VIL DU SPILDE 35 minutter og 22 sekunder af dit liv, så lyt til Pione Sistos podcast!
Inside By Sisto er nemlig 2122 sekunder af dit liv, du aldrig vil få igen. En podcast fyldt med så mange floskler, uforståeligt nonsens og ukonkret snik-snak, at man snildt kunne fylde Herning Messecenter med al den varme luft.
Nu har Pione Sisto og hans sidekick Frederik Kjærulf kun leveret første del af dette udstyrsstykke af ligegyldigheder, så vi venter jo i spænding på, om der rent faktisk kommer noget indhold i del to. Nu annoncerede Pione Sisto jo også en dokumentar for to år siden, som vi ikke har set skyggen af, så deeet…
NÅ, TILBAGE STÅR en byge af spørgsmål. Selvfølgelig meget konkrete som: Hvorfor har du solbriller på indenfor?, hvorfor taler du om dig selv i tredje person?, hvorfor er der sætninger som ‘Det er ikke første gang, Pione oplever det her?”, hvorfor siger studieværten ‘vi’, når han taler til Sisto?
Men mest af alt bare HVORFOR, Pione?
Hvad er det for et budskab, der skal sendes til den undrende omverden – og formentlig også ledelsen i FCM? Ja, umiddelbart er det vel, at verden ikke forstår Pione Sisto, at Pione Sisto har svarene, men den slags udsagn skal jo bakkes op af konkrete eksempler, og de kommer aldrig.
NU HAR SISTO heller ikke gjort sig nogen specielt stor tjeneste ved at lave programmet med sin homie, for nok synes de sikkert, at det er vildt fedt at kunne meddele sig uden de store skurke fra pressen – der heller ikke forstår Pione Sisto – men ganske banal spørgeteknik havde hjulpet programmet gevaldigt.
Pione Sisto kom aldrig med den bredside mod FCM, der måske var lagt i kakkelovnen til, men han ved jo godt, hvor lønchecken trods alt kommer fra.
Kommunikationsmæssigt kan FCM jo bare læne sig tilbage og se Pione Sisto grave sin egen grav dybere og dybere med dette trafikuheld af en podcast.
DER ER EN STOR del af undertegnede, der egentlig synes, det er synd for Pione Sisto. Han virker sgu’ ganske enkelt, som om han har tabt småkagerne og er ude, hvor han ikke kan bunde.
At vi har at gøre med en egentlig sød fyr, der er blevet elendigt rådgivet og heller ikke selv har formået at forvalte både op- og nedture.
Selvfølgelig burde det være udenfor enhver diskussion, at han var blandt de 23 bedste spillere i FCM. Talentet er ubestrideligt, der sidder nogle ualmindeligt gode fødder på den lille dribler, og på topniveau er han klasser over stort set alle andre Superligaspillere.
Men det skal jo bevises. Til træning, til kamp, i attituden, viljen.
DET HAR PIONE Sisto bare ikke formået, og min bedste vurdering lige her og nu er, at vi desværre aldrig kommer til at se Pione Sisto som topspiller igen.
Selverkendelsen er for lille, egoet for stort og ønsket om at indordne sig er åbenbart forsvundet i selvoptagethed.
Jeg håber virkelig, at jeg tager fejl, for jeg ville elske at se Sisto krølle sin direkte modstander med lynhyrtige driblinger.
SELVFØLGELIG LIGGER Sistos fremtid ikke i FCM, men hvem tør binde an med en mand, der ganske vist har et ubestrideligt talent, men hvor risikoen for endnu en nedsmeltning lurer konstant?
Pione Sisto har mest af alt brug for hjælp, og den erkendelse hjælper en attitude-podcast uden modspil som Inside By Sisto ikke på.
Læs også: Så stor er Yann Bissecks frikøbsklausul i AGF
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
‘De har grinet deres røv i laser’
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Mathias Zanka går viralt
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT
