Ja, det er sgu’ da den Neestrup, vi vil se!

Jacob Neestrup tog en frisk chance, roterede voldsomt på holdet, men det gav pote og endte med en kæmpe triumf, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



TYSKLAND GÅR TIL VALG om tre dage, men den lille Bundesliga-klub Heidenheim er stemt ud… Af Conference League i hvert fald. Skarpretteren var FCK!

En kæmpe præstation af FCK, der lige fik pudset det europæiske DNA i højglans og tager endnu en runde i den mindste af de europæiske turneringer.

Godt for FCK, men bestemt også for den danske ranglisteplacering, hvor københavnerklubben altså endnu engang bidrager. Bravo!

OG HVILKET DRAMA. Serveret med højt skum på fadøllen – med en placering helt ude på stolesædet! Vanvidskamp.

ET FCK-hold, der den første time fuldstændig styrede løjerne. Havde fart i boldomgangen, kæmpe løbevillighed, aggressivitet i nærkampene og en pågåenhed, der klædte københavnerne. Det var FCK i europæisk topklasse!

Ja, ja – da Scianza, der var en evig trussel for FCK, curlede kuglen forbi muren og ind bag Ramaj i FCK-kassen i det 73. minut, lignede det unægteligt begyndelsen på enden for FCK, der var under gigantisk pres.

Men københavnerne fik reddet stormen af, og på en foræring i den forlængede spilletid kunne Huesca afgøre hele showet.

DET ER MULIGT, at det ikke er den største Bundesliga-skalp i historien, men stadig en kæmpe præstation – og første gang, at FCK tæver et tysk hold ud af en europæisk turnering. Så blæser vi på størrelsen af klubben…

Imponerende. Ikke mindst efter den første kamp i Parken, hvor FCK ikke ligefrem fik sikret sig det bedste udgangspunkt efter et nederlag i de hjemlige rammer.

DER ER DA også al mulig grund til at rose Jacob Neestrup for måden at sammensætte sit mandskab på – og angribe kampen på. Det var både med ro, men også med mod og tro på tingene.

Det vildeste er måske nok, at Jacob Neestrup nærmest ryddede bordet fra Randers-kampen og stillede med en nærmest splinterny startopstilling. Bænket var blandt andre Pantelis Hatzidiakos, Robert og Thomas Delaney, mens eksempelvis Garananga fik en sjælden chance.

Modigt, men godt set af Jacob Neestrup – og ja, det er sgu’ den udgave af FCK-træneren, vi vil se. Ikke ham, der pedantisk diskuterer, hvornår en kamp skal fløjtes af!

NÅ, FANTASTISK GODT set. I hvert fald nu, hvor det gik godt, så ligner det jo en genistreg.

Det betyder i hvert fald, at Jacob Neestrup allerede har fået brugt store dele af truppen, hvor stort set alle har været en del af succesoplevelsen i Conference League.

Det er en kæmpe sidegevinst at kunne tage med fra Tyskland i tilgift til en kommende 1/8-finale, hvor enten Chelsea eller Vitoria SC Guimaraes venter.

OM IKKE ANDET, så er triumfen og spilminutterne til så mange forskellige spillere også et trumfkort at have med inden den vitale kamp mod FCM på søndag.

For selvom europæisk succes er vigtig for FCK, så er sæsonens altoverskyggende mål stadigvæk mesterskabet.

Og så kan man ikke blive ved med at tabe til FC Midtjylland….







LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

– Han er bare ren verdensklasse!

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Storklub har taget kontakt

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Transferudmelding fra Vallys



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Henter Kamil Wilczek

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

AaB-angriber på vej til Serie A

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Gravesen med vild Neestrup-melding

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

– Han leder efter et sted at eksplodere

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Brøndby taber til MLS-hold

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Choktransfer på vej? 

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr