Ny Brøndby-boss: Var det virkelig førstevalget?

Jesper Sørensen er utvivlsomt en dygtig træner og med kæmpe kendskab til Superligaen, men det virker besynderligt, at det skulle tage så lang tid at lande ham for Brøndby, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



MAN SKAL JO som bekendt ikke gå over åen efter vand, så Brøndby kiggede mod DBU’s førerbunker i …. Brøndby – og ansatte en tidligere assistenttræner i …. Brøndby.

Jesper Sørensen er ny mand for Brøndbys semi-kriseramte Superliga-mandskab – og det valg er der en masse godt at sige om, men man kan ikke lade være med at stille sig selv det helt naturlige spørgsmål: Var Jesper Sørensen virkelig førstevalget?

DET VIL BRØNDBY naturligvis mene, men hvorfor skulle det så tage så lang tid? Jesper Sørensen forlængede sin kontrakt med DBU den 8. december – og på det tidspunkt havde Brøndby stået uden træner i en lille måneds tid.

Så havde han på det tidspunkt været det klare førstevalg, så må man jo formode, at han ikke havde sat en signatur på en ny kontrakt med DBU.

DET KAN SELVFØLGELIG også være, at Brøndby bare kom sent ud af starthullerne, men under alle omstændigheder, så har Brøndby foretaget et sikkert, men ikke noget sensationelt valg, der signalerer store armbevægelser eller nye veje.

Vurderingen kan også have været, at Brøndby – med den noget sørgelig position de har i Superligaen – ikke har brug for en spritny træner, der skal bruge et halvt år på at lære ligaen at kende, hvilket giver fin mening.

JESPER SØRENSEN virker som en plug-and-play-løsning – og det kan sagtens være det Brøndby har brug for lige nu. Fordi:

  • Kendskabet til Superligaen er tårnhøjt.
  • Han kender til kulturen i Brøndby.
  • Han er vant til at arbejde med unge spillere.

Selvfølgelig er det fint og et skulderklap til den danske træneruddannelse, at Brøndby – igen – vælger dansk. Det klæder Superligaen.

UDFORDRINGEN TIL til Jesper Sørensen er da også til at tage og føle på. Brøndby skal stadig jagte en plads i top-seks – og som minimum.

Samtidig står Brøndby med en nye ejerkreds, der skal til at implementere deres ideer og tanker, hvilket helt naturligt vil smitte af på det sportslige setup.

At vi i medierne så får en træner, der kun er en snert mere spændende end at se maling tørre – i hvertf ald at dømme på tidligere seancer – ja, det må vi jo leve med, men lige på det her punkt, så er skoene fra Niels Frederiksen svære at fylde ud for Jesper Sørensen.





LIVE

LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Kasper Dolberg i choktransfer?

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Simeone fatter det ikke

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Jakob Poulsen med dyster melding



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser Superliga-træners søn

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Blandt dette årtusindes bedste

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

OB – FC Fredericia

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Højlund stjæler overskrifter



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Viborg FF – AGF

Vejle Boldklub – Randers FC

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Hvad f….. sker der Tullberg?

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

FC København – Silkeborg IF

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

– Han fik et lortetilbud fra OB

Romere spiser skinkeklub til aftensmad