Tottenham sikrede sig søndag kvalifikation til Champions League, og til sommer skal London-klubbens spillertrup forstærkes markant.
Sådan lyder det fra den engelske avis The Telegraph, der skriver, at Antonio Conte efter 5-0-sejren over Norwich igen understregede, at hans trup er nødt til at blive markant forstærket.
Og ifølge The Telegraph vil Tottenham-sportsdirektør Fabio Paratici flyve til Italien for at mødes med Antonio Conte for at tale om sommerens transfermarked. Sportsdirektøren vil angiveligt garantere, at klubben vil forsøge at hente mindst seks nye spillere, således at man kan overtale Conte til at blive i Tottenham. Italieneren er rejst tilbage til hjemlandet for at reflektere over fremtiden, efter at han i weekenden sikrede Tottenham fjerdepladsen.
Contes har boet på et hotel i London siden sin ansættelse i november, mens hans hustru og datter blev boende i Italien. Der er kun ét år tilbage af Contes kontrakt med Tottenham, og ifølge The Telegraph er det derfor tvivlsomt, at familien vil flytte til London nu. Derfor skal Antonio Conte diskutere med sin familie, om han skal fortsætte i Tottenham eller ej.
Ifølge The Telegraph optræder der en række interessante navne på listen over de spillere, som Tottenham er interesseret i at hente. Listen tæller således Alessandro Bastoni, Gleison Bremer, Djed Spence, Christian Eriksen, James Ward-Prowse, Kalvin Phillips og Gabriel Jesus.
Exclusive: Tottenham Hotspur to offer Antonio Conte six summer signings in plea for Italian to stay | @Matt_Law_DT, @mcgrathmike and @TelegraphDucker https://t.co/wCiXZmtMiu
— Telegraph Football (@TeleFootball) May 23, 2022
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW