Ja, det er sgu’ da den Neestrup, vi vil se!

Jacob Neestrup tog en frisk chance, roterede voldsomt på holdet, men det gav pote og endte med en kæmpe triumf, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



TYSKLAND GÅR TIL VALG om tre dage, men den lille Bundesliga-klub Heidenheim er stemt ud… Af Conference League i hvert fald. Skarpretteren var FCK!

En kæmpe præstation af FCK, der lige fik pudset det europæiske DNA i højglans og tager endnu en runde i den mindste af de europæiske turneringer.

Godt for FCK, men bestemt også for den danske ranglisteplacering, hvor københavnerklubben altså endnu engang bidrager. Bravo!

OG HVILKET DRAMA. Serveret med højt skum på fadøllen – med en placering helt ude på stolesædet! Vanvidskamp.

ET FCK-hold, der den første time fuldstændig styrede løjerne. Havde fart i boldomgangen, kæmpe løbevillighed, aggressivitet i nærkampene og en pågåenhed, der klædte københavnerne. Det var FCK i europæisk topklasse!

Ja, ja – da Scianza, der var en evig trussel for FCK, curlede kuglen forbi muren og ind bag Ramaj i FCK-kassen i det 73. minut, lignede det unægteligt begyndelsen på enden for FCK, der var under gigantisk pres.

Men københavnerne fik reddet stormen af, og på en foræring i den forlængede spilletid kunne Huesca afgøre hele showet.

DET ER MULIGT, at det ikke er den største Bundesliga-skalp i historien, men stadig en kæmpe præstation – og første gang, at FCK tæver et tysk hold ud af en europæisk turnering. Så blæser vi på størrelsen af klubben…

Imponerende. Ikke mindst efter den første kamp i Parken, hvor FCK ikke ligefrem fik sikret sig det bedste udgangspunkt efter et nederlag i de hjemlige rammer.

DER ER DA også al mulig grund til at rose Jacob Neestrup for måden at sammensætte sit mandskab på – og angribe kampen på. Det var både med ro, men også med mod og tro på tingene.

Det vildeste er måske nok, at Jacob Neestrup nærmest ryddede bordet fra Randers-kampen og stillede med en nærmest splinterny startopstilling. Bænket var blandt andre Pantelis Hatzidiakos, Robert og Thomas Delaney, mens eksempelvis Garananga fik en sjælden chance.

Modigt, men godt set af Jacob Neestrup – og ja, det er sgu’ den udgave af FCK-træneren, vi vil se. Ikke ham, der pedantisk diskuterer, hvornår en kamp skal fløjtes af!

NÅ, FANTASTISK GODT set. I hvert fald nu, hvor det gik godt, så ligner det jo en genistreg.

Det betyder i hvert fald, at Jacob Neestrup allerede har fået brugt store dele af truppen, hvor stort set alle har været en del af succesoplevelsen i Conference League.

Det er en kæmpe sidegevinst at kunne tage med fra Tyskland i tilgift til en kommende 1/8-finale, hvor enten Chelsea eller Vitoria SC Guimaraes venter.

OM IKKE ANDET, så er triumfen og spilminutterne til så mange forskellige spillere også et trumfkort at have med inden den vitale kamp mod FCM på søndag.

For selvom europæisk succes er vigtig for FCK, så er sæsonens altoverskyggende mål stadigvæk mesterskabet.

Og så kan man ikke blive ved med at tabe til FC Midtjylland….





Amin Chiakha tilbage til FCK?


Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

FCM jagter Franculino-erstatning

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

– Brøndby har min støtte

David Nielsen, den er til dig!

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Steve Cooper overrasker stort

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Scorer hvert 49. minut

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

– Det er skidt for spillernes helbred

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Deler godt FC København-nyt

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Vigtigt nyt for Brian Riemer

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Thomas Frank har fået en undskyldning

De tager over for Ivan Prelec

‘En af de største nogensinde’

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK