Eriksen? Jo, han er sgu’ noget særligt

- Hverdagen har indfundet sig for et dansk landshold, der defensivt kom til kort mod Schweiz, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



DET KAN GODT være, at Danmark fik skudt et par huller i den schweiziske alpeost, men når de rød-hvide selv holder åbent hus i den anden ende, så er det svært at vinde sådan en fodboldkamp.

2-2 på udebane mod Schweiz er ganske solidt og absolut et brugbart resultat i Nations League, så ingen katastrofe eller krise.

Det er et resultat, som fungerende landstræner Lars Knudsen kan være godt tilfreds med. Spanien løber naturligvis med gruppesejren, mens Danmark ligger lunt og i hvert fald et godt stykke fra den direkte nedrykningsplads.

SÅ LANGT SÅ godt, men hverdagen har da også indfundet sig på det danske landshold efter drømmestarten med to sejre i Parken over Serbien og netop Schweiz.

Jamen, det er da absolut godkendt at tabe ude til Spanien og få uafgjort mod Schweiz, men ingen af kampene var ligefrem seksstjernet fodbold fra danskerne.

MOD SPANIEN var det en stærk defensiv, der holdt Danmark inde i kampen, mens samme defensiv var totalt usikker mod Schweiz, der kunne og burde være løbet med alle tre point, selvom de absolut også havde et forsvar, der var til at udfordre.

I STEDET ER der så grund til at glæde sig over en figur, der ellers har været til diskussion gennem en længere periode, nemlig Christian Eriksen.

Altså, hans assist til Gustav Isaksen var jo decideret verdensklasse! Så hurtigt opfanget, så elegant eksekveret et chip frem mod Isaksen – og heldigvis betalte den tidlligere FCM-profil tilbage med et mål.

Foto: Alamy

I SIDSTE DEL af anden halvleg blev den danske kreatør flyttet længere frem på banen – og det pynter gevaldigt på hans spil. Ja, han laver sine fejl, knokler ikke ligefrem defensivt, presser måske lidt halvhjertet, men han er stadig fremragende i de små rum og hans fodbold-intelligens er fortsat tårnhøj.

EN TYPE som Christian Eriksen vil altid være under lup. Stort navn, kæmpe stjerne – og endnu større forventninger til ham. Det vil ikke være altid, at han kan leve op til de ting, men når man kan sætte et mål og en assist på kontoen i en kamp som den mod Schweiz, så er det fuldstændig rimeligt, at Eriksen stadig er en af de første på holdkortet.

DEFENSIVT SÅ er Danmark ramt af en del skader – og specielt Joachim Andersen og Andreas Christensen er voldsomt savnet. Hverken Victor Nelsson eller Rasmus Nissen Kristensen når i nærheden af deres niveau.

I øvrigt forfriskende at se en Gustav Isaksen levere på landsholdet, selvom man sagtens kunne have set ham i nogle flere minutter. Med Isaksens fart – og Eriksen til at slå de dybe bolde til ham, så var det et stærkt våben mod en langsom schweizisk bagkæde.

NÅ, DET NÆSTE vi venter på, når vi taler landshold er naturligvis, at DBU får landet en permanent landstræner. Næste landsholdstermin falder i november, så det kunne jo være et passende tidspunkt, at få præsenteret en permanent dansk landstræner, der i god tid inden VM-kvalifikationen kan arbejde med holdet.

Sæt i gang, DBU!





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København jagter Neestrup-erstatning

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Brøndby-handel er kollapset

Danmark – Nordmakedonien

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Nu flytter anfører til Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Hvem holder partilederne med i fodbold?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Riemer melder stjerne klar

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

– Det er Neestrups tre største fejl

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Helt på røven over Victor Froholdt

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg