Ja, det er sgu’ da den Neestrup, vi vil se!

Jacob Neestrup tog en frisk chance, roterede voldsomt på holdet, men det gav pote og endte med en kæmpe triumf, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



TYSKLAND GÅR TIL VALG om tre dage, men den lille Bundesliga-klub Heidenheim er stemt ud… Af Conference League i hvert fald. Skarpretteren var FCK!

En kæmpe præstation af FCK, der lige fik pudset det europæiske DNA i højglans og tager endnu en runde i den mindste af de europæiske turneringer.

Godt for FCK, men bestemt også for den danske ranglisteplacering, hvor københavnerklubben altså endnu engang bidrager. Bravo!

OG HVILKET DRAMA. Serveret med højt skum på fadøllen – med en placering helt ude på stolesædet! Vanvidskamp.

ET FCK-hold, der den første time fuldstændig styrede løjerne. Havde fart i boldomgangen, kæmpe løbevillighed, aggressivitet i nærkampene og en pågåenhed, der klædte københavnerne. Det var FCK i europæisk topklasse!

Ja, ja – da Scianza, der var en evig trussel for FCK, curlede kuglen forbi muren og ind bag Ramaj i FCK-kassen i det 73. minut, lignede det unægteligt begyndelsen på enden for FCK, der var under gigantisk pres.

Men københavnerne fik reddet stormen af, og på en foræring i den forlængede spilletid kunne Huesca afgøre hele showet.

DET ER MULIGT, at det ikke er den største Bundesliga-skalp i historien, men stadig en kæmpe præstation – og første gang, at FCK tæver et tysk hold ud af en europæisk turnering. Så blæser vi på størrelsen af klubben…

Imponerende. Ikke mindst efter den første kamp i Parken, hvor FCK ikke ligefrem fik sikret sig det bedste udgangspunkt efter et nederlag i de hjemlige rammer.

DER ER DA også al mulig grund til at rose Jacob Neestrup for måden at sammensætte sit mandskab på – og angribe kampen på. Det var både med ro, men også med mod og tro på tingene.

Det vildeste er måske nok, at Jacob Neestrup nærmest ryddede bordet fra Randers-kampen og stillede med en nærmest splinterny startopstilling. Bænket var blandt andre Pantelis Hatzidiakos, Robert og Thomas Delaney, mens eksempelvis Garananga fik en sjælden chance.

Modigt, men godt set af Jacob Neestrup – og ja, det er sgu’ den udgave af FCK-træneren, vi vil se. Ikke ham, der pedantisk diskuterer, hvornår en kamp skal fløjtes af!

NÅ, FANTASTISK GODT set. I hvert fald nu, hvor det gik godt, så ligner det jo en genistreg.

Det betyder i hvert fald, at Jacob Neestrup allerede har fået brugt store dele af truppen, hvor stort set alle har været en del af succesoplevelsen i Conference League.

Det er en kæmpe sidegevinst at kunne tage med fra Tyskland i tilgift til en kommende 1/8-finale, hvor enten Chelsea eller Vitoria SC Guimaraes venter.

OM IKKE ANDET, så er triumfen og spilminutterne til så mange forskellige spillere også et trumfkort at have med inden den vitale kamp mod FCM på søndag.

For selvom europæisk succes er vigtig for FCK, så er sæsonens altoverskyggende mål stadigvæk mesterskabet.

Og så kan man ikke blive ved med at tabe til FC Midtjylland….





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Henter FC København-spiller

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Chelsea med historiens største PL-underskud

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Falsk transferhistorie i omløb

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Kæk Wass: Han filmede!

Kæmpe stjerne besøger København

Trænerlegende stopper

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Undskylder efter italiensk fiasko

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’