FCK til salg? Ja, selvfølgelig, hvis prisen passer

– Parken S&E har med de seneste manøvrer gjort sig klar til et salg af fodbolddelen FC København – og hvorfor ikke til Lars Seier, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



31.633 TILSKUERE. Det lyder unægteligt som noget, man skal til Tyskland eller England for at finde – eller måske et københavner-derby.
Tallet var dog det officielle tilskuertal til FCK-AaB i søndags. I februar og bidende kulde.
Det er voldsomt imponerende – og netop på tilskuere smadrer københavnerklubben alle andre i Superligaen.

Ligesom de i øvrigt også gør det på regnskabsfronten, hvor et overskud på 264 millioner kroner var resultatet af 2022.

2022/23-SÆSONEN HAR budt på et rekordhøjt gennemsnit for hjemmekampene på 27.096 for FCK, mens Brøndby på andenpladsen kan notere sig for et gennemsnit på 19.224.
Begge tal er et udtryk for en fremgang i forhold til 2021/22-sæsonen. 11,7 procent for FCK og 10,7 for Brøndby.
I det hele taget er der pæn fremgang at spore i hele Superligaen, men FC København ser langt om længe ud til at udnytte det potentiale, der ligger i at være en hovedstadsklub i en millionby.

PÅ BUNDLINJEN er tilskuerudviklingen også vigtig for FCK. Flere tilskuere er med til at forbedre driften – og netop en sund drift og masser af tilskuere kan være noget af det, som investorer kigger på, hvis man nu går med tanker om at købe en fodboldklub.
Noget, der virker til at være pænt oppe i tiden…

HVORFOR TALER VI så om det? Jo, udover en imponerende udvikling i gæster til den varierende underholding i Parken har koncernen bag fodboldklubben også taget et strategisk valg, der måske virker beskedent, men som kan få stor betydning.
Man har skilt fodbolddelen ud i et selvstændigt selskab. Dog med samme ledelse, men signalet er ikke til at tage fejl af.
Hvis der skulle komme en investor med lyst til at købe fodbolddelen, så skal han/hun/de ikke belemres med baderinge, pommesfrites-os, dårlige græsplæner eller kontortårne…
Det vil alt andet lige gøre et salg langt nemmere, og man vil bejle til langt flere potentielle købere.

EN SJOV DETALJE, som Morten W. Langer noterer sig i Økonomisk Ugebrev, er i øvrigt, at fodbolddelen skal leje sig ind på stadion. Som han siger, så giver det jo ingen mening, hvis ejerne er de samme, men får fodbolddelen ny ejer, så er det naturligvis den eneste rigtige løsning.

NÆH, NEJ PARKEN Sport & Entertainment er ikke officielt til salg, ligesom FC København heller ikke er det.
Der er dog næppe tvivl om, at bliver aktiekursen drevet fornuftigt op via en stærk drift og en sund udvikling, så vil to de to storaktionærer Erik Skjærbæk og Karl Peter Korsgaard Sørensen ikke betænke sig et sekund på at sælge. De er der ikke for fodbolden, men for pengene.
Netop Skjærbæk og Korsgaard Sørensen sidder tilsammen på 50,34 procent af aktionerne, har samme holdning til stort og småt – og sælger formentlig også sammen, hvis prisen er rigtig.

EN KØBER? Ja, Morten W. Langer fra Økonomisk Ugebrev peger på Lars Seier Christensen, der i forvejen ejer 22,5 procent af aktierne.
Jeg synes, det er et fremragende bud.
Hjertet er på sporten, hjernen på forretning og udvikling – og selvom han i øjeblikket tumler noget uheldigt rundt i dokumentaren på TV2 om Saxo Bank, så vil han være en skikkelse, som de fleste FCK-fans vil kunne li’.
En meget menneskelig type med lidt for meget på sidebenene, ultra afslappet tøjstil – og med en hang til et godt glas inden for rækkevidde. Ret fodbold-agtigt, ikk’?

LARS SEIER VIL formentlig også gerne slippe for Lalandia og Parken, der har vist sig mere end almindelig svær at sælge, så det er bestemt ikke utænkeligt, at han overtager hele – eller store dele af Skjærbæk og Korsgaard Sørensens portefølje.
Et salg af fodbolddelen vil også kunne få bugt med den milliardgæld i PS&E, der stadig forfølger koncernen.

FC KØBENHAVN BØR dog også være en lækkerbisken for en stribe udenlandske investorer, der kan købe sig ind i en position som den største i landet og fast deltager i Europa, hvor pengene fra 2024 får et ordentligt hug opad.
Jo, det lugter bestemt af et FCK-salg.





Sten Grytebust kontaktet af dansk klub




LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Cooper gav hård og ærlig besked



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Hård kritik af FCM-profil

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

AGF – FC Nordsjælland

– Går det galt, går det rigtig galt!

Barcelona klager til UEFA

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Thomas Frank er favorit til jobbet

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Liverpool – Fulham

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Nu er han tilbage for Brøndby

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen