RYST POSEN! Sådan lyder det, når bankospillerne ikke er tilfredse med de udtrukne numre – og sådan har det lydt mod skiftende landstrænere, fra Morten Olsen til Kasper Hjulmand.
Heldigvis ser det ud til, at Brian Riemer har givet posen en ordentlig rystetur. Selvfølgelig, fristes man til at sige. For enhver ny landstræner skal finde sin egen vej, lægge lidt afstand til den foregående – og signalere nye vinde.
Helt klassisk – og vi så det også med Åge Hareide og Kasper Hjulmand, indtil de krøb tilbage til det velkendte.
SÅ SELVFØLGELIG ligger der også en lille taktisk tanke bag Brian Riemers trup. Et opgør mod Kasper Hjulmands Superliga-boykot pynter – og udtagelserne af Victor Froholdt og Lucas Høgsberg er til den absolut modige side.
Brian Riemer siger også en masse rigtige ting. Tør forholde sig til Rasmus Højlunds svimlende måltørke – og er heller ikke bange for at sætte ord på de spillere, der har trukket et kort strå. Tak for det. Forhåbentlig varer det ved.
HAN HAR NATURLIGVIS også forstået at udnytte den appelsin, der er dumpet lige ned i turbanen på ham, nemlig Mika Biereths sensationelle målform i franske Monaco.
Og lad os da bare tage den med det samme. Selvfølgelig skal han starte på toppen og vælges frem for Højlund.
Du kan ganske enkelt ikke have så brandvarm en målscorer – og så ikke give ham chancen fra start. Angribere lever på selvtillid og bølger, hvor målene bare tordner ind. Sådan har Mika Biereth ramt lige i røven – og når alternativet er en Højlund, der ganske vist fik scoret i søndags, men ellers ligner en, hvor selvtillidstanken er tom, så bør den ikke være meget længere.
OP HVOR SOLEN aldrig skinner med relationer og at han er debutant. Lige nu ligger han med den højeste rate i topligaerne for, hvor mange afslutninger, der bliver til mål. Det kan og skal Brian Riemer naturligvis ikke se bort fra.
Tidligere på ugen gav jeg dette bud på en dansk startopstilling – og hvorfor ikke.

Ja, det er da røvkontroversielt, at Christian Eriksen må tage en tur på bænken. Det seneste årtis klart største og vigtigste danske landsholdsspiller, men altså, argumentet er jo, at Mikkel Damsgaard er i blændende form – og skal han spille, så lad det være som 10’er og ikke på kanten.
Klart, Eriksen er en vigtig brik på det danske landshold, men som med Højlund, så er der intet over præstationerne i Manchester United, der tilsiger en startplads på landsholdet.
VALGET AF LINDSTRØM og Isaksen på kanterne giver den nødvendige fart mod et portugisisk hold, der, stjernebesat som det er, godt kan li’ at stå med en høj bagkæde.
Eneste bekymring er klart et midterforsvar uden voldsomt meget fart. Derfor kan Victor Nelsson være oplagt som erstatning for Jannick Vestergaard. Begge slider i øvrigt voldsomt med spilletid på klubholdene, så klart et svagt punkt hos Danmark.
NÅ, VIGTIGST AF ALT bliver at se, hvilket udtryk Brian Riemer kommer med. Hjemme i en udsolgt Parken bliver det forhåbentlig et aggressivt, idérigt, hurtigt spillende – og offensivt dansk landshold.
Ingen forventer, at Danmark over to kampe slår Portugal ud af Nations League, så uden at være naiv, så er det en gylden mulighed for Brian Riemer at vise, hvad han står for.
SÅ KAN DET GODT være, at han bliver den første danske landstræner siden Rudi Strittich i de tidlige 70’ere, der ikke får en sejr i sine tre første kampe… Sådan er livet, men vigtigere kan sagtens være, at vi får set en fremtid for det danske landshold!
Hvem skal starte på toppen mod Portugal?
0 Votes
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
MEDIE
631 millioner kroner
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Medier revser Real Madrid-træner
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
‘Det er tæt på uforklarligt’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER