BRØNDBY (TIPSBLADET): Et derby skal summe af forventning og glæde. Ikke af vold, knive og kampklædte betjente.
Den var gal allerede lørdag aften, hvor Brøndby- og FCK-fans tørnede sammen i Glostrup – og blot en time inden kampstart var der krigslignende scener inde på stadion, hvor FCK-fans blev angrebet med pyro.
Jamen, det er sgu’ da fuldstændig vanvittigt – og det skal stoppe. Nu!
Det er pinligt for dansk fodbold – og det kan ganske enkelt ikke være rigtigt, at man ikke kan sende sine børn – i alle aldre – til fodbold.
JUSTISTMINISTER PETER Hummelgaard har allerede raslet med sablen. Han er træt af, at betjente kommer til skade – og måske også et heftigt ressourceforbrug – og han kan nu stille og roligt læne sig tilbage, mens voldsscenerne blot forstærker hans argumenter for at slå hårdt ned på fangrupperinger.
SKULLE HAN komme med en indstilling til, at københavner-derbys bliver uden udebanefans, jamen så er der jo ikke noget at sige til det, men det er forhåbentlig ikke dér, vi skal hen?
Inden han kommer så langt, så skal specielt Brøndby og FCK som klubber kigge sig selv dybt i øjnene og spørge sig selv, om de gør nok for at holde disse vanvittige scener væk fra fodbolden.
KAN MAN forhindre, at to fangrupperinger opsøger hinanden dagen inden kamp? Næppe, men klubberne er forbavsende tavse, når det kommer til at fordømme voldshandlinger omkring kampene.
DET TRISTE ER JO, at en lille gruppe voldsparate ballademagere tager fodbolden som gidsel. Det skal ganske enkelt stoppe og forhåbentlig tager klubberne handsken op inden justitsminister Hummelgaard finder jernhandsken frem.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE