Det er sgu’ pinligt, Bo!

FCM er kastet ud i Superligakrise med et point i fire kampe – og Bo Henriksen bør reagere i stedet for at oversælge midtjyderne, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



INDRØMMET: JEG ER sgu’ ret vild med, at vi har Bo Henriksen i Superligaen. Super fed type, der sikkert pisser en masse mennesker af med sin talestrøm.

Det er kun med til at gøre Superligaen betragteligt sjovere, men selvfølgelig falder kæden også af for Bo Henriksen i ny og næ.

Det skete eksempelvis efter det halvpinlige 2-0-nederlag til AaB, hvor en drivvåd Bo Henriksen mente, at ‘vi ødelægger dem på alle parametre i første halvleg og burde have ført 3-1 ved pausen’.

Hmmm…

HVIS DER VAR en, der omvendt ødelagde FCM, så var det en sprudlende Louka Prip, der fik afsindigt meget plads mellem FCM’s midtbane og forsvar, så han kunne diktere AaB’s offensive spil.

Jo, jo – både Joel Andersson og Junior Brumado havde friløbere, og sammen med et hovedstød på stolpen, så har Bo Henriksen selvfølgelig ret i, at FCM kunne have lavet tre mål – men nu er det trods alt sjældent, at man scorer på hele dynen…

DET VAR EN vildt skuffende sæsonåbner for FC Midtjylland, der med mange boldtab og en overraskende sløj defensiv organisation var guf for et AaB-mandskab, der også på energi-parametret overtrumfede midtjyderne.

Så nej, Bo Henriksen, FCM var ikke bedre end AaB, der også i anden halvleg havde et par friløbere, der kunne være vekslet til scoringer. Så i stedet for at oversælge FCM’s præsation som en art uheld, så skal der reageres.

Med nederlaget fortsatte FC Midtjylland den sure tendens fra efterårets slutning, hvor det blot blev til et point af ni mulige – og den friske genstart på Superligalivet blev altså slået totalt i stykker af AaB, der ikke lod sig ryste af, at trænersituationen i klubben stadig er uafklaret.

BAGER-BO HAR ellers slået et ordentlig FCM-brød op. Mesterskabet skal vindes komfortabelt – og man skal vise, at den nu kvalitativt brede trup kan spille med i Superligaen, Europa og pokalturneringen.

Offensiv udmelding, men sagen er den, at får Bo Henriksen ikke bedre greb om FCM’s taktiske formåen, så bliver det et vanvittigt tungt forår for klubben.

Hvorfor skal der gå nærmest en halv time, før man bare nogenlunde får lukket de rum Louka Prip triller rundt i eksempelvis? Og får man nok ud af sine wingbacks, eller ville man kunne styrke offensiven ved at spille 4-3-3?

SPØRGSMÅL ER der nok af, men Bo Henriksen skal finde nogle svar. Temmelig hurtigt endda. Ellers kan han godt glemme alt om at vinde mesterskabet komfortabelt – for så bliver det slet ikke vundet.





Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’



LIVE

TransferLIVE: Stort bud afvist


Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Bayern raser mod Donnarumma

Påpeger Conrad Harders problem

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

FC Barcelona-stjerner i chok


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Dansker færdig i Galatasaray

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Her fejler de fatalt på transfermarkedet



Trist Mikael Uhre-besked

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Kreativ transfer-løsning?

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

– Jeg er stærkere end nogensinde

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse



FC Barcelona forsøger sig med dansker

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Superliga-klub smadrer transferrekord

Er han Viborgs næste cheftræner?

Norge snupper sejren i nordisk derby

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby



Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM