisk – og vi så det også med Åge Hareide og Kasper Hjulmand, indtil de krøb tilbage til det velkendte.

SÅ SELVFØLGELIG ligger der også en lille taktisk tanke bag Brian Riemers trup. Et opgør mod Kasper Hjulmands Superliga-boykot pynter – og udtagelserne af Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er til den absolut modige side.

Brian Riemer siger også en masse rigtige ting. Tør forholde sig til Rasmus Højlunds svimlende måltørke – og er heller ikke bange for at sætte ord på de spillere, der har trukket et kort strå. Tak for det. Forhåbentlig varer det ved.

HAN HAR NATURLIGVIS også forstået at udnytte den appelsin, der er dumpet lige ned i turbanen på ham, nemlig Mika Biereths sensationelle målform i franske Monaco.

Og lad os da bare tage den med det samme. Selvfølgelig skal han starte på toppen og vælges frem for Højlund.

Du kan ganske enkelt ikke have så brandvarm en målscorer – og så ikke give ham chancen fra start. Angribere lever på selvtillid og bølger, hvor målene bare tordner ind. Sådan har Mika Biereth ramt lige i røven – og når alternativet er en Højlund, der ganske vist fik scoret i søndags, men ellers ligner en, hvor selvtillidstanken er tom, så bør den ikke være meget længere.

OP HVOR SOLEN aldrig skinner med relationer og at han er debutant. Lige nu ligger han med den højeste rate i topligaerne for, hvor mange afslutninger, der bliver til mål. Det kan og skal Brian Riemer naturligvis ikke se bort fra.

Tidligere på ugen gav jeg dette bud på en dansk startopstilling – og hvorfor ikke.

Ja, det er da røvkontroversielt, at Christian Eriksen må tage en tur på bænken. Det seneste årtis klart største og vigtigste danske landsholdsspiller, men altså, argumentet er jo, at Mikkel Damsgaard er i blændende form – og skal han spille, så lad det være som 10’er og ikke på kanten.

Klart, Eriksen er en vigtig brik på det danske landshold, men som med Højlund, så er der intet over præstationerne i Manchester United, der tilsiger en startplads på landsholdet.

VALGET AF LINDSTRØM og Isaksen på kanterne giver den nødvendige fart mod et portugisisk hold, der, stjernebesat som det er, godt kan li’ at stå med en høj bagkæde.

Eneste bekymring er klart et midterforsvar uden voldsomt meget fart. Derfor kan Victor Nelsson være oplagt som erstatning for Jannick Vestergaard. Begge slider i øvrigt voldsomt med spilletid på klubholdene, så klart et svagt punkt hos Danmark.

NÅ, VIGTIGST AF ALT bliver at se, hvilket udtryk Brian Riemer kommer med. Hjemme i en udsolgt Parken bliver det forhåbentlig et aggressivt, idérigt, hurtigt spillende – og offensivt dansk landshold.

Ingen forventer, at Danmark over to kampe slår Portugal ud af Nations League, så uden at være naiv, så er det en gylden mulighed for Brian Riemer at vise, hvad han står for.

SÅ KAN DET GODT være, at han bliver den første danske landstræner siden Rudi Strittich i de tidlige 70’ere, der ikke får en sejr i sine tre første kampe… Sådan er livet, men vigtigere kan sagtens være, at vi får set en fremtid for det danske landshold!

Hvem skal starte på toppen mod Portugal?

  • Conrad Harder
  • Mika Biereth
  • Rasmus Højlund
  • Conrad Harder
  • Mika Biereth
  • Rasmus Højlund

0 Votes





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Bud landet: Dansker i sen transfer?

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Godt nyt – nu er han landet i København

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Derfor var Moukoko vraget

United-ejer giver offentlig undskyldning



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

‘Kontraktchok’ i Manchester United

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Randers FC – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Afviser Anderlecht



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Sean Dyche fyret

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Snestorm kan udfordre OB

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hård dom over Franks fremtid

Liverpool tager smal sejr

Vild aften! Kun sket én gang før

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord