Det er sgu’ pinligt, Bo!

FCM er kastet ud i Superligakrise med et point i fire kampe – og Bo Henriksen bør reagere i stedet for at oversælge midtjyderne, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



INDRØMMET: JEG ER sgu’ ret vild med, at vi har Bo Henriksen i Superligaen. Super fed type, der sikkert pisser en masse mennesker af med sin talestrøm.

Det er kun med til at gøre Superligaen betragteligt sjovere, men selvfølgelig falder kæden også af for Bo Henriksen i ny og næ.

Det skete eksempelvis efter det halvpinlige 2-0-nederlag til AaB, hvor en drivvåd Bo Henriksen mente, at ‘vi ødelægger dem på alle parametre i første halvleg og burde have ført 3-1 ved pausen’.

Hmmm…

HVIS DER VAR en, der omvendt ødelagde FCM, så var det en sprudlende Louka Prip, der fik afsindigt meget plads mellem FCM’s midtbane og forsvar, så han kunne diktere AaB’s offensive spil.

Jo, jo – både Joel Andersson og Junior Brumado havde friløbere, og sammen med et hovedstød på stolpen, så har Bo Henriksen selvfølgelig ret i, at FCM kunne have lavet tre mål – men nu er det trods alt sjældent, at man scorer på hele dynen…

DET VAR EN vildt skuffende sæsonåbner for FC Midtjylland, der med mange boldtab og en overraskende sløj defensiv organisation var guf for et AaB-mandskab, der også på energi-parametret overtrumfede midtjyderne.

Så nej, Bo Henriksen, FCM var ikke bedre end AaB, der også i anden halvleg havde et par friløbere, der kunne være vekslet til scoringer. Så i stedet for at oversælge FCM’s præsation som en art uheld, så skal der reageres.

Med nederlaget fortsatte FC Midtjylland den sure tendens fra efterårets slutning, hvor det blot blev til et point af ni mulige – og den friske genstart på Superligalivet blev altså slået totalt i stykker af AaB, der ikke lod sig ryste af, at trænersituationen i klubben stadig er uafklaret.

BAGER-BO HAR ellers slået et ordentlig FCM-brød op. Mesterskabet skal vindes komfortabelt – og man skal vise, at den nu kvalitativt brede trup kan spille med i Superligaen, Europa og pokalturneringen.

Offensiv udmelding, men sagen er den, at får Bo Henriksen ikke bedre greb om FCM’s taktiske formåen, så bliver det et vanvittigt tungt forår for klubben.

Hvorfor skal der gå nærmest en halv time, før man bare nogenlunde får lukket de rum Louka Prip triller rundt i eksempelvis? Og får man nok ud af sine wingbacks, eller ville man kunne styrke offensiven ved at spille 4-3-3?

SPØRGSMÅL ER der nok af, men Bo Henriksen skal finde nogle svar. Temmelig hurtigt endda. Ellers kan han godt glemme alt om at vinde mesterskabet komfortabelt – for så bliver det slet ikke vundet.





– Vi bør være favoritter

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

FC København scorer millionbeløb

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Storhylder Christian Nørgaard

Klar besked til FCK-fans

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Køber sig ind i dansk klub

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Trist Kvistgaarden-melding

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Peger på mulig gave til FCK

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år