Hyldes i østrigske medier: Danmark er brutale!

Østrigske medier flyder over med roser til det danske landshold efter mandagens midnatsforestilling i Wien.



Danmark og Østrig har mødt hinanden tre gange det seneste års tid. Danmark kan nu bryste sig af et hattrick i sejre. 

Mandag var David Alaba og holdkammeraterne noget bedre med end i de to seneste indbyrdes møder, men det endte alligevel med en sejr til danskerne, da Jens Stryger Larsen krøllede sejrsmålet ind i fjerneste hjørne mod slutningen af kampen.

Det danske landshold har længe forkælet fodboldpublikummet med flotte sejre og gode præstationer, men indsatsen i Wien var ikke prangende. Det var mere håndværk, end det var kunst. En klassisk arbejdssejr.

Når man tager et kig i østrigske medier, høster Danmark dog intet andet end roser.

– Østrig var til tider i stand til at inspirere, men måtte erkende, at det endte med et nederlag i Rangnicks hjemmebanedebut. Skandinaverne formåede at undslippe østrigernes forsøg på at presse takket være deres gode pasningsspil, skriver Kurier og tilføjer:

– Det østrigske hold gjorde det godt kollektivt og individuelt, men det var ikke nok mod et særdeles godt, dansk hold.

Østrigske Sky Sports hæfter sig ved, at det lykkedes danskerne at tage brodden af det østrigske presspil. Et pres, der som bekendt blev dikteret af presspillets godfather, Ralf Rangnick. 

– Danmark, som nåede EM-semifinalen sidste år, viste især i kampens begyndelse, at 2-1-sejren over Frankrig i fredags ikke var tilfældig. Danskerne dikterede spillet, og værterne jagtede for det meste bolden. Det østrigske pres fungerede ikke efter hensigten, skriver Sky Sports.

De største roser høster Danmark af de to aviser Kronen Zeitung og Kleine Zeitung.

– Sent på aftenen kunne seerne overvære en elegant modstander. Det er brutalt vanskeligt at spille mod de robuste danskere. De forsvarer til tæt på perfektion, og deres midtbanepres er svært at håndtere. Der er ikke noget, der ser ud til at kunne ryste dem, konstaterer Kronen Zeitung

– Danmark, der blandt andre stillede med Christian Eriksen, som fik en begejstret modtagelse af hjemmepublikummet, da startopstillingerne blev præsenteret, så ud til at være lysvågne. De startede bedst og havde fart i afleveringerne, skriver Kleine Zeitung, der også omtaler det danske landshold som "de nu så frygtede skandinavere". 

Danmark og Østrig tørner atter sammen den 13. juni, når Parken danner rammen om endnu et opgør mellem de to mandskaber. På fredag møder Kasper Hjulmands tropper Kroatien i den danske nationalarena.

Her kan de se Tipsbladets karakterer til de danske spillere. 





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

Frederiksen renser ud

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Københavns talenter gør rent bord

Lurer på Superliga-stjerne

Frankrig – Irak

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Rekord-Messi sparker Argentina videre



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Panama – Kroatien

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Her kan du se Norge mod Senegal

England – Ghana

Norge – Senegal

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Et skridt tættere Englands største stadion

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige