Hyldes i østrigske medier: Danmark er brutale!

Østrigske medier flyder over med roser til det danske landshold efter mandagens midnatsforestilling i Wien.



Danmark og Østrig har mødt hinanden tre gange det seneste års tid. Danmark kan nu bryste sig af et hattrick i sejre. 

Mandag var David Alaba og holdkammeraterne noget bedre med end i de to seneste indbyrdes møder, men det endte alligevel med en sejr til danskerne, da Jens Stryger Larsen krøllede sejrsmålet ind i fjerneste hjørne mod slutningen af kampen.

Det danske landshold har længe forkælet fodboldpublikummet med flotte sejre og gode præstationer, men indsatsen i Wien var ikke prangende. Det var mere håndværk, end det var kunst. En klassisk arbejdssejr.

Når man tager et kig i østrigske medier, høster Danmark dog intet andet end roser.

– Østrig var til tider i stand til at inspirere, men måtte erkende, at det endte med et nederlag i Rangnicks hjemmebanedebut. Skandinaverne formåede at undslippe østrigernes forsøg på at presse takket være deres gode pasningsspil, skriver Kurier og tilføjer:

– Det østrigske hold gjorde det godt kollektivt og individuelt, men det var ikke nok mod et særdeles godt, dansk hold.

Østrigske Sky Sports hæfter sig ved, at det lykkedes danskerne at tage brodden af det østrigske presspil. Et pres, der som bekendt blev dikteret af presspillets godfather, Ralf Rangnick. 

– Danmark, som nåede EM-semifinalen sidste år, viste især i kampens begyndelse, at 2-1-sejren over Frankrig i fredags ikke var tilfældig. Danskerne dikterede spillet, og værterne jagtede for det meste bolden. Det østrigske pres fungerede ikke efter hensigten, skriver Sky Sports.

De største roser høster Danmark af de to aviser Kronen Zeitung og Kleine Zeitung.

– Sent på aftenen kunne seerne overvære en elegant modstander. Det er brutalt vanskeligt at spille mod de robuste danskere. De forsvarer til tæt på perfektion, og deres midtbanepres er svært at håndtere. Der er ikke noget, der ser ud til at kunne ryste dem, konstaterer Kronen Zeitung

– Danmark, der blandt andre stillede med Christian Eriksen, som fik en begejstret modtagelse af hjemmepublikummet, da startopstillingerne blev præsenteret, så ud til at være lysvågne. De startede bedst og havde fart i afleveringerne, skriver Kleine Zeitung, der også omtaler det danske landshold som "de nu så frygtede skandinavere". 

Danmark og Østrig tørner atter sammen den 13. juni, når Parken danner rammen om endnu et opgør mellem de to mandskaber. På fredag møder Kasper Hjulmands tropper Kroatien i den danske nationalarena.

Her kan de se Tipsbladets karakterer til de danske spillere. 





Peger på særligt problem for Superligaen




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

FC Midtjylland – FC København

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

AGF-fans hjælper med snerydning

Højlund med helterolle for Napoli

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Brian Riemer giver råd til storklub

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby IF – Randers FC

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Mener FC København det fortsat alvorligt?

FC Midtjylland og FC København brager sammen

Silkeborg IF – Viborg FF

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus