RYST POSEN! Sådan lyder det, når bankospillerne ikke er tilfredse med de udtrukne numre – og sådan har det lydt mod skiftende landstrænere, fra Morten Olsen til Kasper Hjulmand.
Heldigvis ser det ud til, at Brian Riemer har givet posen en ordentlig rystetur. Selvfølgelig, fristes man til at sige. For enhver ny landstræner skal finde sin egen vej, lægge lidt afstand til den foregående – og signalere nye vinde.
Helt klassisk – og vi så det også med Åge Hareide og Kasper Hjulmand, indtil de krøb tilbage til det velkendte.
SÅ SELVFØLGELIG ligger der også en lille taktisk tanke bag Brian Riemers trup. Et opgør mod Kasper Hjulmands Superliga-boykot pynter – og udtagelserne af Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er til den absolut modige side.
Brian Riemer siger også en masse rigtige ting. Tør forholde sig til Rasmus Højlunds svimlende måltørke – og er heller ikke bange for at sætte ord på de spillere, der har trukket et kort strå. Tak for det. Forhåbentlig varer det ved.
HAN HAR NATURLIGVIS også forstået at udnytte den appelsin, der er dumpet lige ned i turbanen på ham, nemlig Mika Biereths sensationelle målform i franske Monaco.
Og lad os da bare tage den med det samme. Selvfølgelig skal han starte på toppen og vælges frem for Højlund.
Du kan ganske enkelt ikke have så brandvarm en målscorer – og så ikke give ham chancen fra start. Angribere lever på selvtillid og bølger, hvor målene bare tordner ind. Sådan har Mika Biereth ramt lige i røven – og når alternativet er en Højlund, der ganske vist fik scoret i søndags, men ellers ligner en, hvor selvtillidstanken er tom, så bør den ikke være meget længere.
OP HVOR SOLEN aldrig skinner med relationer og at han er debutant. Lige nu ligger han med den højeste rate i topligaerne for, hvor mange afslutninger, der bliver til mål. Det kan og skal Brian Riemer naturligvis ikke se bort fra.
Tidligere på ugen gav jeg dette bud på en dansk startopstilling – og hvorfor ikke.

Ja, det er da røvkontroversielt, at Christian Eriksen må tage en tur på bænken. Det seneste årtis klart største og vigtigste danske landsholdsspiller, men altså, argumentet er jo, at Mikkel Damsgaard er i blændende form – og skal han spille, så lad det være som 10’er og ikke på kanten.
Klart, Eriksen er en vigtig brik på det danske landshold, men som med Højlund, så er der intet over præstationerne i Manchester United, der tilsiger en startplads på landsholdet.
VALGET AF LINDSTRØM og Isaksen på kanterne giver den nødvendige fart mod et portugisisk hold, der, stjernebesat som det er, godt kan li’ at stå med en høj bagkæde.
Eneste bekymring er klart et midterforsvar uden voldsomt meget fart. Derfor kan Victor Nelsson være oplagt som erstatning for Jannick Vestergaard. Begge slider i øvrigt voldsomt med spilletid på klubholdene, så klart et svagt punkt hos Danmark.
NÅ, VIGTIGST AF ALT bliver at se, hvilket udtryk Brian Riemer kommer med. Hjemme i en udsolgt Parken bliver det forhåbentlig et aggressivt, idérigt, hurtigt spillende – og offensivt dansk landshold.
Ingen forventer, at Danmark over to kampe slår Portugal ud af Nations League, så uden at være naiv, så er det en gylden mulighed for Brian Riemer at vise, hvad han står for.
SÅ KAN DET GODT være, at han bliver den første danske landstræner siden Rudi Strittich i de tidlige 70’ere, der ikke får en sejr i sine tre første kampe… Sådan er livet, men vigtigere kan sagtens være, at vi får set en fremtid for det danske landshold!
Hvem skal starte på toppen mod Portugal?
0 Votes
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
OB – FC København
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Supercomputer spår FCM-nedtur
AaB-krisen fortsætter
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER