TYSKLAND ER – langt om længe – leveringsdygtig i Leopard-kampvogne, men har i en rum tid været det i danske landsholdsmålmand.
Hér skal det dog ikke handle om de tonstunge bæltekøretøjer, men de handskebeklædte torwart’er, der huserer i Bundesligaen.
To af de mest markante har heldigvis dansk pas, har netop været til VM i Qatar for de rød-hvide – og lørdag tørner Oliver Christensens Hertha Berlin sammen med Frederik Rønnows Union Berlin på det smukke Olympia Stadion i det store Berlin-brag.
BEGGE ER førstevalg mellem stængerne, og udover det fantastiske i, at både Frederik Rønnow og Oliver Christensen har gjort det storslået i denne sæson, så dukker et andet spørgsmål også op: Hvor længe holder Kasper Schmeichel – og hvem skal afløse ham som landsholdets førstekeeper?
Landsholdets sidste skanse er fylder 37 år i november i år – og vil altså være tættere på de 38 vintre, når EM i Tyskland sparkes i gang i sommeren 2024.
DET ER TRODS alt en sjat på trods af alt den rutine og lederskab, det nu engang giver, og jeg tror, det må være fair at sige, at Schmeichel hverken bliver hurtigere, mere smidig eller bedre med bolden, som årene går.
Tilværelsen i franske Nice har heller ikke været uden knaster for målmanden med de mange afsindigt vigtige redninger for Danmark
VM var ingen katastrofe for Kasper Schmeichel, selvom man stadig sidder med fornemmelsen af, at en yngre udgave ikke havde ladet Kylian Mbappe score til 2-1 snublende tæt under mål i puljekampen mod Frankrig.
SELVFØLGELIG VIL en altid ultra-ærgerrig Kasper Schmeichel ikke lade sig skubbe ud af kassen frivilligt, men Kasper Hjulmand skylder alligevel sig selv at give det en tanke.
Det er hans ansvar og den formentlig sværeste del af jobbet – at sige stop for trofaste og værdifulde spillere i tide. Inden de bliver en belastning og ikke en gevinst.
Et ganske naturligt skifte vil jo være, når EM-kvalifikationen tager fart hér i foråret. Det vil give en ny førstekeeper muligheden for at spille sig helt på plads inde EM-slutrunden næste år.
Risikabelt? Næh, ikke set herfra. Frederik Rønnow – og ja, han er det oplagte valg – er kun blevet overgået af Yann Sommer som bedste målmand i Bundesligaen i denne sæson, hvor han har været en nøglefigur i Union Berlins sensationelle placering som nummer to i den bedste tyske række.
Der ligger man ikke uden en fremragende sidste skanse.
I spillet med fødderne – som den moderne målmand skal kunne – er Rønnow bedre end Schmeichel. Tilmed har den tidligere Brøndby-keeper lagt yderligere på netop det felt i denne sæson i Bundesligaen, hvilket kan give landsholdet en ekstra dimension.
EN JOKER I målmandshierarkiet er Brøndbys Mads Hermansen, der også meget vel kunne havne i Bundesligaen som det næste naturlige skidt ud af Superligaen.
Både Mads Hermansen og Oliver Christensen er store talenter, men må i første omgang slå sig til tåls med, at Rønnow er førsteudfordrer til Schmeichel – med mindre Hjulmand holder fast i Kasper Schmeichel og derefter springer Frederik Rønnow over i tronfølgen.
Under alle omstændigheder er der god grund for Kasper Hjulmand – og alle os andre – at have øjnene rettet mod Berliner-derbyet på lørdag, for landsholdets målmandsskifte kan blive et lige så varmt emne som Leopard-kampvognene…
LEANDERS DOM Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
AVIS
Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT
‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
– Det var en skuffelse
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
EKSKLUSIVT
Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Her kan du se FC København mod Viborg FF
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Thomas Frank fyret
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
Dårligste statistik i Tottenhams historie
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE