Avis: De vil hente Man City-stjerne og Eriksen

Ifølge den engelske avis The Telegraph er det usikkert, om Antonio Conte er Tottenham-cheftræner efter sommerferien. Italieneren, der lige nu overvejer sin fremtid, vil i hvert fald have markante forstærkninger denne sommer, hvor der også optræder en dansk stjerne på indkøbslisten.



Tottenham sikrede sig søndag kvalifikation til Champions League, og til sommer skal London-klubbens spillertrup forstærkes markant. 

Sådan lyder det fra den engelske avis The Telegraph, der skriver, at Antonio Conte efter 5-0-sejren over Norwich igen understregede, at hans trup er nødt til at blive markant forstærket. 

Og ifølge The Telegraph vil Tottenham-sportsdirektør Fabio Paratici flyve til Italien for at mødes med Antonio Conte for at tale om sommerens transfermarked. Sportsdirektøren vil angiveligt garantere, at klubben vil forsøge at hente mindst seks nye spillere, således at man kan overtale Conte til at blive i Tottenham. Italieneren er rejst tilbage til hjemlandet for at reflektere over fremtiden, efter at han i weekenden sikrede Tottenham fjerdepladsen.

Contes har boet på et hotel i London siden sin ansættelse i november, mens hans hustru og datter blev boende i Italien. Der er kun ét år tilbage af Contes kontrakt med Tottenham, og ifølge The Telegraph er det derfor tvivlsomt, at familien vil flytte til London nu. Derfor skal Antonio Conte diskutere med sin familie, om han skal fortsætte i Tottenham eller ej.

Ifølge The Telegraph optræder der en række interessante navne på listen over de spillere, som Tottenham er interesseret i at hente. Listen tæller således Alessandro Bastoni, Gleison Bremer, Djed Spence, Christian Eriksen, James Ward-Prowse, Kalvin Phillips og Gabriel Jesus. 



United vil gå all in på Premier League-stjerne

– Han er fuldstændig vanvittig

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

I chok over Nicolai Poulsen

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Aldrig nogensinde FCK

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Brøndby takker nej til to spillere

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

– Lidt af en bombe

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Kæmpe brag venter fredag

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

DBU hylder Hareide

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Højlund i hovedrolle

Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide

Åge Hareide er død

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag