TYSKLAND GÅR TIL VALG om tre dage, men den lille Bundesliga-klub Heidenheim er stemt ud… Af Conference League i hvert fald. Skarpretteren var FCK!
En kæmpe præstation af FCK, der lige fik pudset det europæiske DNA i højglans og tager endnu en runde i den mindste af de europæiske turneringer.
Godt for FCK, men bestemt også for den danske ranglisteplacering, hvor københavnerklubben altså endnu engang bidrager. Bravo!
OG HVILKET DRAMA. Serveret med højt skum på fadøllen – med en placering helt ude på stolesædet! Vanvidskamp.
ET FCK-hold, der den første time fuldstændig styrede løjerne. Havde fart i boldomgangen, kæmpe løbevillighed, aggressivitet i nærkampene og en pågåenhed, der klædte københavnerne. Det var FCK i europæisk topklasse!
Ja, ja – da Scianza, der var en evig trussel for FCK, curlede kuglen forbi muren og ind bag Ramaj i FCK-kassen i det 73. minut, lignede det unægteligt begyndelsen på enden for FCK, der var under gigantisk pres.
Men københavnerne fik reddet stormen af, og på en foræring i den forlængede spilletid kunne Huesca afgøre hele showet.
DET ER MULIGT, at det ikke er den største Bundesliga-skalp i historien, men stadig en kæmpe præstation – og første gang, at FCK tæver et tysk hold ud af en europæisk turnering. Så blæser vi på størrelsen af klubben…
Imponerende. Ikke mindst efter den første kamp i Parken, hvor FCK ikke ligefrem fik sikret sig det bedste udgangspunkt efter et nederlag i de hjemlige rammer.
DER ER DA også al mulig grund til at rose Jacob Neestrup for måden at sammensætte sit mandskab på – og angribe kampen på. Det var både med ro, men også med mod og tro på tingene.
Det vildeste er måske nok, at Jacob Neestrup nærmest ryddede bordet fra Randers-kampen og stillede med en nærmest splinterny startopstilling. Bænket var blandt andre Pantelis Hatzidiakos, Robert og Thomas Delaney, mens eksempelvis Garananga fik en sjælden chance.
Modigt, men godt set af Jacob Neestrup – og ja, det er sgu’ den udgave af FCK-træneren, vi vil se. Ikke ham, der pedantisk diskuterer, hvornår en kamp skal fløjtes af!
NÅ, FANTASTISK GODT set. I hvert fald nu, hvor det gik godt, så ligner det jo en genistreg.
Det betyder i hvert fald, at Jacob Neestrup allerede har fået brugt store dele af truppen, hvor stort set alle har været en del af succesoplevelsen i Conference League.
Det er en kæmpe sidegevinst at kunne tage med fra Tyskland i tilgift til en kommende 1/8-finale, hvor enten Chelsea eller Vitoria SC Guimaraes venter.
OM IKKE ANDET, så er triumfen og spilminutterne til så mange forskellige spillere også et trumfkort at have med inden den vitale kamp mod FCM på søndag.
For selvom europæisk succes er vigtig for FCK, så er sæsonens altoverskyggende mål stadigvæk mesterskabet.
Og så kan man ikke blive ved med at tabe til FC Midtjylland….
LIVE
TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
INTERVIEW