DET BEGYNDTE MED en Olsen-Bande-tifo og endte med en regulær rusketur til Brøndby. Det store kup stod Jess Thorup for med valget af Pep Biel som forreste angriber i FCK-formationen.
Tre kasser noterede spanieren sig for i et top-underholdende og velspillet derby – og helt u-Bielsk, så var det tre mål, der ellers ville stå klassisk boksangriber på, nemlig tre bolde, der blev skubbet ind over stregen fra en meters afstand. Blandt venner og fjender. Godt opsnappet, stærkt forfulgt og skarpt eksekveret. Første hattrick i et derby nogensinde. Si si Senor Biel!
LAD OS BARE tager vinderne først. FCK spillede sæsonens indtil videre klart bedste kamp. Ja, med afstand, så var derbyet den FCK-kamp, der for alvor cementerede favoritværdigheden til mesterskabet.
Der var bid i presset og duellerne, mens specielt den offensive linje imponerede. Med giftige skift fra side til side og diagonalbolde fik de overspillet Brøndby-diamanten, der efterlod en del plads på siderne. Noget FCK’s kanter og backs selvfølgelig udnyttede i 4-1-sejren.
NU VAR DET ikke Hákon Arnar Haraldsson bedste kamp i FCK-trøjen ligesom Viktor Claesson kun sporadisk viste klassen, men samlet set, så var det FCK-offensiven, der altså også talte Mohamed Daramy og Pep Biel med god backup fra Rasmus Falk, der blev en evigt bankende hovedpine for Brøndby.
Daramy? Jamen, i glimt viste han tårnhøj klasse og et stærkt samspil med Victor Kristiansen – og det bliver med garanti endnu bedre. Der var ikke noget rust, der skulle bankes af den unge katspiller ligesom de få kampe i Ajax-trøjen ikke havde nogen synderlig indflydelse.
SÅ JESS THORUP Vågner glad op i morgen. Et er derby-sejren, der altid betyder alverden, men måske vigtige for Thorup, så kom han tættere på den ideal-opstilling, han har ledt lidt efter. Det er vel kun et spørgsmål om Carlos Zeca skal afløse Lukas Lerager. Noget af et luksusproblem.
Den slags har Niels Frederiksen ikke mange af – hvis nogen…
BRØNDBY BLEV hakket i småstykker – og havde helt seriøst ikke en chance i en ulige kamp. Ja, et af mindst spændende derbyer de sidste mange år.
Tre point i fire kampe I Superligaen er selvfølgelig problematisk, men måske endnu mere, at kvaliteten ikke ligner et sikkert top-seks-bud.
- Forsvaret virkede slet ikke afstemt mod FCK, spillerne lå langt fra deres direkte modstander. Skal vi ikke bare sige, at Andreas Maxsø er savnet, men defensiven sejlede rundt.
- Nu kiksede transferen af Sebastian Andersson, men hvor de dog mangler den type. En opspilsstation, en spiller, der kan modtage bolden med ryggen til målet – og som har noget tilstedeværelse i boksen. Alt det Brøndby mangler lige nu.
- Hvem dirigerer egentlig det offensive spil hos Brøndby. Anis Ben Slimane prøver efter bedste evne – og gjorde det godt i anden halvleg mod Basel – men der er for langt mellem snapsene.
SELVFØLGELIG ER FCK’s dyrt sammensatte trup et par klasser bedre end Brøndbys, men derby-kampen udstillede nådesløst, at netop gennemprøvet kvalitet er en kæmpe mangelvare på Brøndby-mandskabet.
Det var ynkeligt – og viste et trist bundniveau for Brøndby.
Ikke mindst offensivt, hvor Brøndby ærlig talt virker som en ualmindelig blød mellemvare – og det er sgu’ ikke det man bør forvente af de blå-gule fra den københavnske vestegn.
FODBOLDDIREKTØR CARSTEN V. Jensen kan i hvertfald se frem til en uge, hvor han igen bliver ristet for ikke at have skaffet den nødvendige kvalitet – og det er ikke svært at forstå Brøndby-fansenes frustration.
Budskabet er helt klart: Få så fikset den angriber.
Spørgsmålet er bare om det er nok.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Andreas Christensen afviste Danmark

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Storklub vil hente Thomas Kristensen

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

FC Midtjylland – Viborg FF

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

OB – FC Fredericia

Vild udtalelse blusser op i Italien

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– En stor beslutning

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Chikaneret i 90 minutter

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Ikke sket i 8 år

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

– Det bliver skamredet

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen
