VI FIK HVERKEN ‘Miraklet i Murcia’ eller ligefrem ‘Mareridtet i Murcia’, hvis vi lige skal blive i overskriftssmedenes værksted.
Men hvad fik vi så, da de spanske europamestre tog imod Danmark i det sydlige Spanien?
Jamen, kunne man ikke næsten have skrevet manuskiftet på forhånd?
Jo, Spanien på bolden det meste af tiden, mens Danmark hurtigt krøb i overlevelsesmode i fem-mandsbagkæden og levede af nålestiksoperationer – og selvfølgelig en spansk sejr.
IKKE NOGET overraskende, men det så immervæk længe ud til, at Danmark kunne liste afsted med et uafgjort resultat, der havde været mere end tilfredstillende. Så effektive var de boldtrillende spaniere nemlig heller ikke.
Sådan skulle det ikke være, da Zubimendi tordnede kuglen i kassen på en helflugter i det 79. minut – og hér har vi måske det i kampen, der bør være debatemnet, når nederlagets eftertanke rammer.
Fordi: Herfra set er det et klokkeklart drop af Kasper Schmeichel! Ja, Pierre Emile Højbjerg retter skuddet af, men det sker så langt ude, og Schmeichel kan derefter følge boldens bane hele vejen, men ender med at se temmelig klodset ud, da bolden glider gennem hænderne på ham.
JA, SCHMEICHEL havde faktisk gang i endnu en god kamp med redninger på afslutninger fra supertalentet Lamine Yamal og Alvaro Morata – og når målmænd laver fejl, så koster de dyrt. Sådan er gamet.
Det ændrer ikke på, at på det hér niveau, der skal den slags bolde reddes. Punktum.
OK, så kunne Victor Nelsson måske godt have fået et frispark forinden, men det ændrer jo intet på Schmeichels koks.
DEBATTEN ER selvfølgelig den, at Danmark på bænken har Mads Hermansen, der høster den ene buket roser efter den anden i Premier League – og når vi kigger frem mod VM i 2026, så vil Kasper Schmeichel være 39 år.
Derfor: Er der en tro på, at Kasper Schmeichel bare kan beholde sit nuværende niveau eller vil det falde? Og omvendt med Mads Hermansen. Vil han ikke blot blive bedre, når han uge efter uge bliver matchet i verdens stærkeste liga? Jo for faen.
JEG ER RET sikker på, at Mads Hermansen lige nu er en bedre målmand end Kasper Schmeichel. Ikke med samme rutine eller position i landsholdshierarkiet, men hvad skal vægte højest? Jamen, det skal evnerne mellem stængerne – og der virker Mads Hermansen skarpere.
SKER DET? Næppe. Lars Knudsen kunne have skiftet, men Schmeichel er åbenbart urørlig i kassen. Faren er den helt klare, at skiftet ikke bliver foretaget i tide inden VM-slutrunden i USA, Canada og Mexico – og den opgave ligger klar til en kommende permanent landstræner.
HVAD ELLERS fra en fuldstændig fortjent spansk sejr.
- Danmark havde vanvittigt svært ved at spille sig ud fra forsvarszonen. Fejl på fejl.
- Pierre-Emile Højbjerg og Morten Hjulmand knoklede, men havde også store problemer på bolden.
- Alexander Bah bliver ofte for bange for at fuldføre sine løb. Der skal kommer mere offensivt derfra.
NU ER DET ingen katastrofe, at tabe på udebane til Spanien. Langt fra – og Danmark viste specielt i første halvleg, at organisationen er et varemærke for Danmark, så ingen grund til at hænge alt for voldsomt med hovederne, selvom det var absolut minimalt, hvad Danmark formåede at skabe offensivt.
VEJEN ER stadig pivåben for at godt resultat i Nations League, men så skal man selvfølgelig ikke lukke mål ind som det Spanien fik scoret.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
Klar tale: Han bør fyres nu
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år