SOM SNEFNUG fra en Tuborg-reklamefilm regnede det med gule kort ned over pokaldramaet mellem FCM og Brøndby. Fra start til slut – og den fik på alle tangenter med fuldt blus i nærkampe, skubben, små beskidte og tricks.
Jo, jo – et rigtigt pokaldrama og faktisk skøn opgradering af pokalturneringen – og en fed måde, at sende Superligaholdene på juleferie.
Selvfølgelig mest for dem, der rent faktisk gik videre.
SOM NU FCM, der rundbarberede Brøndby i den første kamp, men lignede et julefrokost-hold i den anden.
Den 2-0-sejr fra det første opgør skulle bare trilles hjem af FCM-teknikerne, hvilket må have skuffet de godt 12.000 fremmødte på stadion, men savnet af Erik Sviatchenko og den slatne indstilling var ved at koste mod et Brøndby-hold, der som altid troede på sagerne.
Kun kiksede afslutninger fra to-målshelten Divković og Anis Ben Slimane gjorde, at Brøndby ikke trakt sig sejrrigt ud – og nå, ja – et muligt straffe på Simon Hedlund efter et skud fra Henrik Dalsgaard. Virkelig en fyfty-fyfty-afgørelse.
SEMIFINALEPLADSEN og førerpositionen i Superligaen FCM’s efterår absolut godkendt, selvom Europa League-exit’en var en kæmpe skuffelse. Den gruppe burde have givet mere for midtjyderne.
Brøndbys forår bliver hverken eller.
OK, det er ingen skam at ryge til FCM i pokalkvartfinale, og opblomstringen i Superligaen med en fantastisk slutspurt var et imponerende stykke trænerarbejde af Niels Frederiksen. En serie, der lukkede hullet til FCM og FCK, så det kun er på fem og tre point.
Noget ingen troede muligt efter den sæsonstart Brøndby præsterede.
TIL GENGÆLD KOM kvaliteten på Brøndby-mandskabet alt for meget til kort i Europa, hvor to point er for sølle. Også i en stærk gruppe.
Udtrykket i for mange af Europa League-kampene var heller ikke prangende, hvor den vanlige aggressivitet blev erstattet af begyndernerver og passiv boldflytteri.
DET HELDIGE FOR Brøndby-spillerne, Niels Frederiksen og Carsten V. Jensen er sådan set, at fansene ikke engang er sure over det. For forventningerne var ganske enkelt pist forsvundet, da en stribe stamspilere forsvandt efter mesterskabet – og erstatningerne i form af Mathias Greve, Kevin Tshiembe, Marko Divković og Henrik Heggheim kom alt for sent samtidig med, at Andreas Maxsø ikke spillede, da han – troede alle – var ved at blive solgt.
Læg oveni, at man skulle spille med en ung gut i kassen – og så var alle de blå-gule forhåbninger begravet.
DER BLEV STADIG i min bog gjort for lidt og for sent i sommer efter mesterskabet, hvor Greve, Cappis og Tshiembe og Divković stadig mangler at bevise sig i Brøndby-trøjen, selvom kroaten fik headet to kasser ind mod FCM.
Til gengæld – og det bør få smilene frem hos både Niels Frederiksen, Carsten V. Jensen og Brøndby-fansene, så har unge Mads Hermansen vist sig fremragende frem i Brøndby-målet og allerede fået uvurderlig erfaring. Også i Europa. Lynhurtig på stregen og god med fødderne. Jep, det skal nok blive til noget stort.
Blas Riveros viser sig også frem som en kanonkugle, der kan flænse Brøndbys venstre angrebslinje op – og Henrik Heggheim kan vise sig det største norske pletskud i Brøndby siden Dan Eggen…
SÅ TILFREDSSTILLENDE ELLER ej for Brøndbys efterår? Alt afhænger af øjnene, der ser, men Danmarks bedste seedning blev i hvert fald ikke brugt på det bedste hold til at repræsentere Danmark i CL-kvalifikation/Europa League.
Selvfølgelig skal man kunne forvente mere af et mesterhold end en kvartfinale i pokalturneringen og en tredjeplads i ligaen, men den gode historie for Brøndby er heldigvis, at de står et langt bedre sted i dette transfervindue end i sidste.
Også selvom Mikael Uhre og Andreas Maxsøs fremtid bliver en neglebider af rang for de mange spændte Brøndby-fans
MEN LÆREN ER klar: Starter man bare elendigt nok, så kan man heldigvis nå at indhente de forventninger, der selvfølgelig er faldet dramatisk!
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Legender tager afsked med Sepp Piontek
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
‘Jeg hadede verden’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Ny hooliganpakke er vedtaget
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
