Ny Brøndby-boss: Var det virkelig førstevalget?

Jesper Sørensen er utvivlsomt en dygtig træner og med kæmpe kendskab til Superligaen, men det virker besynderligt, at det skulle tage så lang tid at lande ham for Brøndby, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



MAN SKAL JO som bekendt ikke gå over åen efter vand, så Brøndby kiggede mod DBU’s førerbunker i …. Brøndby – og ansatte en tidligere assistenttræner i …. Brøndby.

Jesper Sørensen er ny mand for Brøndbys semi-kriseramte Superliga-mandskab – og det valg er der en masse godt at sige om, men man kan ikke lade være med at stille sig selv det helt naturlige spørgsmål: Var Jesper Sørensen virkelig førstevalget?

DET VIL BRØNDBY naturligvis mene, men hvorfor skulle det så tage så lang tid? Jesper Sørensen forlængede sin kontrakt med DBU den 8. december – og på det tidspunkt havde Brøndby stået uden træner i en lille måneds tid.

Så havde han på det tidspunkt været det klare førstevalg, så må man jo formode, at han ikke havde sat en signatur på en ny kontrakt med DBU.

DET KAN SELVFØLGELIG også være, at Brøndby bare kom sent ud af starthullerne, men under alle omstændigheder, så har Brøndby foretaget et sikkert, men ikke noget sensationelt valg, der signalerer store armbevægelser eller nye veje.

Vurderingen kan også have været, at Brøndby – med den noget sørgelig position de har i Superligaen – ikke har brug for en spritny træner, der skal bruge et halvt år på at lære ligaen at kende, hvilket giver fin mening.

JESPER SØRENSEN virker som en plug-and-play-løsning – og det kan sagtens være det Brøndby har brug for lige nu. Fordi:

  • Kendskabet til Superligaen er tårnhøjt.
  • Han kender til kulturen i Brøndby.
  • Han er vant til at arbejde med unge spillere.

Selvfølgelig er det fint og et skulderklap til den danske træneruddannelse, at Brøndby – igen – vælger dansk. Det klæder Superligaen.

UDFORDRINGEN TIL til Jesper Sørensen er da også til at tage og føle på. Brøndby skal stadig jagte en plads i top-seks – og som minimum.

Samtidig står Brøndby med en nye ejerkreds, der skal til at implementere deres ideer og tanker, hvilket helt naturligt vil smitte af på det sportslige setup.

At vi i medierne så får en træner, der kun er en snert mere spændende end at se maling tørre – i hvertf ald at dømme på tidligere seancer – ja, det må vi jo leve med, men lige på det her punkt, så er skoene fra Niels Frederiksen svære at fylde ud for Jesper Sørensen.





Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Er han den nye Rurik Gislason?

Ny kæmpe nedtur for Frank

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lyon tager stor Nartey-beslutning

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Officielt: Her spilles AGF-OB



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC

Tæt på utrolig kamprekord

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Han kan blive den næste store profil!

Hylder Manchester United-stjerne

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

FC Midtjylland – FC København

Silkeborg IF – Viborg FF

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

AGF og OB var enige om at spille søndag

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst