31.633 TILSKUERE. Det lyder unægteligt som noget, man skal til Tyskland eller England for at finde – eller måske et københavner-derby.
Tallet var dog det officielle tilskuertal til FCK-AaB i søndags. I februar og bidende kulde.
Det er voldsomt imponerende – og netop på tilskuere smadrer københavnerklubben alle andre i Superligaen.
Ligesom de i øvrigt også gør det på regnskabsfronten, hvor et overskud på 264 millioner kroner var resultatet af 2022.
2022/23-SÆSONEN HAR budt på et rekordhøjt gennemsnit for hjemmekampene på 27.096 for FCK, mens Brøndby på andenpladsen kan notere sig for et gennemsnit på 19.224.
Begge tal er et udtryk for en fremgang i forhold til 2021/22-sæsonen. 11,7 procent for FCK og 10,7 for Brøndby.
I det hele taget er der pæn fremgang at spore i hele Superligaen, men FC København ser langt om længe ud til at udnytte det potentiale, der ligger i at være en hovedstadsklub i en millionby.
PÅ BUNDLINJEN er tilskuerudviklingen også vigtig for FCK. Flere tilskuere er med til at forbedre driften – og netop en sund drift og masser af tilskuere kan være noget af det, som investorer kigger på, hvis man nu går med tanker om at købe en fodboldklub.
Noget, der virker til at være pænt oppe i tiden…
HVORFOR TALER VI så om det? Jo, udover en imponerende udvikling i gæster til den varierende underholding i Parken har koncernen bag fodboldklubben også taget et strategisk valg, der måske virker beskedent, men som kan få stor betydning.
Man har skilt fodbolddelen ud i et selvstændigt selskab. Dog med samme ledelse, men signalet er ikke til at tage fejl af.
Hvis der skulle komme en investor med lyst til at købe fodbolddelen, så skal han/hun/de ikke belemres med baderinge, pommesfrites-os, dårlige græsplæner eller kontortårne…
Det vil alt andet lige gøre et salg langt nemmere, og man vil bejle til langt flere potentielle købere.
EN SJOV DETALJE, som Morten W. Langer noterer sig i Økonomisk Ugebrev, er i øvrigt, at fodbolddelen skal leje sig ind på stadion. Som han siger, så giver det jo ingen mening, hvis ejerne er de samme, men får fodbolddelen ny ejer, så er det naturligvis den eneste rigtige løsning.
NÆH, NEJ PARKEN Sport & Entertainment er ikke officielt til salg, ligesom FC København heller ikke er det.
Der er dog næppe tvivl om, at bliver aktiekursen drevet fornuftigt op via en stærk drift og en sund udvikling, så vil to de to storaktionærer Erik Skjærbæk og Karl Peter Korsgaard Sørensen ikke betænke sig et sekund på at sælge. De er der ikke for fodbolden, men for pengene.
Netop Skjærbæk og Korsgaard Sørensen sidder tilsammen på 50,34 procent af aktionerne, har samme holdning til stort og småt – og sælger formentlig også sammen, hvis prisen er rigtig.
EN KØBER? Ja, Morten W. Langer fra Økonomisk Ugebrev peger på Lars Seier Christensen, der i forvejen ejer 22,5 procent af aktierne.
Jeg synes, det er et fremragende bud.
Hjertet er på sporten, hjernen på forretning og udvikling – og selvom han i øjeblikket tumler noget uheldigt rundt i dokumentaren på TV2 om Saxo Bank, så vil han være en skikkelse, som de fleste FCK-fans vil kunne li’.
En meget menneskelig type med lidt for meget på sidebenene, ultra afslappet tøjstil – og med en hang til et godt glas inden for rækkevidde. Ret fodbold-agtigt, ikk’?
LARS SEIER VIL formentlig også gerne slippe for Lalandia og Parken, der har vist sig mere end almindelig svær at sælge, så det er bestemt ikke utænkeligt, at han overtager hele – eller store dele af Skjærbæk og Korsgaard Sørensens portefølje.
Et salg af fodbolddelen vil også kunne få bugt med den milliardgæld i PS&E, der stadig forfølger koncernen.
FC KØBENHAVN BØR dog også være en lækkerbisken for en stribe udenlandske investorer, der kan købe sig ind i en position som den største i landet og fast deltager i Europa, hvor pengene fra 2024 får et ordentligt hug opad.
Jo, det lugter bestemt af et FCK-salg.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
