Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

- Mika Biereth er glohed, så selvfølgelig skal han starte inde mod Portugal. Debutant eller ej, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



RYST POSEN! Sådan lyder det, når bankospillerne ikke er tilfredse med de udtrukne numre – og sådan har det lydt mod skiftende landstrænere, fra Morten Olsen til Kasper Hjulmand.

Heldigvis ser det ud til, at Brian Riemer har givet posen en ordentlig rystetur. Selvfølgelig, fristes man til at sige. For enhver ny landstræner skal finde sin egen vej, lægge lidt afstand til den foregående – og signalere nye vinde.

Helt klassisk – og vi så det også med Åge Hareide og Kasper Hjulmand, indtil de krøb tilbage til det velkendte.

SÅ SELVFØLGELIG ligger der også en lille taktisk tanke bag Brian Riemers trup. Et opgør mod Kasper Hjulmands Superliga-boykot pynter – og udtagelserne af Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er til den absolut modige side.

Brian Riemer siger også en masse rigtige ting. Tør forholde sig til Rasmus Højlunds svimlende måltørke – og er heller ikke bange for at sætte ord på de spillere, der har trukket et kort strå. Tak for det. Forhåbentlig varer det ved.

HAN HAR NATURLIGVIS også forstået at udnytte den appelsin, der er dumpet lige ned i turbanen på ham, nemlig Mika Biereths sensationelle målform i franske Monaco.

Og lad os da bare tage den med det samme. Selvfølgelig skal han starte på toppen og vælges frem for Højlund.

Du kan ganske enkelt ikke have så brandvarm en målscorer – og så ikke give ham chancen fra start. Angribere lever på selvtillid og bølger, hvor målene bare tordner ind. Sådan har Mika Biereth ramt lige i røven – og når alternativet er en Højlund, der ganske vist fik scoret i søndags, men ellers ligner en, hvor selvtillidstanken er tom, så bør den ikke være meget længere.

OP HVOR SOLEN aldrig skinner med relationer og at han er debutant. Lige nu ligger han med den højeste rate i topligaerne for, hvor mange afslutninger, der bliver til mål. Det kan og skal Brian Riemer naturligvis ikke se bort fra.

Tidligere på ugen gav jeg dette bud på en dansk startopstilling – og hvorfor ikke.

Ja, det er da røvkontroversielt, at Christian Eriksen må tage en tur på bænken. Det seneste årtis klart største og vigtigste danske landsholdsspiller, men altså, argumentet er jo, at Mikkel Damsgaard er i blændende form – og skal han spille, så lad det være som 10’er og ikke på kanten.

Klart, Eriksen er en vigtig brik på det danske landshold, men som med Højlund, så er der intet over præstationerne i Manchester United, der tilsiger en startplads på landsholdet.

VALGET AF LINDSTRØM og Isaksen på kanterne giver den nødvendige fart mod et portugisisk hold, der, stjernebesat som det er, godt kan li’ at stå med en høj bagkæde.

Eneste bekymring er klart et midterforsvar uden voldsomt meget fart. Derfor kan Victor Nelsson være oplagt som erstatning for Jannick Vestergaard. Begge slider i øvrigt voldsomt med spilletid på klubholdene, så klart et svagt punkt hos Danmark.

NÅ, VIGTIGST AF ALT bliver at se, hvilket udtryk Brian Riemer kommer med. Hjemme i en udsolgt Parken bliver det forhåbentlig et aggressivt, idérigt, hurtigt spillende – og offensivt dansk landshold.

Ingen forventer, at Danmark over to kampe slår Portugal ud af Nations League, så uden at være naiv, så er det en gylden mulighed for Brian Riemer at vise, hvad han står for.

SÅ KAN DET GODT være, at han bliver den første danske landstræner siden Rudi Strittich i de tidlige 70’ere, der ikke får en sejr i sine tre første kampe… Sådan er livet, men vigtigere kan sagtens være, at vi får set en fremtid for det danske landshold!

Hvem skal starte på toppen mod Portugal?

  • Conrad Harder
  • Mika Biereth
  • Rasmus Højlund
  • Conrad Harder
  • Mika Biereth
  • Rasmus Højlund

0 Votes







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen