Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Jordans præsident for fodboldforbundet kommer på X med kraftige beskyldninger mod Gianni Infantino og Fifa.



Præsidenten for Det Internationale Fodboldforbund (Fifa), Gianni Infantino, bliver efterhånden en mere og mere upopulær herre i nationale forbund verden over.

Ali bin al-Hussein, der er præsident for Jordans fodboldforbund, anklager på X Infantino for afpresning og fortæller om flere problemer, som Jordan har haft med Fifa.

Ali bin al-Hussein skriver, at Fifa under VM gav udtryk for, at en støtteerklæring til Infantino “ville være en stor hjælp for forbundet”, efter at Fifa i flere måneder havde afvist at hjælpe med forskellige udfordringer.

– I måneder har Fifa nægtet at hjælpe os med flere problemer, indtil det under VM mundtligt blev meddelt mig, at hvis jeg støttede Infantino, ville man i høj grad hjælpe vores forbund, skriver al-Hussein blandt andet.

Han fremhæver tre problemer, som Jordan har haft med Fifa.

Det var svært at få fans ind i USA, også selv om de jordanske fans havde billetter til VM-kampene.

Jordan blev under VM beskattet af USA gennem Fifa. Det var ikke tilfældet for hold, der havde base i Canada og Mexico. Derfor havde Jordans forbund, som ikke har et stort budget, store skatteudgifter i forbindelse med VM-deltagelsen.

Endelig skriver Jordans præsident for fodboldforbundet, at man endnu ikke har modtaget præmiepenge for Arab Cup, der blev spillet i december 2025 i Qatar.

– I Jordan er vi stolte af at stå fast på etiske værdier. Vi støttede ikke Infantino tidligere, og det kommer vi bestemt heller ikke til nu. Men hele situationen kan betegnes som afpresning, og det nægter vi at bøje os for, slutter al-Hussein.

I weekenden meddelte formand for Dansk Boldspil-Union Jesper Møller, at DBU har mistet tilliden til Fifas præsident, Gianni Infantino.

Efterfølgende har fodboldforbundene i Sverige og Wales officielt trukket støtten til et genvalg af Infantino som Fifa-præsident.

De to forbund havde mistet tilliden til Infantino, efter at Fifa-præsidenten har foreslået at sælge andele af Fifas turneringer til private firmaer.

RITZAU





På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge




LIVE

TransferLIVE: Newcastle på rov i Man City?

I chok over Mike Tullberg-udtalelse

‘Vanvid’ – så meget vil de have for Grabara

Dyr FCM-spiller søger væk: Lejeaftale mest i spil

AGF snydt for ny profil

Her er German Onugkhas nye klub

Revser Binks: Hvad fanden er det for en opførsel?



LIVE

Superliga-LIVE: De viser AGF mod Benfica

Derfor kollapsede Jamal Musiala igen

Derfor vælger han Barcelona over Real Madrid

Brøndby-stjerne reagerer på vild David Nielsen-dom

Forstår frustration over langvarig Man City-sag

Rundens Hold i Superligaen – 4. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jamal Sudais

Dansker talte med Højlund inden transfer

Afslører: Makienok deltager i realityprogram

Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger

Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!

Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg

Meldt tæt på FCK – stjerne præsenteret i ny klub

Bo Svensson bekymret for FCK-stjerne

Superliga-klub ville kapre Garananga-handel

De køber rettighederne til FCK-kamp

‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’

Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne

Juventus henter målmand i Tottenham

Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig

Historisk FCK-krise: Bør jeg ikke udtale mig om

Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over

Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur