DER KAN skrives tykke bøger om, hvad jeg ikke ved – og et af kapitlerne kunne sagtens være, at jeg ikke har den fjerneste idé om, hvad Christian Eriksen tænker om sit kommende klubvalg.
Og så alligevel er det måske muligt at stykke brikkerne sammen til noget, der kunne give mening.
MAN KAN I HVERT FALD roligt fastslå, at Brentford stadig ses som en mulig kandidat til at være arbejdsgiver for den danske verdensstjerne.
Derfor må Christian Eriksen have givet nogle antydninger af, at det kunne være en mulighed, og fynboen har under ingen omstændigheder smækket med døren til Thomas Franks kontor.
Det ville da også ligne Eriksen dårligt. Godt opdraget, ordentlig menneske – og derfor skal han selvfølgelig lytte til, hvad Brentford har at tilbyde.
HISTORIEN OM Christian Eriksen og Brentford er da også på alle måder et lille eventyr.
Danskeren fik en klub med den tryghed og ro, der fik hans comeback til fodboldverden til at blive en kæmpe succes. Brentford åbnede døren og fik til gengæld en verdensklassespiller i en kaliber, de slet ikke er forvente med på den adresse.
Derfor ville en fortsættelse af samarbejdet da også fuldende en sød historie, men inden tårerne for alvor triller ned over tasturet, så stopper vi den lige dér.
HERFRA SET, SÅ SKAL Christian Eriksen naturligvis til en større adresse, og jeg forstår ganske enkelt ikke, hvis aftalen med Brentford bliver forlænget.
- For det første skylder han ikke Brentford alverden. Han har betalt tilbage for den chance han fik. Både på banen med solide præstationer og udenfor i form af gigantisk omtale.
- For det andet vil Brentford altid være en af nedrykningskandidaterne Premier League – og hvorfor skulle Eriksen bruge dyrebare år af sin karriere på det?
- For det tredje kalder talentet, evnerne, erfaringen på en klart større adresse. Hvem ved, måske er det den sidste store kontrakt, Eriksen skriver under på, så selvfølgelig skal den have et skud i en storklub.
JEG KAN DA HELLER ikke forestille mig andet, end at Eriksens agent, Martin Schoots, har indbakken fyldt med tilbud til Eriksen.
Vi taler altså en transferfri spiller med buler af international erfaring, der har bevist igen og igen, at han kan være en dominerende skikkelse i Premier League.
NEWCASTLE, MANCHESTER United har været nævnt, men herfra set, så peger pilen så meget i Tottenham-retningen.

Champions League-pladsen er sikret, fansene er vilde med ham, han kan blive boende i London, han kender omgivelserne og klubben.
Sten i skoen? Tjae, det skulle da lige være træner Antonio Conte. Alt så ikke lige gnidningsfrit ud mellem de to i Inter-tiden, hvor Conte ikke altid så danskerens vej.
Snakken går da også på, om Conte rent faktisk er manager i Tottenham efter sommerferien. I hvert fald ønsker italieneren klare forstærkninger til klubben – og på den liste står naturligvs også Christian Eriksen. Det kan du læse om hér.
UANSET HVAD, SÅ ER vi vist ved at være inde i opløbet om Christian Eriksens underskrift – og det er ikke utænkeligt, at der kommer en afklaring inden han drager på sommerferie.
Opstarten i klubberne rundt omkring i Europa falder nemlig tidligt i år på grund af VM i december, så mon ikke Eriksen også selv gerne vil have en snarlig afklaring.
Vi andre venter spændt – og hvem ved? Måske tager vi alle sammen fejl.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
Melder ud om Kasper Hjulmand
Stor profil glad for Brøndby
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
AVIS
Klar på chokskifte
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia