Hyldes i østrigske medier: Danmark er brutale!

Østrigske medier flyder over med roser til det danske landshold efter mandagens midnatsforestilling i Wien.



Danmark og Østrig har mødt hinanden tre gange det seneste års tid. Danmark kan nu bryste sig af et hattrick i sejre. 

Mandag var David Alaba og holdkammeraterne noget bedre med end i de to seneste indbyrdes møder, men det endte alligevel med en sejr til danskerne, da Jens Stryger Larsen krøllede sejrsmålet ind i fjerneste hjørne mod slutningen af kampen.

Det danske landshold har længe forkælet fodboldpublikummet med flotte sejre og gode præstationer, men indsatsen i Wien var ikke prangende. Det var mere håndværk, end det var kunst. En klassisk arbejdssejr.

Når man tager et kig i østrigske medier, høster Danmark dog intet andet end roser.

– Østrig var til tider i stand til at inspirere, men måtte erkende, at det endte med et nederlag i Rangnicks hjemmebanedebut. Skandinaverne formåede at undslippe østrigernes forsøg på at presse takket være deres gode pasningsspil, skriver Kurier og tilføjer:

– Det østrigske hold gjorde det godt kollektivt og individuelt, men det var ikke nok mod et særdeles godt, dansk hold.

Østrigske Sky Sports hæfter sig ved, at det lykkedes danskerne at tage brodden af det østrigske presspil. Et pres, der som bekendt blev dikteret af presspillets godfather, Ralf Rangnick. 

– Danmark, som nåede EM-semifinalen sidste år, viste især i kampens begyndelse, at 2-1-sejren over Frankrig i fredags ikke var tilfældig. Danskerne dikterede spillet, og værterne jagtede for det meste bolden. Det østrigske pres fungerede ikke efter hensigten, skriver Sky Sports.

De største roser høster Danmark af de to aviser Kronen Zeitung og Kleine Zeitung.

– Sent på aftenen kunne seerne overvære en elegant modstander. Det er brutalt vanskeligt at spille mod de robuste danskere. De forsvarer til tæt på perfektion, og deres midtbanepres er svært at håndtere. Der er ikke noget, der ser ud til at kunne ryste dem, konstaterer Kronen Zeitung

– Danmark, der blandt andre stillede med Christian Eriksen, som fik en begejstret modtagelse af hjemmepublikummet, da startopstillingerne blev præsenteret, så ud til at være lysvågne. De startede bedst og havde fart i afleveringerne, skriver Kleine Zeitung, der også omtaler det danske landshold som "de nu så frygtede skandinavere". 

Danmark og Østrig tørner atter sammen den 13. juni, når Parken danner rammen om endnu et opgør mellem de to mandskaber. På fredag møder Kasper Hjulmands tropper Kroatien i den danske nationalarena.

Her kan de se Tipsbladets karakterer til de danske spillere. 







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på ny forstærkning

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Frankrig – England

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-boss åben for lejeaftaler

Smadrer transferrekord

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira