DET KAN GODT være, at Danmark fik skudt et par huller i den schweiziske alpeost, men når de rød-hvide selv holder åbent hus i den anden ende, så er det svært at vinde sådan en fodboldkamp.
2-2 på udebane mod Schweiz er ganske solidt og absolut et brugbart resultat i Nations League, så ingen katastrofe eller krise.
Det er et resultat, som fungerende landstræner Lars Knudsen kan være godt tilfreds med. Spanien løber naturligvis med gruppesejren, mens Danmark ligger lunt og i hvert fald et godt stykke fra den direkte nedrykningsplads.
SÅ LANGT SÅ godt, men hverdagen har da også indfundet sig på det danske landshold efter drømmestarten med to sejre i Parken over Serbien og netop Schweiz.
Jamen, det er da absolut godkendt at tabe ude til Spanien og få uafgjort mod Schweiz, men ingen af kampene var ligefrem seksstjernet fodbold fra danskerne.
MOD SPANIEN var det en stærk defensiv, der holdt Danmark inde i kampen, mens samme defensiv var totalt usikker mod Schweiz, der kunne og burde være løbet med alle tre point, selvom de absolut også havde et forsvar, der var til at udfordre.
I STEDET ER der så grund til at glæde sig over en figur, der ellers har været til diskussion gennem en længere periode, nemlig Christian Eriksen.
Altså, hans assist til Gustav Isaksen var jo decideret verdensklasse! Så hurtigt opfanget, så elegant eksekveret et chip frem mod Isaksen – og heldigvis betalte den tidlligere FCM-profil tilbage med et mål.
I SIDSTE DEL af anden halvleg blev den danske kreatør flyttet længere frem på banen – og det pynter gevaldigt på hans spil. Ja, han laver sine fejl, knokler ikke ligefrem defensivt, presser måske lidt halvhjertet, men han er stadig fremragende i de små rum og hans fodbold-intelligens er fortsat tårnhøj.
EN TYPE som Christian Eriksen vil altid være under lup. Stort navn, kæmpe stjerne – og endnu større forventninger til ham. Det vil ikke være altid, at han kan leve op til de ting, men når man kan sætte et mål og en assist på kontoen i en kamp som den mod Schweiz, så er det fuldstændig rimeligt, at Eriksen stadig er en af de første på holdkortet.
DEFENSIVT SÅ er Danmark ramt af en del skader – og specielt Joachim Andersen og Andreas Christensen er voldsomt savnet. Hverken Victor Nelsson eller Rasmus Nissen Kristensen når i nærheden af deres niveau.
I øvrigt forfriskende at se en Gustav Isaksen levere på landsholdet, selvom man sagtens kunne have set ham i nogle flere minutter. Med Isaksens fart – og Eriksen til at slå de dybe bolde til ham, så var det et stærkt våben mod en langsom schweizisk bagkæde.
NÅ, DET NÆSTE vi venter på, når vi taler landshold er naturligvis, at DBU får landet en permanent landstræner. Næste landsholdstermin falder i november, så det kunne jo være et passende tidspunkt, at få præsenteret en permanent dansk landstræner, der i god tid inden VM-kvalifikationen kan arbejde med holdet.
Sæt i gang, DBU!
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers