VI FIK HVERKEN ‘Miraklet i Murcia’ eller ligefrem ‘Mareridtet i Murcia’, hvis vi lige skal blive i overskriftssmedenes værksted.
Men hvad fik vi så, da de spanske europamestre tog imod Danmark i det sydlige Spanien?
Jamen, kunne man ikke næsten have skrevet manuskiftet på forhånd?
Jo, Spanien på bolden det meste af tiden, mens Danmark hurtigt krøb i overlevelsesmode i fem-mandsbagkæden og levede af nålestiksoperationer – og selvfølgelig en spansk sejr.
IKKE NOGET overraskende, men det så immervæk længe ud til, at Danmark kunne liste afsted med et uafgjort resultat, der havde været mere end tilfredstillende. Så effektive var de boldtrillende spaniere nemlig heller ikke.
Sådan skulle det ikke være, da Zubimendi tordnede kuglen i kassen på en helflugter i det 79. minut – og hér har vi måske det i kampen, der bør være debatemnet, når nederlagets eftertanke rammer.
Fordi: Herfra set er det et klokkeklart drop af Kasper Schmeichel! Ja, Pierre Emile Højbjerg retter skuddet af, men det sker så langt ude, og Schmeichel kan derefter følge boldens bane hele vejen, men ender med at se temmelig klodset ud, da bolden glider gennem hænderne på ham.
JA, SCHMEICHEL havde faktisk gang i endnu en god kamp med redninger på afslutninger fra supertalentet Lamine Yamal og Alvaro Morata – og når målmænd laver fejl, så koster de dyrt. Sådan er gamet.
Det ændrer ikke på, at på det hér niveau, der skal den slags bolde reddes. Punktum.
OK, så kunne Victor Nelsson måske godt have fået et frispark forinden, men det ændrer jo intet på Schmeichels koks.
DEBATTEN ER selvfølgelig den, at Danmark på bænken har Mads Hermansen, der høster den ene buket roser efter den anden i Premier League – og når vi kigger frem mod VM i 2026, så vil Kasper Schmeichel være 39 år.
Derfor: Er der en tro på, at Kasper Schmeichel bare kan beholde sit nuværende niveau eller vil det falde? Og omvendt med Mads Hermansen. Vil han ikke blot blive bedre, når han uge efter uge bliver matchet i verdens stærkeste liga? Jo for faen.
JEG ER RET sikker på, at Mads Hermansen lige nu er en bedre målmand end Kasper Schmeichel. Ikke med samme rutine eller position i landsholdshierarkiet, men hvad skal vægte højest? Jamen, det skal evnerne mellem stængerne – og der virker Mads Hermansen skarpere.
SKER DET? Næppe. Lars Knudsen kunne have skiftet, men Schmeichel er åbenbart urørlig i kassen. Faren er den helt klare, at skiftet ikke bliver foretaget i tide inden VM-slutrunden i USA, Canada og Mexico – og den opgave ligger klar til en kommende permanent landstræner.
HVAD ELLERS fra en fuldstændig fortjent spansk sejr.
- Danmark havde vanvittigt svært ved at spille sig ud fra forsvarszonen. Fejl på fejl.
- Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand knoklede, men havde også store problemer på bolden.
- Alexander Bah bliver ofte for bange for at fuldføre sine løb. Der skal kommer mere offensivt derfra.
NU ER DET ingen katastrofe, at tabe på udebane til Spanien. Langt fra – og Danmark viste specielt i første halvleg, at organisationen er et varemærke for Danmark, så ingen grund til at hænge alt for voldsomt med hovederne, selvom det var absolut minimalt, hvad Danmark formåede at skabe offensivt.
VEJEN ER stadig pivåben for at godt resultat i Nations League, men så skal man selvfølgelig ikke lukke mål ind som det Spanien fik scoret.
LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Joakim Mæhle åbner op
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Sendt hjem fra FC København-træning
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
Her begynder næste sæson i Superligaen
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
– Det er et møghold!
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
INTERVIEW