Måber over landsholdet: Hvordan gør han?

Kasper Hjulmand er allerede en gigant blandt landstrænerne i Danmark, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



MORTEN OLSEN, RICHARD Møller Nielsen, Sepp Piontek. Tre trænerlegender i dansk landsholdshistorie, men føj endelig et navn mere på, nemlig Kasper Hjulmands.

Så kan DBU hugge deres eget Mount Rushmore af de mest indflydelsesrige landstrænere gennem historien.

På rekordtid er Kasper Hjulmand nemlig stormet ind som en gigant af en landstræner.

EM I 2021 VAR svendeprøven, hvor resultatet var en sensationel semifinaleplads, der lige så vel kunne være forvandlet til en finale-ditto, men som også var meget mere end det.

Måden Kasper Hjulmand håndterede hele sagen om Eriksen-kollapset var verdensklasse, hvad man ikke kan sige om DBU-toppen, der lod Hjulmand stå stort set alene.

Det klarede han til topkarakter, og med turneringens gunstige udfald, fik han iklædt Danmark en brynje af usårlighed og uovervindelighed. En vindermentalitet og indstilling, der stadig stråler som nyudsprungne studenter – og som både Frankrig og Østrig fik skåret sig gevaldigt på.

MAN MÅBER LIDT over den behændighed Hjulmand skruer holdet sammen på. Tag bare de absurd vigtige indskiftninger i begge de to seneste landskampe, der afgør hele showet til Danmarks fordel.

Først er det Andreas Cornelius, der ganske vist har haft en fantastisk sæson i Tyrkiet, men stadig kæmpe lidt med tingene på landsholdet. Danmark bagud, ind med ham – og bang! To vaskeægte angriber-kasser, hvor det sidste var fra en anden galakse…

Senest var det Jens Stryger Larsen, der ikke havde spillet førsteholdsfodbold i 200 dage, der med et dommedagshug afgjorde løjerne til Danmarks fordel i Østrig.

Heldigt? Ja, for faen, men også med et fantastisk flair for, hvad og hvornår man ændrer på sit hold. At han udstråler total tillid til alle de spillere, der er udtaget.

Danmark bliver kaldt brutalt af østrigsk medie. Læs den historie her.

NU STÅR DANMARK så lige pludselig som favoritter til at vinde deres gruppe i den bedste af Nations League-lagene – og det er ikke for sjov, at Danmark skal regnes med blandt de helt store ved VM i Qatar.

For meget? Næh, spørg samtlige landstrænere blandt de store nationer om, hvem de helst ikke vil møde i gruppen af hold, der ligge uden for gigantkategorien – og de vil sikkert alle sige Danmark. Danmark er et bæst af et landshold.

Semifinalepladsen til EM, sejr og uafgjort mod England på Wembley, sejr over verdensmestrene Frankrig på Stade de France, en 11. plads på verdensranglisten er blot nogle af højdepunkterne for dette landshold, så jo – det går sgu' egentlig ret godt. 

SELV NÅR Danmark spiller uden eksempelvis Simon Kjær og Andreas Christensen, er alternativerne mange – og Hjulmand tør både eksperimentere med spillere og den taktiske opstilling.

Jo, han er beriget af et dygtigt dansk talentarbejde, der nu slår igennem, men Hjulmand har også selv gjort bredden på landsholdet bedre og større. Ved at tro på de udtagne, giver dem chancerne – og holde dem inde i varmen.

Det giver så Kasper Hjulmand et helt uoverskueligt stort puslespil, når VM-truppen skal udtages, men den tid den helt store glæde.

KASPER HJULMANDS STØRSTE bedrift er sådan set, at han har gjort landsholdet populært igen. Også udenfor slutrunde-perioder, hvor Parken nu igen kan sælges ud. Det kræver selvfølgelig de rigtige sportslige resultater, der bliver leveret i rigt mål, men også en væremåde, der rammer danskerne.

Det kan Hjulmand, og spørgsmålet er selvfølgelig, om ikke vi bare skal nyde ham som landstræner, mens vi kan. Endnu et stærkt resultat ved en slutrunde kan nemt betyde, at det kan blive svært for ham – og dermed DBU  at holde bejlerne fra døren.

Ja, Hjulmand har kontrakt til og med EM i 2024, men selvfølgelig vil det være helt naturligt, at han igen forfølger en karriere som klubtræner.

Vi andre kan så bare håbe, at Hjulmand kigger på eksempelvis tyske Joachim Löw, der stod i spidsen for Die Nationalelf i 15 år…





FC Fredericia – OB

DBU giver fans fem års karantæne

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Ny assistenttræner på vej til AGF?

De er klar til at købe Mohamed Salah

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

Saver United-stjerne over

Nu trækkes der lod til VM 2026

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

– Det har man nok aldrig set før

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Her kan du se VM-lodtrækningen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Griner af AaB-rygte

Jonas Wind er i København

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Stor derby-bøde til FC København

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Rigmand vild med FC København-aftale

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

– Det var vanvittigt brutalt!

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl