VIL DU SPILDE 35 minutter og 22 sekunder af dit liv, så lyt til Pione Sistos podcast!
Inside By Sisto er nemlig 2122 sekunder af dit liv, du aldrig vil få igen. En podcast fyldt med så mange floskler, uforståeligt nonsens og ukonkret snik-snak, at man snildt kunne fylde Herning Messecenter med al den varme luft.
Nu har Pione Sisto og hans sidekick Frederik Kjærulf kun leveret første del af dette udstyrsstykke af ligegyldigheder, så vi venter jo i spænding på, om der rent faktisk kommer noget indhold i del to. Nu annoncerede Pione Sisto jo også en dokumentar for to år siden, som vi ikke har set skyggen af, så deeet…
NÅ, TILBAGE STÅR en byge af spørgsmål. Selvfølgelig meget konkrete som: Hvorfor har du solbriller på indenfor?, hvorfor taler du om dig selv i tredje person?, hvorfor er der sætninger som ‘Det er ikke første gang, Pione oplever det her?”, hvorfor siger studieværten ‘vi’, når han taler til Sisto?
Men mest af alt bare HVORFOR, Pione?
Hvad er det for et budskab, der skal sendes til den undrende omverden – og formentlig også ledelsen i FCM? Ja, umiddelbart er det vel, at verden ikke forstår Pione Sisto, at Pione Sisto har svarene, men den slags udsagn skal jo bakkes op af konkrete eksempler, og de kommer aldrig.
NU HAR SISTO heller ikke gjort sig nogen specielt stor tjeneste ved at lave programmet med sin homie, for nok synes de sikkert, at det er vildt fedt at kunne meddele sig uden de store skurke fra pressen – der heller ikke forstår Pione Sisto – men ganske banal spørgeteknik havde hjulpet programmet gevaldigt.
Pione Sisto kom aldrig med den bredside mod FCM, der måske var lagt i kakkelovnen til, men han ved jo godt, hvor lønchecken trods alt kommer fra.
Kommunikationsmæssigt kan FCM jo bare læne sig tilbage og se Pione Sisto grave sin egen grav dybere og dybere med dette trafikuheld af en podcast.
DER ER EN STOR del af undertegnede, der egentlig synes, det er synd for Pione Sisto. Han virker sgu’ ganske enkelt, som om han har tabt småkagerne og er ude, hvor han ikke kan bunde.
At vi har at gøre med en egentlig sød fyr, der er blevet elendigt rådgivet og heller ikke selv har formået at forvalte både op- og nedture.
Selvfølgelig burde det være udenfor enhver diskussion, at han var blandt de 23 bedste spillere i FCM. Talentet er ubestrideligt, der sidder nogle ualmindeligt gode fødder på den lille dribler, og på topniveau er han klasser over stort set alle andre Superligaspillere.
Men det skal jo bevises. Til træning, til kamp, i attituden, viljen.
DET HAR PIONE Sisto bare ikke formået, og min bedste vurdering lige her og nu er, at vi desværre aldrig kommer til at se Pione Sisto som topspiller igen.
Selverkendelsen er for lille, egoet for stort og ønsket om at indordne sig er åbenbart forsvundet i selvoptagethed.
Jeg håber virkelig, at jeg tager fejl, for jeg ville elske at se Sisto krølle sin direkte modstander med lynhyrtige driblinger.
SELVFØLGELIG LIGGER Sistos fremtid ikke i FCM, men hvem tør binde an med en mand, der ganske vist har et ubestrideligt talent, men hvor risikoen for endnu en nedsmeltning lurer konstant?
Pione Sisto har mest af alt brug for hjælp, og den erkendelse hjælper en attitude-podcast uden modspil som Inside By Sisto ikke på.
Læs også: Så stor er Yann Bissecks frikøbsklausul i AGF
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
‘Det er dramatisk!’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
Benhård Brian Riemer-melding
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Så blev det officielt
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
