Ja, det er sgu’ da den Neestrup, vi vil se!

Jacob Neestrup tog en frisk chance, roterede voldsomt på holdet, men det gav pote og endte med en kæmpe triumf, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



TYSKLAND GÅR TIL VALG om tre dage, men den lille Bundesliga-klub Heidenheim er stemt ud… Af Conference League i hvert fald. Skarpretteren var FCK!

En kæmpe præstation af FCK, der lige fik pudset det europæiske DNA i højglans og tager endnu en runde i den mindste af de europæiske turneringer.

Godt for FCK, men bestemt også for den danske ranglisteplacering, hvor københavnerklubben altså endnu engang bidrager. Bravo!

OG HVILKET DRAMA. Serveret med højt skum på fadøllen – med en placering helt ude på stolesædet! Vanvidskamp.

ET FCK-hold, der den første time fuldstændig styrede løjerne. Havde fart i boldomgangen, kæmpe løbevillighed, aggressivitet i nærkampene og en pågåenhed, der klædte københavnerne. Det var FCK i europæisk topklasse!

Ja, ja – da Scianza, der var en evig trussel for FCK, curlede kuglen forbi muren og ind bag Ramaj i FCK-kassen i det 73. minut, lignede det unægteligt begyndelsen på enden for FCK, der var under gigantisk pres.

Men københavnerne fik reddet stormen af, og på en foræring i den forlængede spilletid kunne Huesca afgøre hele showet.

DET ER MULIGT, at det ikke er den største Bundesliga-skalp i historien, men stadig en kæmpe præstation – og første gang, at FCK tæver et tysk hold ud af en europæisk turnering. Så blæser vi på størrelsen af klubben…

Imponerende. Ikke mindst efter den første kamp i Parken, hvor FCK ikke ligefrem fik sikret sig det bedste udgangspunkt efter et nederlag i de hjemlige rammer.

DER ER DA også al mulig grund til at rose Jacob Neestrup for måden at sammensætte sit mandskab på – og angribe kampen på. Det var både med ro, men også med mod og tro på tingene.

Det vildeste er måske nok, at Jacob Neestrup nærmest ryddede bordet fra Randers-kampen og stillede med en nærmest splinterny startopstilling. Bænket var blandt andre Pantelis Hatzidiakos, Robert og Thomas Delaney, mens eksempelvis Garananga fik en sjælden chance.

Modigt, men godt set af Jacob Neestrup – og ja, det er sgu’ den udgave af FCK-træneren, vi vil se. Ikke ham, der pedantisk diskuterer, hvornår en kamp skal fløjtes af!

NÅ, FANTASTISK GODT set. I hvert fald nu, hvor det gik godt, så ligner det jo en genistreg.

Det betyder i hvert fald, at Jacob Neestrup allerede har fået brugt store dele af truppen, hvor stort set alle har været en del af succesoplevelsen i Conference League.

Det er en kæmpe sidegevinst at kunne tage med fra Tyskland i tilgift til en kommende 1/8-finale, hvor enten Chelsea eller Vitoria SC Guimaraes venter.

OM IKKE ANDET, så er triumfen og spilminutterne til så mange forskellige spillere også et trumfkort at have med inden den vitale kamp mod FCM på søndag.

For selvom europæisk succes er vigtig for FCK, så er sæsonens altoverskyggende mål stadigvæk mesterskabet.

Og så kan man ikke blive ved med at tabe til FC Midtjylland….







LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

I svime over Froholdt – får ny hæder

FCM-profil drømmer om Manchester City

De kan være færdige i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup