SÅ FIK BÅDE Kasper Hjulmand og DBU-direktør Peter Møller da lige klasket et 17-tommer søm ned gennem spekulationerne om landstrænerens fremtid. Den ligger de næste fire år som cheftræner for det danske landshold.
Det er med andre ord to år længere end den kontrakt, der ellers udløb efter EM i Tyskland i 2024, så slutdatoen nu er efter VM i USA, Mexico og Canada i 2026.
Man jo ikke lade være med at få den tanke, at netop VM-fiaskoen i Qatar skal vaskes af med en noget mere solid og stolt præstation med Hjulmands signatur. For uanset, hvor populær og hvor blændende Danmark spillede under EM i 2021, så vil Hjulmand for altid være forbundet med den historisk elendige indsats i ørkenstaten.
JEG ER fuldstændig overbevist om, at det har spillet ind i Hjulmands overvejelser. Der er uafsluttede ‘business’. For DBU, for Hjulmand, for landsholdet, der inden VM i 2022 ikke havde stået så stærkt i befolkningens øjne som i de glade midtfirsere – og en lille periode i 1992.
Det var også Kasper Hjulmands bedrift, og nu har han så fået og taget to år mere til at efterlade et dansk hold i en bedre tilstand end det vi så under VM i Qatar og i det sensationelle nederlag nederlag i Kasakhstan.
SELVOM KASPER Hjulmand gjorde livet svært for sig selv ved at sætte sig op på en ganske høj hest, når det kom til kommunikation, åbenhed og rummelighed, så synes jeg stadig, at han er den rigtige mand til jobbet.
Ja, faldet fra tinderne – også i forhold til kritik af Qatar, FIFA og alt mulig andet – var ganske voldsomt, så det er ikke bare spillemæssigt, at Kasper Hjulmand skal have genrejst landsholdet inden EM i 2024 – og altså nu VM i 2026.
MAN KAN SAGTENS indvende, at det da er kugleskørt af DBU at belønne manden bag en af de største danske slutrundefiaskoer gennem tiderne med en ny kontrakt. Hvorfor ikke vente til EM i 2024 var overstået?
Svaret er selvfølgelig at få mulige bejlere til Hjulmand til at holde sig på afstand.
For der er jo også et andet scenarie: Hvad nu hvis Danmark endnu engang gør en elendig indsats til en slutrunde, så hænger DBU på en lang og dyr kontrakt. Ja, man kan selvfølgelig bryde alle hidtidige traditioner og sparke Hjulmand ud, men alle, der har beskæftiget sig lidt med DBU ved, at det næppe kommer til at ske.
Derfor har DBU også malet sig op i et Hjulmand-hjørne, og håber selvfølgelig på, at han får vendt skibet.
MAN KAN SÅ heller ikke lade være med at tænke på, om ikke Kasper Hjulmand har fået flettet en escape-klausul ind, hvis en storklub som eksempelvis Ajax skulle udvise mere end almindelig interesse. Det tænker jeg.
Lige nu må det i hvertfald være et rendyrket revanche-motiv og potentialet i holdet, der driver Kasper Hjulmand til en længere kontrakt. Han er sportsmand, konkurrence-mennesker – og forfængelig. Så selvfølgelig vil han gerne signalere, at han er klar til få det danske landshold til at skinne igen.
Både på- og udenfor banen.
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Stor ros til FC Midtjylland
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
Revser Dorgu: Bliver erstattet
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
MEDIE
I spil til stort job
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
– Det er lidt kaotisk
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr