Danmark og Østrig har mødt hinanden tre gange det seneste års tid. Danmark kan nu bryste sig af et hattrick i sejre.
Mandag var David Alaba og holdkammeraterne noget bedre med end i de to seneste indbyrdes møder, men det endte alligevel med en sejr til danskerne, da Jens Stryger Larsen krøllede sejrsmålet ind i fjerneste hjørne mod slutningen af kampen.
Det danske landshold har længe forkælet fodboldpublikummet med flotte sejre og gode præstationer, men indsatsen i Wien var ikke prangende. Det var mere håndværk, end det var kunst. En klassisk arbejdssejr.
Når man tager et kig i østrigske medier, høster Danmark dog intet andet end roser.
– Østrig var til tider i stand til at inspirere, men måtte erkende, at det endte med et nederlag i Rangnicks hjemmebanedebut. Skandinaverne formåede at undslippe østrigernes forsøg på at presse takket være deres gode pasningsspil, skriver Kurier og tilføjer:
– Det østrigske hold gjorde det godt kollektivt og individuelt, men det var ikke nok mod et særdeles godt, dansk hold.
Østrigske Sky Sports hæfter sig ved, at det lykkedes danskerne at tage brodden af det østrigske presspil. Et pres, der som bekendt blev dikteret af presspillets godfather, Ralf Rangnick.
– Danmark, som nåede EM-semifinalen sidste år, viste især i kampens begyndelse, at 2-1-sejren over Frankrig i fredags ikke var tilfældig. Danskerne dikterede spillet, og værterne jagtede for det meste bolden. Det østrigske pres fungerede ikke efter hensigten, skriver Sky Sports.
De største roser høster Danmark af de to aviser Kronen Zeitung og Kleine Zeitung.
– Sent på aftenen kunne seerne overvære en elegant modstander. Det er brutalt vanskeligt at spille mod de robuste danskere. De forsvarer til tæt på perfektion, og deres midtbanepres er svært at håndtere. Der er ikke noget, der ser ud til at kunne ryste dem, konstaterer Kronen Zeitung
– Danmark, der blandt andre stillede med Christian Eriksen, som fik en begejstret modtagelse af hjemmepublikummet, da startopstillingerne blev præsenteret, så ud til at være lysvågne. De startede bedst og havde fart i afleveringerne, skriver Kleine Zeitung, der også omtaler det danske landshold som "de nu så frygtede skandinavere".
Danmark og Østrig tørner atter sammen den 13. juni, når Parken danner rammen om endnu et opgør mellem de to mandskaber. På fredag møder Kasper Hjulmands tropper Kroatien i den danske nationalarena.
Her kan de se Tipsbladets karakterer til de danske spillere.
LIVE
VM-LIVE: England skifter ud i truppen
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Deadline overskredet: FC København melder ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
OPTAKT
Frankrig – Senegal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
NYHEDER
Elias Jelert færdig
OPTAKT
Argentina – Algeriet
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
OPTAKT
Irak – Norge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
EKSKLUSIVT