Ja, det er sgu’ da den Neestrup, vi vil se!

Jacob Neestrup tog en frisk chance, roterede voldsomt på holdet, men det gav pote og endte med en kæmpe triumf, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



TYSKLAND GÅR TIL VALG om tre dage, men den lille Bundesliga-klub Heidenheim er stemt ud… Af Conference League i hvert fald. Skarpretteren var FCK!

En kæmpe præstation af FCK, der lige fik pudset det europæiske DNA i højglans og tager endnu en runde i den mindste af de europæiske turneringer.

Godt for FCK, men bestemt også for den danske ranglisteplacering, hvor københavnerklubben altså endnu engang bidrager. Bravo!

OG HVILKET DRAMA. Serveret med højt skum på fadøllen – med en placering helt ude på stolesædet! Vanvidskamp.

ET FCK-hold, der den første time fuldstændig styrede løjerne. Havde fart i boldomgangen, kæmpe løbevillighed, aggressivitet i nærkampene og en pågåenhed, der klædte københavnerne. Det var FCK i europæisk topklasse!

Ja, ja – da Scianza, der var en evig trussel for FCK, curlede kuglen forbi muren og ind bag Ramaj i FCK-kassen i det 73. minut, lignede det unægteligt begyndelsen på enden for FCK, der var under gigantisk pres.

Men københavnerne fik reddet stormen af, og på en foræring i den forlængede spilletid kunne Huesca afgøre hele showet.

DET ER MULIGT, at det ikke er den største Bundesliga-skalp i historien, men stadig en kæmpe præstation – og første gang, at FCK tæver et tysk hold ud af en europæisk turnering. Så blæser vi på størrelsen af klubben…

Imponerende. Ikke mindst efter den første kamp i Parken, hvor FCK ikke ligefrem fik sikret sig det bedste udgangspunkt efter et nederlag i de hjemlige rammer.

DER ER DA også al mulig grund til at rose Jacob Neestrup for måden at sammensætte sit mandskab på – og angribe kampen på. Det var både med ro, men også med mod og tro på tingene.

Det vildeste er måske nok, at Jacob Neestrup nærmest ryddede bordet fra Randers-kampen og stillede med en nærmest splinterny startopstilling. Bænket var blandt andre Pantelis Hatzidiakos, Robert og Thomas Delaney, mens eksempelvis Garananga fik en sjælden chance.

Modigt, men godt set af Jacob Neestrup – og ja, det er sgu’ den udgave af FCK-træneren, vi vil se. Ikke ham, der pedantisk diskuterer, hvornår en kamp skal fløjtes af!

NÅ, FANTASTISK GODT set. I hvert fald nu, hvor det gik godt, så ligner det jo en genistreg.

Det betyder i hvert fald, at Jacob Neestrup allerede har fået brugt store dele af truppen, hvor stort set alle har været en del af succesoplevelsen i Conference League.

Det er en kæmpe sidegevinst at kunne tage med fra Tyskland i tilgift til en kommende 1/8-finale, hvor enten Chelsea eller Vitoria SC Guimaraes venter.

OM IKKE ANDET, så er triumfen og spilminutterne til så mange forskellige spillere også et trumfkort at have med inden den vitale kamp mod FCM på søndag.

For selvom europæisk succes er vigtig for FCK, så er sæsonens altoverskyggende mål stadigvæk mesterskabet.

Og så kan man ikke blive ved med at tabe til FC Midtjylland….





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

De er interesseret i Christian Eriksen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

De vil gerne have Jens Jønsson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Patrick Mortensen færdig i AGF