Ny Brøndby-boss: Var det virkelig førstevalget?

Jesper Sørensen er utvivlsomt en dygtig træner og med kæmpe kendskab til Superligaen, men det virker besynderligt, at det skulle tage så lang tid at lande ham for Brøndby, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



MAN SKAL JO som bekendt ikke gå over åen efter vand, så Brøndby kiggede mod DBU’s førerbunker i …. Brøndby – og ansatte en tidligere assistenttræner i …. Brøndby.

Jesper Sørensen er ny mand for Brøndbys semi-kriseramte Superliga-mandskab – og det valg er der en masse godt at sige om, men man kan ikke lade være med at stille sig selv det helt naturlige spørgsmål: Var Jesper Sørensen virkelig førstevalget?

DET VIL BRØNDBY naturligvis mene, men hvorfor skulle det så tage så lang tid? Jesper Sørensen forlængede sin kontrakt med DBU den 8. december – og på det tidspunkt havde Brøndby stået uden træner i en lille måneds tid.

Så havde han på det tidspunkt været det klare førstevalg, så må man jo formode, at han ikke havde sat en signatur på en ny kontrakt med DBU.

DET KAN SELVFØLGELIG også være, at Brøndby bare kom sent ud af starthullerne, men under alle omstændigheder, så har Brøndby foretaget et sikkert, men ikke noget sensationelt valg, der signalerer store armbevægelser eller nye veje.

Vurderingen kan også have været, at Brøndby – med den noget sørgelig position de har i Superligaen – ikke har brug for en spritny træner, der skal bruge et halvt år på at lære ligaen at kende, hvilket giver fin mening.

JESPER SØRENSEN virker som en plug-and-play-løsning – og det kan sagtens være det Brøndby har brug for lige nu. Fordi:

  • Kendskabet til Superligaen er tårnhøjt.
  • Han kender til kulturen i Brøndby.
  • Han er vant til at arbejde med unge spillere.

Selvfølgelig er det fint og et skulderklap til den danske træneruddannelse, at Brøndby – igen – vælger dansk. Det klæder Superligaen.

UDFORDRINGEN TIL til Jesper Sørensen er da også til at tage og føle på. Brøndby skal stadig jagte en plads i top-seks – og som minimum.

Samtidig står Brøndby med en nye ejerkreds, der skal til at implementere deres ideer og tanker, hvilket helt naturligt vil smitte af på det sportslige setup.

At vi i medierne så får en træner, der kun er en snert mere spændende end at se maling tørre – i hvertf ald at dømme på tidligere seancer – ja, det må vi jo leve med, men lige på det her punkt, så er skoene fra Niels Frederiksen svære at fylde ud for Jesper Sørensen.



Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Fælder dom over Norwich-danskere

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Rangerer Eriksen over superstjerner

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Dansker fremhæves af stort tysk medie

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Nartey blæser alt modstand til vægs

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

FC København misser denne midtbane-stjerne

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Hold da op – den er helt gal

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale