Hyldes i østrigske medier: Danmark er brutale!

Østrigske medier flyder over med roser til det danske landshold efter mandagens midnatsforestilling i Wien.



Danmark og Østrig har mødt hinanden tre gange det seneste års tid. Danmark kan nu bryste sig af et hattrick i sejre. 

Mandag var David Alaba og holdkammeraterne noget bedre med end i de to seneste indbyrdes møder, men det endte alligevel med en sejr til danskerne, da Jens Stryger Larsen krøllede sejrsmålet ind i fjerneste hjørne mod slutningen af kampen.

Det danske landshold har længe forkælet fodboldpublikummet med flotte sejre og gode præstationer, men indsatsen i Wien var ikke prangende. Det var mere håndværk, end det var kunst. En klassisk arbejdssejr.

Når man tager et kig i østrigske medier, høster Danmark dog intet andet end roser.

– Østrig var til tider i stand til at inspirere, men måtte erkende, at det endte med et nederlag i Rangnicks hjemmebanedebut. Skandinaverne formåede at undslippe østrigernes forsøg på at presse takket være deres gode pasningsspil, skriver Kurier og tilføjer:

– Det østrigske hold gjorde det godt kollektivt og individuelt, men det var ikke nok mod et særdeles godt, dansk hold.

Østrigske Sky Sports hæfter sig ved, at det lykkedes danskerne at tage brodden af det østrigske presspil. Et pres, der som bekendt blev dikteret af presspillets godfather, Ralf Rangnick. 

– Danmark, som nåede EM-semifinalen sidste år, viste især i kampens begyndelse, at 2-1-sejren over Frankrig i fredags ikke var tilfældig. Danskerne dikterede spillet, og værterne jagtede for det meste bolden. Det østrigske pres fungerede ikke efter hensigten, skriver Sky Sports.

De største roser høster Danmark af de to aviser Kronen Zeitung og Kleine Zeitung.

– Sent på aftenen kunne seerne overvære en elegant modstander. Det er brutalt vanskeligt at spille mod de robuste danskere. De forsvarer til tæt på perfektion, og deres midtbanepres er svært at håndtere. Der er ikke noget, der ser ud til at kunne ryste dem, konstaterer Kronen Zeitung

– Danmark, der blandt andre stillede med Christian Eriksen, som fik en begejstret modtagelse af hjemmepublikummet, da startopstillingerne blev præsenteret, så ud til at være lysvågne. De startede bedst og havde fart i afleveringerne, skriver Kleine Zeitung, der også omtaler det danske landshold som "de nu så frygtede skandinavere". 

Danmark og Østrig tørner atter sammen den 13. juni, når Parken danner rammen om endnu et opgør mellem de to mandskaber. På fredag møder Kasper Hjulmands tropper Kroatien i den danske nationalarena.

Her kan de se Tipsbladets karakterer til de danske spillere. 



Antonsen bliver væk – får stor bøde

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Bekræfter FC København-historie

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’