KASSEAPPERATERNE SNURRER i dansk fodbold i disse år – og skal man tro fodboldsitet Transfermarkt, så var nyklassikeren mellem FCM og FCK lige nøjagtig et milliard-opgør!
Den slags priser skal man selvfølgelig tage med et gran salt eller to, men tankevækkende. Det vigtige spørgsmål er selvfølgelig, om vi fik valuta for pengene?
Der må svaret være et rungende ja. Intensitet, tempo, smæk på nærkampene og lidt lækker fodbold i ny og næ. Vi skal bestemt ikke være kede af, at de er de to hold, der skal repræsentere Danmark i Europa.
SELVFØLGELIG VANDT FCM millardgyseren. FCK fik kun ét ud af 12 mulige point i sidste sæson mod FCM – og starter altså denne sæson med nul ud af tre mulige.
Jacob Neestrup kaldte i løbet af ugen statistikken mod FCM for ekstremt pinlig. Hovedet på sømmet, men med nederlaget, så er man vel gået fra pinligt til noget endnu værre. Nu har FCM i hvertfald vundet 13 af de seneste 16 hjemmekampe…
Tåkrummende pinligt, måske?
I HVERTFALD ER FCM blevet en skrækmodstander og lidt af et kompleks for FCK – og det er eddersprøjtmeme et problem, hvis man gerne vil være dansk mester.
For FCM skal nok skrabe deres point sammen, og hvis forskellen i de indbyrdes kampe er lige så stor som i sidste sæson, så er det jo nærmest et uoverstigeligt problem for FCK i guldkampen.
DET ER ET kæmpeproblem for FCK, at FCM er krøbet så meget ind i hovederne på dem, at det igen og igen ender med et nederlag for københavnerne.
Nu spillede FCK faktisk en fornem første halvleg – eller i hvertfald 35-40 minutter. Det bedste i sæsonen, faktisk, men Jacob Neestrup bør tænke over, hvorfor man overlod al initiativet til FCM, efter FCK var kommet foran 1-0 på Kevin Diks' straffesparksscoring. Manglende mod, evner, fysisk styrke – eller var det frygten for at tabe, der sneg sig ind, så man gik i forsvarsmode?
JEPS, FCM SKULLE frem – det er klart, men FCK lignede også et hold, der tænkte, at de bare kunne komme, så ville de få et par gyldne omstillingsmuligheder.
Sådan kunne det selvfølgelig også være endt, men mod et så godt hold som FCM, så var det en alt for risikabel plan. At stå så lavt giver uværgeligt mange af de hjørnespark, der altså i sidste ende gav FCM-sejren.
Midtjyderne skal selvfølgelig have kreditten for, at arbejde sig tilbage i kampen, beholde troen på sejren og bare klø på. Blandt andet med et hav af hjørnespark, hvor de to af dem altså gav pote.
SPECIELT UDLIGNINGEN FRA Oliver Sørensen satte ild under FCM – og den unge FCM-midtbane har en fuldstændig uforlignelig evne til at stå de rigtige steder i feltet, og hvis Thomas Delaney – når skuffelsen har lagt sig – kan se lige netop den evne folde sig ud hos Sørensen, så kan han jo tænke tilbage til en yngre udgave af sig selv!
NU VAR FCM selvfølgelig med-guldfavoritter før sæsonen, men med sejren over FCK, så satte de selvfølgelig en tyk, tyk streg under, at de vil være med, når guldet skal deles ud i maj. Ja, det er vel rimeligt nu at kalde dem de største favoritter til endnu et dansk mesterskab.
Deres evne til at trykke på, mose modstanderne og med deres individualister, der ofte skaber farlige chancer, så vil de være en kæmpe mundfuld for alle Superligahold. Ikke mindst FCK…
HVAD ELLERS fra en fed topkamp:
- Dario Osorio er en vildt fed spiller. Han kan blive et af de største salg i Superligaens historie.
- FCK ser ud til at have fundet en skarp midterforsvarsduo i Gabriel Pereira og Pantelis Hatzidiakos.
- Andreas Cornelius ser stadig rusten ud, men hvor er det fedt, at han er tilbage i Superligaen.
- FCM’s højre back Kevin Mbabu så virkelig uskarp ud i starten af kampen, men fik også vist, at der masser af kvalitet i schweizeren. Blandt andet da han rundbarede Elias Achouri.
NÅ, MEN TAK for festen.
Kampen gjorde Superligaen ære – milliarder eller ej…
LIVE
LIVE: Schmedes afviser
I forhandlinger med Nartey
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
Giver to spillere livstidskarantæne
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
FC København skriver kontrakt med juvel
Vil have ham væk fra FC København
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Var direkte fra træningsbanen
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM