Danmark og Østrig har mødt hinanden tre gange det seneste års tid. Danmark kan nu bryste sig af et hattrick i sejre.
Mandag var David Alaba og holdkammeraterne noget bedre med end i de to seneste indbyrdes møder, men det endte alligevel med en sejr til danskerne, da Jens Stryger Larsen krøllede sejrsmålet ind i fjerneste hjørne mod slutningen af kampen.
Det danske landshold har længe forkælet fodboldpublikummet med flotte sejre og gode præstationer, men indsatsen i Wien var ikke prangende. Det var mere håndværk, end det var kunst. En klassisk arbejdssejr.
Når man tager et kig i østrigske medier, høster Danmark dog intet andet end roser.
– Østrig var til tider i stand til at inspirere, men måtte erkende, at det endte med et nederlag i Rangnicks hjemmebanedebut. Skandinaverne formåede at undslippe østrigernes forsøg på at presse takket være deres gode pasningsspil, skriver Kurier og tilføjer:
– Det østrigske hold gjorde det godt kollektivt og individuelt, men det var ikke nok mod et særdeles godt, dansk hold.
Østrigske Sky Sports hæfter sig ved, at det lykkedes danskerne at tage brodden af det østrigske presspil. Et pres, der som bekendt blev dikteret af presspillets godfather, Ralf Rangnick.
– Danmark, som nåede EM-semifinalen sidste år, viste især i kampens begyndelse, at 2-1-sejren over Frankrig i fredags ikke var tilfældig. Danskerne dikterede spillet, og værterne jagtede for det meste bolden. Det østrigske pres fungerede ikke efter hensigten, skriver Sky Sports.
De største roser høster Danmark af de to aviser Kronen Zeitung og Kleine Zeitung.
– Sent på aftenen kunne seerne overvære en elegant modstander. Det er brutalt vanskeligt at spille mod de robuste danskere. De forsvarer til tæt på perfektion, og deres midtbanepres er svært at håndtere. Der er ikke noget, der ser ud til at kunne ryste dem, konstaterer Kronen Zeitung
– Danmark, der blandt andre stillede med Christian Eriksen, som fik en begejstret modtagelse af hjemmepublikummet, da startopstillingerne blev præsenteret, så ud til at være lysvågne. De startede bedst og havde fart i afleveringerne, skriver Kleine Zeitung, der også omtaler det danske landshold som "de nu så frygtede skandinavere".
Danmark og Østrig tørner atter sammen den 13. juni, når Parken danner rammen om endnu et opgør mellem de to mandskaber. På fredag møder Kasper Hjulmands tropper Kroatien i den danske nationalarena.
Her kan de se Tipsbladets karakterer til de danske spillere.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland