EN HURTIG QUIZ til at starte med: Hvad var egentlig mest overraskende?
1) At AaB tabte fuldstændig fortjent til Viborg mandag aften?
2) At ingen var overraskede?
JO, DE TO udsagn hænger selvfølgelig sammen, men for mig at se så er det selvfølgelig svar 2.
Selv på AaB’s normalt så stolte hjemmebane var Viborg favoritter, og selv ikke et Aalborg-mandskab, der kom foran 1-0, formåede at holde sig på benene, men vaklede rundt som en teenager i Jomfru Ane Gade. Der er klart bund i Viborg-mandskabet, ligesom Jacob Friis leverer et tæskestærkt trænerarbejde.
Man kan i hvertfald sagtens se det opsigtsvækkende i, at storebror AaB må skæve misundeligt til lillebror Viborg for at se tydelig spillestil, stærkt rekrutteringsarbejde og en solid organisation med udsyn og erfaring.
Viborgs tur mod en kæmpe sæson gemmer vi dog til en anden gang, for AaB’s nedtur er monumental – og mest af alt ligner klubben lige nu en rygende ruinhob.
DER ER NOK AT tage fat på, så lad os da bare tage nogle af punkterne:
1. Hele forløbet omkring ansættelse af en ny træner efter Marti Cifuentes fremstår stadig som en sæbeopera. Førstevalget var ganske tydeligt – og rimeligt nok – Thomas Thomasberg, men AaB ville ikke betale, hvad Randers forlangte. Derfor endte bolden hos Lars Friis efter en del tovtrækkeri med Viborg. Og nu? Ja, så blev den gamle travhest Erik Hamrén trukket af stalden. Ganske uopfindsomt trods mandens meritter. Kaotiske forløb, der forståeligt nok stadig præger klubben og truppen.
2. Inge André Olsen viste sig som et af de største sportschef-flop i Superligaens nyere historie. Pletskuddene uendelig få, og middelmådigheden blomstrede i Limfjordsbyen i hans periode. Se bare Kasper Kusk, der måtte væk fra sin barndomsklub for at få spilletid og blomstre, som den kreative kraft han er.
3. Økonomien sejler, og AaB er vel i en eller anden forstand til salg. Med mindre de lokale investorer nok engang hiver prangerpungen op med de store sedler. Nu kigger AaB tilmed ind i en sportslig skuffende sæson, hvor blandt ande tv-pengene vil tage et dyk.
4. Så kunne man selvfølgelig håbe, at talenterne blomstrede op som valgplakater her i oktober, men ak nej. U17-holdet ligger sidst i rækken med 14-hold – og det gør U19-holdet sjovt nok også. Ideen med at hente overskudslagrene fra de andre talentfabrikker til Nordjylland så vist bedre ud på papir end i virkeligheden.
LÆG SÅ OVEN i, at AaB skal forholde sig til et muligt nedryknings-mareridt, hvor mange kampe bliver ren overlevelse,og så står den tidligere mesterklub bare et virkeligt svært sted.
Hvem skal eksempelvis forberede det transfervindue, hvor der åbenlyst skal hentes forstærkninger? Og hvem kan man egentlig tiltrække med en svag økonomi og ryggen mod den sportslige mur? Ledelsen i AaB har vist givet sig selv efteråret ud til at gentænke den sportslige strategi, så man må jo håbe for AaB-fansene, at den langstrækte proces virkelig munder ud i et guldæg, for det forekommer jo, at netop tid ikke er AaB’s bedste ven.
MAN KAN I HVERT FALD roligt konstatere, at både bestyrelsen og direktør Thomas Bælum har svigtet på en lang række punkter, hvor den ene dårlige beslutning er fulgt af den anden.
“Arrg, er det ikke at male fanden på væggen?” Jamen, så vis mig to Superligahold, der er i dårlige forfatning end AaB.
Jeg kan i hvertfald kun finde et, nemlig Lyngby – og det i sig selv bør være skræmmende i AaB.
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Det kommer til at trække ud
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Intet aftryk!
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
Drømmer om VM 2026 med Danmark
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
I chok over Nicolai Poulsen
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
AFSLØRING
