Tottenham sikrede sig søndag kvalifikation til Champions League, og til sommer skal London-klubbens spillertrup forstærkes markant.
Sådan lyder det fra den engelske avis The Telegraph, der skriver, at Antonio Conte efter 5-0-sejren over Norwich igen understregede, at hans trup er nødt til at blive markant forstærket.
Og ifølge The Telegraph vil Tottenham-sportsdirektør Fabio Paratici flyve til Italien for at mødes med Antonio Conte for at tale om sommerens transfermarked. Sportsdirektøren vil angiveligt garantere, at klubben vil forsøge at hente mindst seks nye spillere, således at man kan overtale Conte til at blive i Tottenham. Italieneren er rejst tilbage til hjemlandet for at reflektere over fremtiden, efter at han i weekenden sikrede Tottenham fjerdepladsen.
Contes har boet på et hotel i London siden sin ansættelse i november, mens hans hustru og datter blev boende i Italien. Der er kun ét år tilbage af Contes kontrakt med Tottenham, og ifølge The Telegraph er det derfor tvivlsomt, at familien vil flytte til London nu. Derfor skal Antonio Conte diskutere med sin familie, om han skal fortsætte i Tottenham eller ej.
Ifølge The Telegraph optræder der en række interessante navne på listen over de spillere, som Tottenham er interesseret i at hente. Listen tæller således Alessandro Bastoni, Gleison Bremer, Djed Spence, Christian Eriksen, James Ward-Prowse, Kalvin Phillips og Gabriel Jesus.
Exclusive: Tottenham Hotspur to offer Antonio Conte six summer signings in plea for Italian to stay | @Matt_Law_DT, @mcgrathmike and @TelegraphDucker https://t.co/wCiXZmtMiu
— Telegraph Football (@TeleFootball) May 23, 2022
LIVE
TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
CUSTOM
Mexico – England
INTERVIEW