Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

- Mika Biereth er glohed, så selvfølgelig skal han starte inde mod Portugal. Debutant eller ej, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



RYST POSEN! Sådan lyder det, når bankospillerne ikke er tilfredse med de udtrukne numre – og sådan har det lydt mod skiftende landstrænere, fra Morten Olsen til Kasper Hjulmand.

Heldigvis ser det ud til, at Brian Riemer har givet posen en ordentlig rystetur. Selvfølgelig, fristes man til at sige. For enhver ny landstræner skal finde sin egen vej, lægge lidt afstand til den foregående – og signalere nye vinde.

Helt klassisk – og vi så det også med Åge Hareide og Kasper Hjulmand, indtil de krøb tilbage til det velkendte.

SÅ SELVFØLGELIG ligger der også en lille taktisk tanke bag Brian Riemers trup. Et opgør mod Kasper Hjulmands Superliga-boykot pynter – og udtagelserne af Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er til den absolut modige side.

Brian Riemer siger også en masse rigtige ting. Tør forholde sig til Rasmus Højlunds svimlende måltørke – og er heller ikke bange for at sætte ord på de spillere, der har trukket et kort strå. Tak for det. Forhåbentlig varer det ved.

HAN HAR NATURLIGVIS også forstået at udnytte den appelsin, der er dumpet lige ned i turbanen på ham, nemlig Mika Biereths sensationelle målform i franske Monaco.

Og lad os da bare tage den med det samme. Selvfølgelig skal han starte på toppen og vælges frem for Højlund.

Du kan ganske enkelt ikke have så brandvarm en målscorer – og så ikke give ham chancen fra start. Angribere lever på selvtillid og bølger, hvor målene bare tordner ind. Sådan har Mika Biereth ramt lige i røven – og når alternativet er en Højlund, der ganske vist fik scoret i søndags, men ellers ligner en, hvor selvtillidstanken er tom, så bør den ikke være meget længere.

OP HVOR SOLEN aldrig skinner med relationer og at han er debutant. Lige nu ligger han med den højeste rate i topligaerne for, hvor mange afslutninger, der bliver til mål. Det kan og skal Brian Riemer naturligvis ikke se bort fra.

Tidligere på ugen gav jeg dette bud på en dansk startopstilling – og hvorfor ikke.

Ja, det er da røvkontroversielt, at Christian Eriksen må tage en tur på bænken. Det seneste årtis klart største og vigtigste danske landsholdsspiller, men altså, argumentet er jo, at Mikkel Damsgaard er i blændende form – og skal han spille, så lad det være som 10’er og ikke på kanten.

Klart, Eriksen er en vigtig brik på det danske landshold, men som med Højlund, så er der intet over præstationerne i Manchester United, der tilsiger en startplads på landsholdet.

VALGET AF LINDSTRØM og Isaksen på kanterne giver den nødvendige fart mod et portugisisk hold, der, stjernebesat som det er, godt kan li’ at stå med en høj bagkæde.

Eneste bekymring er klart et midterforsvar uden voldsomt meget fart. Derfor kan Victor Nelsson være oplagt som erstatning for Jannick Vestergaard. Begge slider i øvrigt voldsomt med spilletid på klubholdene, så klart et svagt punkt hos Danmark.

NÅ, VIGTIGST AF ALT bliver at se, hvilket udtryk Brian Riemer kommer med. Hjemme i en udsolgt Parken bliver det forhåbentlig et aggressivt, idérigt, hurtigt spillende – og offensivt dansk landshold.

Ingen forventer, at Danmark over to kampe slår Portugal ud af Nations League, så uden at være naiv, så er det en gylden mulighed for Brian Riemer at vise, hvad han står for.

SÅ KAN DET GODT være, at han bliver den første danske landstræner siden Rudi Strittich i de tidlige 70’ere, der ikke får en sejr i sine tre første kampe… Sådan er livet, men vigtigere kan sagtens være, at vi får set en fremtid for det danske landshold!

Hvem skal starte på toppen mod Portugal?

  • Conrad Harder
  • Mika Biereth
  • Rasmus Højlund
  • Conrad Harder
  • Mika Biereth
  • Rasmus Højlund

0 Votes







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Schweiz – Algeriet

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Afviser monsterbud på Simsir

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Brøndby tæt på denne keeper

Jagter stor Liverpool-stjerne

Argentina – Kap Verde

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea henter back til 375 mio.

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen