EN HURTIG QUIZ til at starte med: Hvad var egentlig mest overraskende?
1) At AaB tabte fuldstændig fortjent til Viborg mandag aften?
2) At ingen var overraskede?
JO, DE TO udsagn hænger selvfølgelig sammen, men for mig at se så er det selvfølgelig svar 2.
Selv på AaB’s normalt så stolte hjemmebane var Viborg favoritter, og selv ikke et Aalborg-mandskab, der kom foran 1-0, formåede at holde sig på benene, men vaklede rundt som en teenager i Jomfru Ane Gade. Der er klart bund i Viborg-mandskabet, ligesom Jacob Friis leverer et tæskestærkt trænerarbejde.
Man kan i hvertfald sagtens se det opsigtsvækkende i, at storebror AaB må skæve misundeligt til lillebror Viborg for at se tydelig spillestil, stærkt rekrutteringsarbejde og en solid organisation med udsyn og erfaring.
Viborgs tur mod en kæmpe sæson gemmer vi dog til en anden gang, for AaB’s nedtur er monumental – og mest af alt ligner klubben lige nu en rygende ruinhob.
DER ER NOK AT tage fat på, så lad os da bare tage nogle af punkterne:
1. Hele forløbet omkring ansættelse af en ny træner efter Marti Cifuentes fremstår stadig som en sæbeopera. Førstevalget var ganske tydeligt – og rimeligt nok – Thomas Thomasberg, men AaB ville ikke betale, hvad Randers forlangte. Derfor endte bolden hos Lars Friis efter en del tovtrækkeri med Viborg. Og nu? Ja, så blev den gamle travhest Erik Hamrén trukket af stalden. Ganske uopfindsomt trods mandens meritter. Kaotiske forløb, der forståeligt nok stadig præger klubben og truppen.
2. Inge André Olsen viste sig som et af de største sportschef-flop i Superligaens nyere historie. Pletskuddene uendelig få, og middelmådigheden blomstrede i Limfjordsbyen i hans periode. Se bare Kasper Kusk, der måtte væk fra sin barndomsklub for at få spilletid og blomstre, som den kreative kraft han er.
3. Økonomien sejler, og AaB er vel i en eller anden forstand til salg. Med mindre de lokale investorer nok engang hiver prangerpungen op med de store sedler. Nu kigger AaB tilmed ind i en sportslig skuffende sæson, hvor blandt ande tv-pengene vil tage et dyk.
4. Så kunne man selvfølgelig håbe, at talenterne blomstrede op som valgplakater her i oktober, men ak nej. U17-holdet ligger sidst i rækken med 14-hold – og det gør U19-holdet sjovt nok også. Ideen med at hente overskudslagrene fra de andre talentfabrikker til Nordjylland så vist bedre ud på papir end i virkeligheden.
LÆG SÅ OVEN i, at AaB skal forholde sig til et muligt nedryknings-mareridt, hvor mange kampe bliver ren overlevelse,og så står den tidligere mesterklub bare et virkeligt svært sted.
Hvem skal eksempelvis forberede det transfervindue, hvor der åbenlyst skal hentes forstærkninger? Og hvem kan man egentlig tiltrække med en svag økonomi og ryggen mod den sportslige mur? Ledelsen i AaB har vist givet sig selv efteråret ud til at gentænke den sportslige strategi, så man må jo håbe for AaB-fansene, at den langstrækte proces virkelig munder ud i et guldæg, for det forekommer jo, at netop tid ikke er AaB’s bedste ven.
MAN KAN I HVERT FALD roligt konstatere, at både bestyrelsen og direktør Thomas Bælum har svigtet på en lang række punkter, hvor den ene dårlige beslutning er fulgt af den anden.
“Arrg, er det ikke at male fanden på væggen?” Jamen, så vis mig to Superligahold, der er i dårlige forfatning end AaB.
Jeg kan i hvertfald kun finde et, nemlig Lyngby – og det i sig selv bør være skræmmende i AaB.
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
DAGENS SPILFORSLAG
