Så endte det alligevel lidt fesent, Brøndby

Kommentar: En fornem opblomstring i Superligaen ændrer ikke ved, at Brøndby ikke kan være helt tilfredse med efteråret, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



SOM SNEFNUG fra en Tuborg-reklamefilm regnede det med gule kort ned over pokaldramaet mellem FCM og Brøndby. Fra start til slut – og den fik på alle tangenter med fuldt blus i nærkampe, skubben, små beskidte og tricks.

Jo, jo – et rigtigt pokaldrama og faktisk skøn opgradering af pokalturneringen – og en fed måde, at sende Superligaholdene på juleferie.
Selvfølgelig mest for dem, der rent faktisk gik videre.

SOM NU FCM, der rundbarberede Brøndby i den første kamp, men lignede et julefrokost-hold i den anden.
Den 2-0-sejr fra det første opgør skulle bare trilles hjem af FCM-teknikerne, hvilket må have skuffet de godt 12.000 fremmødte på stadion, men savnet af Erik Sviatchenko og den slatne indstilling var ved at koste mod et Brøndby-hold, der som altid troede på sagerne.

Kun kiksede afslutninger fra to-målshelten Divković og Anis Ben Slimane gjorde, at Brøndby ikke trakt sig sejrrigt ud – og nå, ja – et muligt straffe på Simon Hedlund efter et skud fra Henrik Dalsgaard. Virkelig en fyfty-fyfty-afgørelse.

SEMIFINALEPLADSEN og førerpositionen i Superligaen FCM’s efterår absolut godkendt, selvom Europa League-exit’en var en kæmpe skuffelse. Den gruppe burde have givet mere for midtjyderne.

Brøndbys forår bliver hverken eller.

OK, det er ingen skam at ryge til FCM i pokalkvartfinale, og opblomstringen i Superligaen med en fantastisk slutspurt var et imponerende stykke trænerarbejde af Niels Frederiksen. En serie, der lukkede hullet til FCM og FCK, så det kun er på fem og tre point.

Noget ingen troede muligt efter den sæsonstart Brøndby præsterede.

TIL GENGÆLD KOM kvaliteten på Brøndby-mandskabet alt for meget til kort i Europa, hvor to point er for sølle. Også i en stærk gruppe.

Udtrykket i for mange af Europa League-kampene var heller ikke prangende, hvor den vanlige aggressivitet blev erstattet af begyndernerver og passiv boldflytteri.


DET HELDIGE FOR Brøndby-spillerne, Niels Frederiksen og Carsten V. Jensen er sådan set, at fansene ikke engang er sure over det. For forventningerne var ganske enkelt pist forsvundet, da en stribe stamspilere forsvandt efter mesterskabet – og erstatningerne i form af Mathias Greve, Kevin Tshiembe, Marko Divković og Henrik Heggheim kom alt for sent samtidig med, at Andreas Maxsø ikke spillede, da han – troede alle – var ved at blive solgt.

Læg oveni, at man skulle spille med en ung gut i kassen – og så var alle de blå-gule forhåbninger begravet.

DER BLEV STADIG i min bog gjort for lidt og for sent i sommer efter mesterskabet, hvor Greve, Cappis og Tshiembe og Divković stadig mangler at bevise sig i Brøndby-trøjen, selvom kroaten fik headet to kasser ind mod FCM.

Til gengæld – og det bør få smilene frem hos både Niels Frederiksen, Carsten V. Jensen og Brøndby-fansene, så har unge Mads Hermansen vist sig fremragende frem i Brøndby-målet og allerede fået uvurderlig erfaring. Også i Europa. Lynhurtig på stregen og god med fødderne. Jep, det skal nok blive til noget stort.

Blas Riveros viser sig også frem som en kanonkugle, der kan flænse Brøndbys venstre angrebslinje op – og Henrik Heggheim kan vise sig det største norske pletskud i Brøndby siden Dan Eggen…

SÅ TILFREDSSTILLENDE ELLER ej for Brøndbys efterår? Alt afhænger af øjnene, der ser, men Danmarks bedste seedning blev i hvert fald ikke brugt på det bedste hold til at repræsentere Danmark i CL-kvalifikation/Europa League.


Selvfølgelig skal man kunne forvente mere af et mesterhold end en kvartfinale i pokalturneringen og en tredjeplads i ligaen, men den gode historie for Brøndby er heldigvis, at de står et langt bedre sted i dette transfervindue end i sidste.

Også selvom Mikael Uhre og Andreas Maxsøs fremtid bliver en neglebider af rang for de mange spændte Brøndby-fans

MEN LÆREN ER klar: Starter man bare elendigt nok, så kan man heldigvis nå at indhente de forventninger, der selvfølgelig er faldet dramatisk!





Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United




LIVE

TransferLIVE: Tottenham henter forsvarsspiller

Optakt: Mexico – Sydafrika

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

‘Det er slut’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han bliver cheftræner i Brøndby

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afslører: Storklub missede Højlund

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj