DET KAN GODT være, at Danmark fik skudt et par huller i den schweiziske alpeost, men når de rød-hvide selv holder åbent hus i den anden ende, så er det svært at vinde sådan en fodboldkamp.
2-2 på udebane mod Schweiz er ganske solidt og absolut et brugbart resultat i Nations League, så ingen katastrofe eller krise.
Det er et resultat, som fungerende landstræner Lars Knudsen kan være godt tilfreds med. Spanien løber naturligvis med gruppesejren, mens Danmark ligger lunt og i hvert fald et godt stykke fra den direkte nedrykningsplads.
SÅ LANGT SÅ godt, men hverdagen har da også indfundet sig på det danske landshold efter drømmestarten med to sejre i Parken over Serbien og netop Schweiz.
Jamen, det er da absolut godkendt at tabe ude til Spanien og få uafgjort mod Schweiz, men ingen af kampene var ligefrem seksstjernet fodbold fra danskerne.
MOD SPANIEN var det en stærk defensiv, der holdt Danmark inde i kampen, mens samme defensiv var totalt usikker mod Schweiz, der kunne og burde være løbet med alle tre point, selvom de absolut også havde et forsvar, der var til at udfordre.
I STEDET ER der så grund til at glæde sig over en figur, der ellers har været til diskussion gennem en længere periode, nemlig Christian Eriksen.
Altså, hans assist til Gustav Isaksen var jo decideret verdensklasse! Så hurtigt opfanget, så elegant eksekveret et chip frem mod Isaksen – og heldigvis betalte den tidlligere FCM-profil tilbage med et mål.
I SIDSTE DEL af anden halvleg blev den danske kreatør flyttet længere frem på banen – og det pynter gevaldigt på hans spil. Ja, han laver sine fejl, knokler ikke ligefrem defensivt, presser måske lidt halvhjertet, men han er stadig fremragende i de små rum og hans fodbold-intelligens er fortsat tårnhøj.
EN TYPE som Christian Eriksen vil altid være under lup. Stort navn, kæmpe stjerne – og endnu større forventninger til ham. Det vil ikke være altid, at han kan leve op til de ting, men når man kan sætte et mål og en assist på kontoen i en kamp som den mod Schweiz, så er det fuldstændig rimeligt, at Eriksen stadig er en af de første på holdkortet.
DEFENSIVT SÅ er Danmark ramt af en del skader – og specielt Joachim Andersen og Andreas Christensen er voldsomt savnet. Hverken Victor Nelsson eller Rasmus Nissen Kristensen når i nærheden af deres niveau.
I øvrigt forfriskende at se en Gustav Isaksen levere på landsholdet, selvom man sagtens kunne have set ham i nogle flere minutter. Med Isaksens fart – og Eriksen til at slå de dybe bolde til ham, så var det et stærkt våben mod en langsom schweizisk bagkæde.
NÅ, DET NÆSTE vi venter på, når vi taler landshold er naturligvis, at DBU får landet en permanent landstræner. Næste landsholdstermin falder i november, så det kunne jo være et passende tidspunkt, at få præsenteret en permanent dansk landstræner, der i god tid inden VM-kvalifikationen kan arbejde med holdet.
Sæt i gang, DBU!
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Superliga-profil får trænerlicens
Vil bygge statue af Messi
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
Pernille Harder med perlemål
Kæmpestjerne angrer
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
TOPNYHED