BRØNDBY (TIPSBLADET): Et derby skal summe af forventning og glæde. Ikke af vold, knive og kampklædte betjente.
Den var gal allerede lørdag aften, hvor Brøndby- og FCK-fans tørnede sammen i Glostrup – og blot en time inden kampstart var der krigslignende scener inde på stadion, hvor FCK-fans blev angrebet med pyro.
Jamen, det er sgu’ da fuldstændig vanvittigt – og det skal stoppe. Nu!
Det er pinligt for dansk fodbold – og det kan ganske enkelt ikke være rigtigt, at man ikke kan sende sine børn – i alle aldre – til fodbold.
JUSTISTMINISTER PETER Hummelgaard har allerede raslet med sablen. Han er træt af, at betjente kommer til skade – og måske også et heftigt ressourceforbrug – og han kan nu stille og roligt læne sig tilbage, mens voldsscenerne blot forstærker hans argumenter for at slå hårdt ned på fangrupperinger.
SKULLE HAN komme med en indstilling til, at københavner-derbys bliver uden udebanefans, jamen så er der jo ikke noget at sige til det, men det er forhåbentlig ikke dér, vi skal hen?
Inden han kommer så langt, så skal specielt Brøndby og FCK som klubber kigge sig selv dybt i øjnene og spørge sig selv, om de gør nok for at holde disse vanvittige scener væk fra fodbolden.
KAN MAN forhindre, at to fangrupperinger opsøger hinanden dagen inden kamp? Næppe, men klubberne er forbavsende tavse, når det kommer til at fordømme voldshandlinger omkring kampene.
DET TRISTE ER JO, at en lille gruppe voldsparate ballademagere tager fodbolden som gidsel. Det skal ganske enkelt stoppe og forhåbentlig tager klubberne handsken op inden justitsminister Hummelgaard finder jernhandsken frem.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE