Det er sgu’ pinligt, Bo!

FCM er kastet ud i Superligakrise med et point i fire kampe – og Bo Henriksen bør reagere i stedet for at oversælge midtjyderne, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



INDRØMMET: JEG ER sgu’ ret vild med, at vi har Bo Henriksen i Superligaen. Super fed type, der sikkert pisser en masse mennesker af med sin talestrøm.

Det er kun med til at gøre Superligaen betragteligt sjovere, men selvfølgelig falder kæden også af for Bo Henriksen i ny og næ.

Det skete eksempelvis efter det halvpinlige 2-0-nederlag til AaB, hvor en drivvåd Bo Henriksen mente, at ‘vi ødelægger dem på alle parametre i første halvleg og burde have ført 3-1 ved pausen’.

Hmmm…

HVIS DER VAR en, der omvendt ødelagde FCM, så var det en sprudlende Louka Prip, der fik afsindigt meget plads mellem FCM’s midtbane og forsvar, så han kunne diktere AaB’s offensive spil.

Jo, jo – både Joel Andersson og Junior Brumado havde friløbere, og sammen med et hovedstød på stolpen, så har Bo Henriksen selvfølgelig ret i, at FCM kunne have lavet tre mål – men nu er det trods alt sjældent, at man scorer på hele dynen…

DET VAR EN vildt skuffende sæsonåbner for FC Midtjylland, der med mange boldtab og en overraskende sløj defensiv organisation var guf for et AaB-mandskab, der også på energi-parametret overtrumfede midtjyderne.

Så nej, Bo Henriksen, FCM var ikke bedre end AaB, der også i anden halvleg havde et par friløbere, der kunne være vekslet til scoringer. Så i stedet for at oversælge FCM’s præsation som en art uheld, så skal der reageres.

Med nederlaget fortsatte FC Midtjylland den sure tendens fra efterårets slutning, hvor det blot blev til et point af ni mulige – og den friske genstart på Superligalivet blev altså slået totalt i stykker af AaB, der ikke lod sig ryste af, at trænersituationen i klubben stadig er uafklaret.

BAGER-BO HAR ellers slået et ordentlig FCM-brød op. Mesterskabet skal vindes komfortabelt – og man skal vise, at den nu kvalitativt brede trup kan spille med i Superligaen, Europa og pokalturneringen.

Offensiv udmelding, men sagen er den, at får Bo Henriksen ikke bedre greb om FCM’s taktiske formåen, så bliver det et vanvittigt tungt forår for klubben.

Hvorfor skal der gå nærmest en halv time, før man bare nogenlunde får lukket de rum Louka Prip triller rundt i eksempelvis? Og får man nok ud af sine wingbacks, eller ville man kunne styrke offensiven ved at spille 4-3-3?

SPØRGSMÅL ER der nok af, men Bo Henriksen skal finde nogle svar. Temmelig hurtigt endda. Ellers kan han godt glemme alt om at vinde mesterskabet komfortabelt – for så bliver det slet ikke vundet.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

José Mourinho klarmelder dansker



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Chido Obi var ustyrlig

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Benfica – Real Madrid

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’