DET KAN GODT være, at Danmark fik skudt et par huller i den schweiziske alpeost, men når de rød-hvide selv holder åbent hus i den anden ende, så er det svært at vinde sådan en fodboldkamp.
2-2 på udebane mod Schweiz er ganske solidt og absolut et brugbart resultat i Nations League, så ingen katastrofe eller krise.
Det er et resultat, som fungerende landstræner Lars Knudsen kan være godt tilfreds med. Spanien løber naturligvis med gruppesejren, mens Danmark ligger lunt og i hvert fald et godt stykke fra den direkte nedrykningsplads.
SÅ LANGT SÅ godt, men hverdagen har da også indfundet sig på det danske landshold efter drømmestarten med to sejre i Parken over Serbien og netop Schweiz.
Jamen, det er da absolut godkendt at tabe ude til Spanien og få uafgjort mod Schweiz, men ingen af kampene var ligefrem seksstjernet fodbold fra danskerne.
MOD SPANIEN var det en stærk defensiv, der holdt Danmark inde i kampen, mens samme defensiv var totalt usikker mod Schweiz, der kunne og burde være løbet med alle tre point, selvom de absolut også havde et forsvar, der var til at udfordre.
I STEDET ER der så grund til at glæde sig over en figur, der ellers har været til diskussion gennem en længere periode, nemlig Christian Eriksen.
Altså, hans assist til Gustav Isaksen var jo decideret verdensklasse! Så hurtigt opfanget, så elegant eksekveret et chip frem mod Isaksen – og heldigvis betalte den tidlligere FCM-profil tilbage med et mål.
I SIDSTE DEL af anden halvleg blev den danske kreatør flyttet længere frem på banen – og det pynter gevaldigt på hans spil. Ja, han laver sine fejl, knokler ikke ligefrem defensivt, presser måske lidt halvhjertet, men han er stadig fremragende i de små rum og hans fodbold-intelligens er fortsat tårnhøj.
EN TYPE som Christian Eriksen vil altid være under lup. Stort navn, kæmpe stjerne – og endnu større forventninger til ham. Det vil ikke være altid, at han kan leve op til de ting, men når man kan sætte et mål og en assist på kontoen i en kamp som den mod Schweiz, så er det fuldstændig rimeligt, at Eriksen stadig er en af de første på holdkortet.
DEFENSIVT SÅ er Danmark ramt af en del skader – og specielt Joachim Andersen og Andreas Christensen er voldsomt savnet. Hverken Victor Nelsson eller Rasmus Nissen Kristensen når i nærheden af deres niveau.
I øvrigt forfriskende at se en Gustav Isaksen levere på landsholdet, selvom man sagtens kunne have set ham i nogle flere minutter. Med Isaksens fart – og Eriksen til at slå de dybe bolde til ham, så var det et stærkt våben mod en langsom schweizisk bagkæde.
NÅ, DET NÆSTE vi venter på, når vi taler landshold er naturligvis, at DBU får landet en permanent landstræner. Næste landsholdstermin falder i november, så det kunne jo være et passende tidspunkt, at få præsenteret en permanent dansk landstræner, der i god tid inden VM-kvalifikationen kan arbejde med holdet.
Sæt i gang, DBU!
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Verdensstjerner optræder til historisk VM-show
PSG er fransk mester for femte sæson i træk
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
MEDIE