Er Schmeichel vores bedste målmand? Nej!

- Danmarks bedste målmand er ikke Kasper Schmeichel, men Mads Hermansen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



VI FIK HVERKEN ‘Miraklet i Murcia’ eller ligefrem ‘Mareridtet i Murcia’, hvis vi lige skal blive i overskriftssmedenes værksted.

Men hvad fik vi så, da de spanske europamestre tog imod Danmark i det sydlige Spanien?

Jamen, kunne man ikke næsten have skrevet manuskiftet på forhånd?

Jo, Spanien på bolden det meste af tiden, mens Danmark hurtigt krøb i overlevelsesmode i fem-mandsbagkæden og levede af nålestiksoperationer – og selvfølgelig en spansk sejr.

IKKE NOGET overraskende, men det så immervæk længe ud til, at Danmark kunne liste afsted med et uafgjort resultat, der havde været mere end tilfredstillende. Så effektive var de boldtrillende spaniere nemlig heller ikke.

Sådan skulle det ikke være, da Zubimendi tordnede kuglen i kassen på en helflugter i det 79. minut – og hér har vi måske det i kampen, der bør være debatemnet, når nederlagets eftertanke rammer. 

Fordi: Herfra set er det et klokkeklart drop af Kasper Schmeichel! Ja, Pierre Emile Højbjerg retter skuddet af, men det sker så langt ude, og Schmeichel kan derefter følge boldens  bane hele vejen, men ender med at se temmelig klodset ud, da bolden glider gennem hænderne på ham. 

JA, SCHMEICHEL havde faktisk gang i endnu en god kamp med redninger på afslutninger fra supertalentet Lamine Yamal og Alvaro Morata – og når målmænd laver fejl, så koster de dyrt. Sådan er gamet. 

Det ændrer ikke på, at på det hér niveau, der skal den slags bolde reddes. Punktum.

OK, så kunne Victor Nelsson måske godt have fået et frispark forinden, men det ændrer jo intet på Schmeichels koks.

Foto: Alamy

DEBATTEN ER selvfølgelig den, at Danmark på bænken har Mads Hermansen, der høster den ene buket roser efter den anden i Premier League – og når vi kigger frem mod VM i 2026, så vil Kasper Schmeichel være 39 år.

Derfor: Er der en tro på, at Kasper Schmeichel bare kan beholde sit nuværende niveau eller vil det falde? Og omvendt med Mads Hermansen. Vil han ikke blot blive bedre, når han uge efter uge bliver matchet i verdens stærkeste liga? Jo for faen.

JEG ER RET sikker på, at Mads Hermansen lige nu er en bedre målmand end Kasper Schmeichel. Ikke med samme rutine eller position i landsholdshierarkiet, men hvad skal vægte højest? Jamen, det skal evnerne mellem stængerne – og der virker Mads Hermansen skarpere.

SKER DET? Næppe. Lars Knudsen kunne have skiftet, men Schmeichel er åbenbart urørlig i kassen. Faren er den helt klare, at skiftet ikke bliver foretaget i tide inden VM-slutrunden i USA, Canada og Mexico – og den opgave ligger klar til en kommende permanent landstræner.

HVAD ELLERS fra en fuldstændig fortjent spansk sejr.

  • Danmark havde vanvittigt svært ved at spille sig ud fra forsvarszonen. Fejl på fejl.
  • Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand knoklede, men havde også store problemer på bolden.
  • Alexander Bah bliver ofte for bange for at fuldføre sine løb. Der skal kommer mere offensivt derfra.

NU ER DET ingen katastrofe, at tabe på udebane til Spanien. Langt fra – og Danmark viste specielt i første halvleg, at organisationen er et varemærke for Danmark, så ingen grund til at hænge alt for voldsomt med hovederne, selvom det var absolut minimalt, hvad Danmark formåede at skabe offensivt.

VEJEN ER stadig pivåben for at godt resultat i Nations League, men så skal man selvfølgelig ikke lukke mål ind som det Spanien fik scoret.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Voldsomme rygter i udlandet

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Dansk dommer får ros stor ros

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Randers FC – FC Midtjylland

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Går i kødet på Rasmus Højlund

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Stor Brøndby-stjerne skadet

To direktører færdige i Superliga-klub

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

AGF – Sønderjyske

– Fuldstændig svigtet

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vejle Boldklub – FC København

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Skidt nyt til Brian Riemer?

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

– Cooper skyder på Schmedes

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

En kold spand vand direkte i hovedet!

Landstræner hylder OB-komet

Valgte Manchester United over Real Madrid

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

FC Fredericia – Viborg FF

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’